Wpis z mikrobloga

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy średniowiecznymi wiejskimi głupkami jak zdecydowana większość ludzi w tym okresie.
Żyjemy w chacie z gówna, palimy gównem w chacie, śpimy na gównie, gówno o świecie wiemy, gówno widzieliśmy. Prowadzimy tryb zycia godny robaka, jedyną rozrywką jest r00hanko z naszą zaszkorbuciałą żonką/zezowatym mężem. Istnieje jeszcze jedno źródło rozrywki dla takiego podczłowienia. Cotygodniowa suma w kościele. Ubrany na kolorowo gruby facio klepie coś pod nosem w niezrozumiałym języku, ogólnie jakaś tam kulturka i rozrywka jest, bo i lokal fajny.
No i ten facio najpierw straszy z tej ambony, krzyczy, żeby się modlić do bozi i do matki boskiej, bo człowiek w życiu grzeszy i źle tutaj na ziemi. Dochodzisz w tym ptasim móżdżku do konkluzji, że chłop może mieć rację, bo twoje jest w #!$%@? do bani, a ty zbliżasz się do 27 roku życia i zaraz będziesz seniorem. Dlatego kornie modlisz się do bozi, bo czekasz na te profity po śmierci. Na te aniołki, chmurki, rzeki mlekiem i miodem płynące a nie #!$%@? diabli w kotle gotujący.
Przykra sprawa , ale powiem wam, że tym wygrało chrześcijaństwo. W tak #!$%@? czasach obiecywali coś pięknego "po", stąd te wszystkie krucjaty, polowanie na czarownice i wojny religijne. Obiecali coś, czego nie da się zweryfikować namacalnie plus dobry pr.
Taka moja refleksja tylko, nie obrażajcie się aniołki. Jakbym to ubrala w ładne słowa to byłby z tego dosyć ciekawy, aczkolwiek chyba powtarzalny wywód na ten temat.
#gownowpis
  • 32
  • Odpowiedz
@IspitOnYourGrave: Spoko :) poczytaj sobie Krew z krwi Jezusa :) Fajnie opisane jak to niby zmartwychwstanie Jezusa jest niczym innym jak dzisiaj media (np. Matka Madzi, Amber Gold itp). Zrobione na pokaz i sfalsyfikowane by wznieść tylko rozgłos.
  • Odpowiedz
Przykra sprawa , ale powiem wam, że tym wygrało chrześcijaństwo. W tak #!$%@? czasach obiecywali coś pięknego "po", stąd te wszystkie krucjaty, polowanie na czarownice i wojny religijne. Obiecali coś, czego nie da się zweryfikować namacalnie plus dobry pr.


@IspitOnYourGrave: generalnie to się tyczy każdej religii. Chrześcijaństwo mimo oczywistych wad jest odpowiedzialne za zachowanie cywilizacji europejskiej po upadku rzymu.
  • Odpowiedz
@WybaczMiOjczeBoZgrzeszylem to trochę nawiązanie do dawnych pogańskich tradycji, należało złożyć ofiarę, żeby bozia się już nie gniewała. Pojęcie kary w życiu doczesnym niby było gnębione, ale nadal żywe wśród ludzi. Bo jak sobie mieli tłumaczyć #!$%@? życie jak nie humorami bytu na chmurce
  • Odpowiedz
@IspitOnYourGrave: Dawno temu również rozmyślałem w ten sposób. Był to czas moich przemian ze smutnego i przygarbionego chłopaka w kogoś innego. Przez kilka dobrych lat rozmyślałem na temat religii. W skrócie napiszę, że raziła mnie totalna niespójność, brak logiki, opowiadanie o sferach niebiańskich tuż nad naszymi głowami, barbarzyństwo w piśmie "świętym", strach itp. Nie chciałem być członkiem religii, która oparła swe zasady na terrorze. W ogóle te religie, które chcą
  • Odpowiedz
@IspitOnYourGrave: A to takie #!$%@? zawierające podstawowy błąd - ocenianie z dzisiejszej perspektywy. Zaszkorbucona żona i życie do 30stki było normą. Nikt raczej nie myślał: "o #!$%@? żyję trzy razy krócej niż oczekiwana długość życia w Norwegii w 2017 r., to walą mnie sprawy doczesne i skupię się na religii, bo zaraz zdechnę". Ludzie mieli swoje życie, tysiące małych spraw na głowie. Jeden #!$%@?, drugi intensywne i piękne. Życie jest
  • Odpowiedz
@IspitOnYourGrave Polowania na czarownice to domena Renesansu i Reformacji. Na przykład w Polsce w Słupsku. Tak samo wojny religijne, patrz "Wojna Trzydziestoletnia" etc. Dopóki wszyscy szli za "grubym faciem" wszystko było cacy. Można wręcz powiedzieć, zgodnie z "Bozim" planem ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz