Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie.

Chcialem dzisiaj kupic akcje spolki X, ktora wg GPW wartosc wynosi powiedzmy 40 PLN. Skladam zlecenie przez eMakler na 1 akcje (by uproscic), po cenie rynkowej, i eMakler pokazuje mi, że koszt operacji to 53 PLN, przy czym 3 PLN to prowizja. Skąd się wzięło dodatkowe 10 PLN w cenie?

#gielda #mbank #emakler
  • 13
@travikk: może jakaś ukryta prowizja? może za mało kupujesz? nie wiem jak w twoim systemie to działa, wiem, że kiedyś jak korzystałem z jakiegoś innego to poniżej kilku tysięcy ze względu na prowizję się kompletnie nie opłacało
@travikk Jak składasz zlecenie po cenie rynkowej, to zostanie ono wykonane po najlepszej ofercie z przeciwnej strony (sprzedających). Dla uproszczenia: Jeśli ostatnia transakcja pomiędzy osobami trzecimi odbyła się przy cenie 40 zł, to nie znaczy, że następny sprzedający będzie chciał sprzedać swoje akcje również za 40 zł. Może chcieć np 45 zł. Jak składasz zlecenie PCR, to wartość transakcji oblicza Ci po cenie dostępnej, czyli w tym przypadku 45zł, a nie po
@Daramba: tak myślałem, ale w takiej sytuacji cena akcji spółki nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, chyba, że coś pomijam. W jakim celu w takim razie istnieje w ogóle wskaźnik ceny akcji?
@travikk: w arkuszu zlecen masz dwa rodzaje zlecen - zlecenia kupna i zlecenia sprzedazy. Kurs aktulany oznacza kurs po jakim była ostatnia transkakcja. Jezeli najnizsze zlecenie sprzedazy jest wystwawione po wyzszej cenie niz jest aktualnie to znaczy ze musisz zaplacic tyle ile wynosi cena w najlepszym zleceniu sprzedazy zmieniając w tym momencie aktualn kurs.
@travikk: w zleceniu PCR nie określasz ceny za jaką chcesz kupić od momentu wpiswania zlecenia do momentu wporwadzeniu go do systemu cena moze ulec zmianie na przyklad patrzysz jest kurs 70 zl wkelpujesz zlecenie PCR ale przez te dwie minuty kurs zmienil sie o 2 zł wowczas zaplacil 72 zlote Chodzi o zablokowanie wiekszej ilosci srodkow zeby zlecenie sie zrealizowalo, nadwyzka wroci na konto