Wpis z mikrobloga

Ile mieliście na starcie podczas budowania domu i ile sumarycznie wyszła was budowa domu? Jesli braliście kredyt to na jaka kwotę, jaka rata i na ile lat? Mamy z żona 60k, całkiem dobrze zarabiamy i sie zastanawiamy nad małym domkiem do 100m i robimy mały research. Zarabiamy całkiem dobrze (ok 8,5-9k razem do ręki). Teść ma firmę budowlana, mógłby postawić za pół darmo chałupę. Zastanawiamy czy mógłby nam na lewo opchnac tak materiały zeby bank sie nie doczepił do czegoś. Moglibyście proszę dac jakieś swoje przemyślenia w tym zakresie? Dzięki #budujzwykopem
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ciuliczek: Nie buduj małego domu. Serio. Po paru latach zaczniesz to przeklinać. I garaż obok też musi być. Przynajmniej na jeden samochód. Co do kredytu to bank zazwyczaj ocenia postęp robót, nie patrzy w faktury.
  • Odpowiedz
@Ciuliczek mój kolega niedawno skończył budowę . Cały koszt to około 350 tys, bez działki. Sporo tez sam robił, miał podobnie jak Ty spory wkład własny za który rozpoczął budowę. Kredyt dobierał w trakcie i dostał bez problemu.
  • Odpowiedz
  • 3
@roztoczanin: dlaczego nie warto budować małego domu? 100m to całkiem sporo chyba? No max 120, kiedyś sie dzieci wyprowadza to po co komu taki duży dom pusty...
@ETplayer: tak tylko chodzi o to zeby ktoś sie nie d-----l ze dom postawiłem za polowe wartości rynkowej -.-
@jaceks653: no właśnie planujemy sie zamknąć 100 działka, 200 sam dom i 50 najbardziej podstawowe wykończenie zeby tylko szło mieszkać
  • Odpowiedz
@Ciuliczek zapamiętaj raz na zawsze jazeli czegoś nie skończysz od razu to będzie się ciągnęło bez końca . Lepiej dom wykończyć a na bieżąco inwestować wokół domu ,bo to też jest spory koszt
  • Odpowiedz
@Ciuliczek: 100 metrów to mało. To jest 3 ciasne pokoje, sypialnia, kuchnia, nieduży salon, garaż, jedna łazienka. Wszystko ciasne jak legginsy Gessler. Porządny pokój, w którym się dobrze czuje i mieszka to minimum 4x4 metry. Jak będziesz chciał zrobić jakiekolwiek przyjęcie na 15-20 osób to w salonie 100metrowego domu ich nie zmieścisz. W porządnym domu musi być duża łazienka z prysznicem i zapasowy klop, żeby rano nie było kolejek.
  • Odpowiedz
  • 5
@roztoczanin: wiesz co moj teściu ma 220m i ten dom jest strasznie duży a zeby go jeszcze utrzymać to jest dodatkowy quest... praktycznie z tego co obserwuje to połowa tej powierzchni jest niepotrzebna, zamiast garażu chcieliśmy wiatę na 2 auta postawić. No nie wiem, jeszcze duzo czasu do namysłu mamy, dzięki za przemyślenia
  • Odpowiedz
@Ciuliczek: ja to myślę że 120-140 metrów to taki optymalny dom, na parterze część użytkowa duży salon, kuchnia z jadalnią, jakaś łazienka itp, na piętrze sypialnie i łazienka. Bywałem w domach 100 metrów i to takie trochę większe mieszkania, ciasne, małe możliwości.

Jeśli odliczyć cenę działki to średnio 300-350 tysięcy za dom wychodzi, zależy jaki standard. Mój znajomy sam stan surowy zamknięty 140 metrów zrobił za 520 tysięcy a gdzie
  • Odpowiedz
@Ciuliczek: To ja z drugiej strony się wypowiem - nie stawiaj domu zbyt dużego, sam mieszkam w "domku jednorodzinnym" wielkości kamienicy, i wiem co mówię. 100-150m max wystarczy do komfortowego życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powiedz mi jeszcze - liczysz 100k na działkę. Gdzie się chcesz budować? Tj województwo, okolice jakiego większego miasta? U mnie w okolicach ceny działek budowlanych zaczynają się od 300 zł/m2, sprawdź
  • Odpowiedz
taka sama sytuacja jak u ciebie dom 210 m2 koszt około 200 tys pod klucz dom przy cyprysowej 6


@tomd5: ? bez robocizny? czy wszystko swoimi silami? przeciez to kompletnie nierealny koszt.
  • Odpowiedz
dom można sprzedać


@roztoczanin: Dwudziestokilkuletni dom to nie jest coś, co łatwo się sprzedaje. Można za to pomyśleć w drugą stronę - zbudować dom pod układ 2+1, z rezerwą na dostawienie dodatkowych pokoi i łazienki. Tylko działka nie może być za mała.
  • Odpowiedz