Wpis z mikrobloga

@przewaga: Skale modalne to nic innego jak przesunięcie toniki na inny stopień skali majorowej, która to jest matką wszystkich skal w zachodniej muzyce i wszystkie inne są tylko jej drobną modyfikacją. Prosta rzecz tylko trzeba odpowiednio do niej podejść. Tłumacząc na gitarę, wystarczy że zapamiętasz cały układ skali majorowej na gryfie, przesuwając cały schemat zmieniasz tonację, zaczynając z innego miejsca w tej samej tonacji (przesuwając tonikę) wchodzisz na inny mod.
Skale majorowa mam w jednym paluszku kiedys znajomy mi to tlumaczy lw podobny sposob ale napisz mi dla przykładu skale miksolidyjska np dla progresji dwoch akordow F E?
@przewaga: Tych dwóch akordów jedną skalą nie ograsz. F miksolidyjska to F G A Bb C D Db, E miksolidyjska to E F# G# A B C D, czyli miksolidyjska to durowa z septymą małą.

Cała ta sprawa z modalnymi wygląda dość prosto i skoro umiesz skalę durową to łatwo będzie ci to zrozumieć. Weźmy jako przykład skalę C dur, czyli C D E F G A B C. Zaczynając ją
@przewaga skala miksolidyjska jest skalą zbudowana od 5 stopnia skali jonskiej(czyli durowej), więc możemy to sobie przełożyć w taki sposób: na akordzie F gramy F miksolidyjska, czyli to samo co Bb jońską(te same dźwięki tylko zaczynasz od dźwięku F), a na akordzie E skala miksolidyjska E będzie miala te same dźwięki co A jońska. jest to sytuacja hipotetyczna bo nie wiem jaki jest kontekst ogolny tych akordow bo można tam dac pewnie
@pankos czy ja dobrze ogarnalem? Np w tonacji F moge zagrac jonska w pierwszej pozycji tonacji A i dostane piekna miksolidyjska? Oczywiscie musze. Pamietac gdzie sa dzwieki toniki tercji etc
@przewaga: nie wiem skąd Ci się A wzięło. Jeśli chcesz na akordzie F-dur uzyskać skalę miksolidyjską, to grasz zwykłą jońską Bb, a nie A, bo skala miksolidysjka jest położona na piątym stopniu skali jońskiej. I nie myl tonacji z akordem, bo rozpatrujemy każdy akord osobno, jeśli chcemy dobrać do niego skale modalną. Jakby tu był akord F-moll, to już miksolidyjskiej nie podłożysz, bo do mollowych akordów się używa innych skal. Najlepiej