Wpis z mikrobloga

#warsztat #frezarka #tokarka #warszawa #cnc #obrobkametali

Mam 2-3-4-5-6 tysięcy na używaną frezarkę oraz tokarkę (dwa osobne urządzenia). Dodałem tag CNC, bo może będziecie mieli też jakieś rady. Główny zakres to prace na detalach o max 400x400x400 (frezowanie), lecz mogą by mniejsze. Metali to aluminium, rzadziej tytan lub stal, czasem jakieś tworzywo (delrin lub vespel). Co do toczenia to średnica raczej nigdy nie przekroczy 200 mm. Materiały toczone te same jak frezowane.

Gdzie szukać? Jakich firm unikać? Są może jakieś na tyle sprawdzone firmy, że można brać w ciemno nawet używaną? Może jakieś nowe w tej cenie? Help

Do tego oba urządzenia nie będą często używane, 2-3x w tygodniu po 2-3h, nie częściej, nie będą one w typowym warsztacie
  • 13
  • Odpowiedz
@miud: z tokarką (zwłaszca do fi200 i w stali ) to ci nie pomoge, a co do frezarki, którą chcesz "rzadziej stal lub tytan" ruszać - to jeśli nie potrzebujesz 400x400x400 tylko z któregoś wymiaru możesz zejść (tzn nie obrabiać sześcianu 40x40x40 na raz z wszystkich stron) - to np opti bf20L vario bardzo daje rade, w cenie się zmieści (ale na tokarkę już nie starczy). Jak masz w tych 2-6k
  • Odpowiedz
@miud: Nie wiem na ile tokarka ci jest "prawdziwa" potrzebna - może wystarczy "uchwyt tokarkowy" lub obrotowy stolik zamontować na stół frezarki, uchwyt napędzać ręcznie lub silnikiem (by obiekt się obracał, ale tu nie trzeba już takiej mocy jak w prawdziwej tokarce), a obrabiać ruchomym frezem frezarki ?
Jak nie potrzebujesz robić jakichś toczeń wewnętrznych, podcinań itp, to ja tak się długo bawiłem i dawało to radę. Najpierw używałem napędu z
  • Odpowiedz
@hrumque:
Najczęściej by uciąć wałek równo, ewentualnie dać fazę na krawędziach, nic bardziej skomplikowanego, czasem zrobić nacięcie na pierścień osadczy.
  • Odpowiedz
Najczęściej by uciąć wałek równo, ewentualnie dać fazę na krawędziach, nic bardziej skomplikowanego, czasem zrobić nacięcie na pierścień osadczy.

@miud: no to najlepiej po prostu uchwyt tokarkowy (przelotowy!) a obróbka frezem ruchomym, zamiast stałym nożem.
Dobry uchwyt tokarkowy kosztuje mniejwięcej tyle, co ty minimalnie chciałeś dać za całość ;) więc proponuje własnoróbkę. Kupić uchwyt jakiegoś Bisona czy coś, u tokarza zamówić "flanszę" z łożyskami (rura + kołnierz, do którego przykręcasz uchwyt
hrumque - > Najczęściej by uciąć wałek równo, ewentualnie dać fazę na krawędziach, ni...

źródło: comment_hUFyvrRw27jjc75owv8wvnfyrs8ZC7UA.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque:
jakby to było używane w warsztacie przez całe dnie to by była większa kwota, lecz chciałbym po prostu mieć w miarę porządny sprzęt do sporadycznego użytkowania. dzięki wielkie!
  • Odpowiedz
chciałbym po prostu mieć w miarę porządny sprzęt do sporadycznego użytkowania


@miud: rozumiem, znam ten ból. Niestety - pewnych rzeczy nie da się tanio, dlatego że będzie "sporadycznie używane". Oszczędności kończą się tym, że za 50% ceny czegoś porządnego - dostajesz zupełnie bezużyteczny sprzęt...
Promu kosmicznego też nie zrobisz za grosze ze styropianu "bo ja tylko raz na parę lat na orbitę chcę się przelecieć" ;)
  • Odpowiedz
fajnie trafiłeś, bo akurat w branży kosmicznej pracuję :D


@miud: a ja myślałem, że komicznej bo kiedyś fajne miody wrzucałeś ;P wiesz, że tu się rozchodzi też o dokładność takiej maszyny.. rozumiem, że Ty chcesz robić rzeczy takie bardziej pi x oko :P ?
  • Odpowiedz
@miud: no to te stare maszyny powinny się do tego nadawać :] w sumie CNC byś też zrobił za takie pieniądze ale raczej tylko do tworzywa :)
  • Odpowiedz