Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś pomoże, bo mi już witki opadają. Kupiłem 3 miesiące temu Macbooka Pro early 2015 w podstawowej wersji (8,128,i5). No i tak sobie używam, poza tym, że dalej nie jestem w stanie obsługiwać go tak swobodnie jak Windowsa podczas pracy. Po prostu dalej nie pojmuję systemu okienek Apple'a - wg mnie jest o wiele gorszy. Owszem, wiem że tutaj to działa na przestrzeniach roboczych, ale z nimi też mi gorzej. I tak, wiem również, że częściowym powodem może być to, że używam go jako desktopa przez 80% czasu - brak gestów, tragicznie działający scroll w logitechowej myszce itd. I jak jeszcze tutaj bym dalej czytał jakieś poradniki, jak informatyk ma się przesiąść na OS X-a bezproblemowo, tak żeby chociaż jego work flow nie ucierpiał, nie mówiąc o poprawie, tak nie mogę tego zrobić z pewnego powodu. RAM. Zapycha się. Mając otwarte 14 kart, z czego połowa to bardzo proste i lekkie stronki, Excela oraz Spotify, zajęte mama 7,7GB. Sama pamięć układowa to u mnie obecnie 6,16GB. Na pewno nie powinno tak być, jednak wyszukiwarka dużo nie pomaga, nie ma konkretnych solucji na ten problem (przynajmniej na razie nie znalazłem). Jestem bliski powrotu do Windowsa, kupienia jakiegoś Thinkpada i zapomnienia o wszystkim.

#apple #macbook #osx #laptopy
  • 27
@Hayek: Przede wszystkim jeśli jesteś informatykiem, to zacznij czytać książki. Leksyka i gramatyka Twojego postu jest skandaliczna i ciężko się Ciebie czyta. Po drugie, w komputerze który kupiłeś 1536MB Ram jest zarezerwowane dla karty graficznej Intela, masz więc mniej Ram niż te 8 - tak działa KAŻDY komputer ze zintegrowaną grafiką, która nie ma swojego VRAM.

Kolejną sprawą, jest fakt że nie uściśliłeś jakiej przeglądarki używasz - jeżeli Safari, to zalecałbym
@Hayek: Wow, mam Maca Air i3/126/8gb, dziewczyna pracuje na nim, projektuje ubrania, ma pootwierane milion zakladek, PS + corel i nigdy nie widzialem zeby cos sie kiedykolwiek zacielo.

Czy ty przypadkiem nie uzywasz chrome'a? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

No i druga sprawa, jak Ty chcesz obslugiwac okienka w OSx bez gestow? Masakra, moze czas pomyslec o magic mouse, huh? inaczej sam spisujesz sie na mordege
@Rupertciak: Wybacz, zwaliło mi się wiele rzeczy na głowę i ostatnie o czym myślałem, to odpowiednie formatowanie tekstu.

Co do GPU, to szkoda, że tego nie doczytałem, bo zawsze mój sposób pracy był zasobożerny. Rozumiem, że jakiekolwiek wyższe modele mają dedykowany VRAM na karcie?

Korzystam z Chrome'a. Myszka Logitecha właśnie bardzo dobrze mi podchodzi i zaznaczam, że nie jest to MX, tylko prosta bezprzewodowa, która służy mi już 5 lat. Na
@Hayek:

Co do GPU, to szkoda, że tego nie doczytałem, bo zawsze mój sposób pracy był zasobożerny. Rozumiem, że jakiekolwiek wyższe modele mają dedykowany VRAM na karcie?


Jak mogłeś kupić komputer za takie pieniądze nie do końca studiując jego specyfikację? Tylko 15 calowe MBP mają dedykowaną kartę graficzną.

Korzystam z Chrome'a. Myszka Logitecha właśnie bardzo dobrze mi podchodzi i zaznaczam, że nie jest to MX, tylko prosta bezprzewodowa, która służy mi
@Rupertciak:

Co do GPU, to szkoda, że tego nie doczytałem, bo zawsze mój sposób pracy był zasobożerny. Rozumiem, że jakiekolwiek wyższe modele mają dedykowany VRAM na karcie?


To teraz policz sobie w głowie proporcję ile osób ma otwartych 15 kart w Chromie i Spotify, a ile z nich czyta dokładną specyfikację techniczną.

Ale to jest Mac, jak ma pięć lat to może być przestarzała. Szukałeś na stronie producenta sterowników? Przejście na
@Hayek: ale czy w przypadku jak masz zajęte te 7gb ramu to widzisz spadek wydajności czy coś? Bo ja też miałem ten problem na początku i patrzyłem na zajętość ramu i się martwiłem. Odinstalowałem progam do pokazywania tego i problem z głowy.

Bo mimo, że jest zajęte te 6-7gb ramu Ty tego nie odczuwasz.
@Hayek:

To teraz policz sobie w głowie proporcję ile osób ma otwartych 15 kart w Chromie i Spotify, a ile z nich czyta dokładną specyfikację techniczną.


Przy zakupie komputera za kilka dobrych tysięcy, na nowej platformie softwarowej chyba się takie rzeczy czyta. Nie komentowałbym tego, gdyby to była jakaś Pani Krysia z księgowości, ale w poście u góry napisałeś:

jak informatyk ma się przesiąść na OS X-a bezproblemowo,


Jaki z Ciebie
@aukolb: Systemy Uniksowe, inaczej zarządzają Ram niż Windows. Ja mam teraz zajęte 12GB - nie odczuwam żadnego spadku wydajności. 10 kart w Chrome, iTunes, Zdjęcia, komunikatory, mail, Safari, Reeder, Finder, jakieś aktualizacje w tle...
@Hayek:
1. Z jakiego Excela (Office'a) korzystasz?
2. Korzystasz z jakiegoś oprogramowania wymagającego Javy?
3. Polecam mimo wszystko Safari (chociaż ja korzystam z dwóch przeglądarek jednocześnie)
4. Wiesz o tym, że zamknięcie aplikacji kilkając w czerwoną kropkę jej nie killuje tylko "usypia"? Może masz za dużo takich uśpionych aplikacji?
5. Co konkretnie w twoim workflow jest wolniejsze niż na PC?
@Hayek: od tego jest ram zeby byl zajety - w jaki sposob mialaby wzrosnac wydajnosc ze wzgledu na to, ze gdzies jest wolna pamiec? Jak masz 100% zajetosci to mozesz odczuc spadek wydajnosci po zmianie aktywnej aplikacji - swap z ssd, ale przy macowym dysku jest to praktycznie nieodczuwalne.Jak nie chcesz gestow uzywac to sie naucz na pamiec skrotow - twoj wybor, dla mnie gesty to blogoslawienstwo.

@aukolb: yup, odzwierciedla to jakoś ten wykres. Żółty kolor - zauważalny spadek wydajności. Czerwony - praktycznie jak czegoś nie zamknę (co zajmuje również około minuty), to nie ruszy z miejsca.

@rolfik_r1: patrz wyżej. Niestety zauważam spadek wydajności i to znaczny przy tak małym skądinąd obciążeniu.

@nalej_mi_zupy: 1. Subskrypcja Office 365 dla komputerów Mac, więc 2016.
2. Hmm... niezbyt.
3. Próbowałem, ale jestem zbyt przyzwyczajony do pewnych rozszerzeń Chrome'a, które
@Hayek: to dziwne bo mam taką samą konfiguracją i często mam otwarte: mail + safari (5-10kart) + spotify + photoshop + sketch + principle(ostatnie 2 do grafiki 2D) i nie zauważam spadku wydajności.

a co do workflow to zobacz sobie coś takiego jak aktywne narożniki mi to mega ułatwia pracę ;)
Plus to, że np. w finderze możesz mieć stworzone zakładki z folderami jak w przeglądarce ;)
@aukolb: tak, widziałem opcję zakładek. Znajdę jakąś literaturę, która pozwoli mi wycisnąć co się da z tego systemu, jednak no nie mam zbytnio na to ochoty, póki właśnie tak bardzo zapycha się pamięć i tak szybko.
@Hayek: Eufemizm nie eufemizm, ja jestem analitykiem finansowym i kupując komputer za 9tys. Trochę o nim poczytałem. Nie znam się na rachunkowości zarzadczej bo zajmuje się sprawozdaniami finansowymi, ale podstawowe pojęcia znam. Odnosząc to do informatyki - owszem dziedzina jest szeroka, możesz być webdeveloperem, administratorem baz danych, Java deweloperem czy twórca aplikacji mobilnych. Ale jest pewien kanon wiedzy podstawowej który powinieneś osiągnąć. Jeżeli nie rozumiesz jak działają karty zintegrowane niezależnie od