Wpis z mikrobloga

Czołem, potrzebuje pomocy w doborze elementów. Muszę zabezpieczyć silnik 5,5kW(możliwe, że również jeszcze silnik ~1kW) przed zanikiem fazy lub asymetrią faz. Czytam, analizuję i zamiast być mądrzejszy to jestem coraz głupszy.
Czujnik jaki znalazłem to: SIEMENS 3UG4512-1BR20
Potrzebny do tego jakiś stycznik, który rozłączy zasilanie trój fazy, ktoś pomoże mi coś dobrać do tego czujnika? Ewentualnie jakieś uwagi co do samego urządzenia?

#elektryka #automatyka
  • 12
@Dezynwoltura: Dziękuje za informacje. Czytałem trochę o tych produktach i niezbyt przychylnie wypowiedzi znalazłem, dlatego bardziej skłaniam się w stronę Siemensa, a różnicę jestem w stanie przeboleć. Podrzuci ktoś propozycję stycznika do tego czujnika? :)
@Szprychu: Ja kiedyś kożystałem z czujników zaniku fazy F&F i nie miałem problemów, jedynie fakt, że przy wykryciu niesymetrii fazowej czas zadziałania kontaktu wynosi ~4s może być dla Ciebie uciążliwy. Poczytaj sobie Datasheeta tego siemensa czy czas jest mniejszy, bo nie wiem. Zastanawiam się natomiast jaki masz problem z doborem stycznika? Kontakt roboczy czujnika z łatwością przeniesie 230VAC więc wepnij go w szereg cewki odpowiednio dużego stycznika i po problemie. Co
@Szprychu: Niewiele miałem z nimi do czynienia, ale tam gdzie je widziałem działają od kilku lat podobno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Są jeszcze inne firmy oprócz FF.

pamiętaj o wyłączniku nadprądowym dedykowanym dla silników


Tzw. wyłącznik silnikowy co oczywiste; oprócz eSa powinien mieć też zabezpieczenie termiczne.
Poczytaj o doborze zabezpieczeń do silników tak na szybko to zgrubnie przyjmuje się 1,2-2x prąd znamionowy, ale to może być błędne
Podziękował @czubaba i @Dezynwoltura :).

@czubaba: Muszę po prostu zabezpieczyć kompresor przed problemami w sieci, a u mnie ostatnio na warsztacie dużo takich problemów. 4sekundy mi nie przeszkadzają, nie musi on pracować "ciągle".
Czyli ten wyłącznik i stycznik mam wpiąć w szereg, tak? Kompresor się automatycznie załącza więc potrzebny jest ten wyłącznik?

@Dezynwoltura: z tego co wiem są tam zabezpieczenia termiczne, ale to jeszcze muszę sprawdzić.

Dodatkowo dla 3fazy do
@Szprychu: Czyli masz do zabezpieczenia maszynę, nie silniki :) Kompresor zapewne ma już wbudowane zabezpieczenia silnikowe i co tam jeszcze.
W tym przypadku jednak bardziej bym się zastanowił nad wsadzeniem czujnika zaniku fazy w obwód zezwolenia na pracę i jeśli trafo zasilające elektronikę jest jednofazowe to dałbym wybierak fazy. Wyślij mi model maszyny to poszukam schematów i podpowiem dokładniej ale dopiero popołudniu.
@Szprychu: Najłątwiej będzie jeśli wepniesz się stykiem roboczym (NO) czujnika pomiędzy TSH (za przewodem do styku pomocniczego K1) a przyciskiem STOP. Zadziała niezależnie od tego czy masz sprężarkę o rozruchu star-delta czy zwykły DOL. Mam nadzieję, że pomogłem :)
@Szprychu: Tylko dopowiem, że jak zrobisz tak jak pokazałem to musisz po zaniku fazy manualnie paluchem uruchomić kompresor ponownie, zrobiłem tak specjalnie. Jeśli jednak masz rozruch DOL (tylko jeden stycznik) to w zasadzie możesz się wpiąć między ten sam styk pomocniczy K1 i styk P, czyli po drugiej stronie K1. To spowoduje automagiczny powrót funkcjonalności po powrocie fazy. Osobiście jednak wolałbym pierwszą opcję.