Wpis z mikrobloga

Witam, mając dwa silniki pololu z enkoderami 48cpr jestem w stanie tym jakoś sterować przy pomocy Raspberry Pi? Czy lepszym wyjściem będzie kupienie czegoś w stylu arduino nano za około 20 złotych i tam napisanie programu, którego zadaniem będzie sterowanie tymi silnikami przy pomocy regulatora PID i danych z tych enkoderów? Informacje typu kierunek, prędkość pochodziłyby z RPi, które obsługiwać ma resztę osprzętu.
Czy w ogóle te układy arduino nano są warte uwagi?

#raspberrypi #elektronika
  • 6
@iCoiNic: Wszystko jest kwestią tego gdzie potrafisz coś zaprogramować. Regulator PID czy to w rpi czy w arduino jest realizowany iteracyjnie, całkowicie programowo. Nie sadze by była jakaś różnica w działaniu między rpi a arduino, ewentualnie rpi może być szybsze ale i tak potrzebujesz prędkości wielokrotnie mniejszej niż ta maksymalna arduino. Arduino nano to to samo co mini pro i potrafi wszystko to co każde arduino z atmegą 328p. Myślę że
@TheDuck: Dzięki za odpowiedź. Dokładnie to chodzi mi o możliwość wykorzystania tych enkoderów bo nie znalazłem konkretnych przykładów podłączenia i wykorzystania ich w parze z RPi. W sumie nawet bym wolał zrealizować to w rpi ale jeśli mam sobie utrudnić tym życie to jednak wolę wybrać jako obejście problemu arduino. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@iCoiNic: Może poszukaj przykładów zliczania impulsów w czasie zamiast przykładów użycia enkodera, będziesz dzielił ilośc impulsów przez czas pomiaru i w ten sposób uzyskiwał informację zwrotną do PID. No chyba że potrzebujesz też informacje o kierunku obrotu z enkodera to będziesz musiał rozkminić to sam. Do tego możesz szukać przykładów podłączenia enkodera tego typu jak na obrazku, zasada zliczania impulsów jest dokładnie taka sama, tylko prędkość i ilość na obrót inna.
TheDuck - @iCoiNic: Może poszukaj przykładów zliczania impulsów w czasie zamiast przy...

źródło: comment_hz6i4kUcmE1lQWOtbbUM01NRBSGFmnLG.jpg

Pobierz
@TheDuck: Podłączenie takiego enkodera znalazłem. W takim razie spróbuje wykorzystać RPi, oby tylko wartość napięcia była odpowiednia bo zakres dla enkodera to 3.5 - 20V a RPi, to 3.3V i żeby malina przeżyłą ( ͡º ͜ʖ͡º).
Jeszcze raz dzięki za wskazówki.
@iCoiNic: Nie zapomnij też o jakimś filtrowaniu wyjść enkodera, jakimś kondensatorem 1-10nF (pojemności najlpeij poszukaj jakie się stosuje, te określiłem na wyczucie) tak by przy przejściu przez szczelinę nie przesyłał Ci śmieci.