Wpis z mikrobloga

Kilka pytań odnośnie iOS:

1. Jak wygląda zarządzanie uprawnieniami aplikacji? Czy jest jak w Androidzie, że do 6.0 to nie istniało, a mimo że jest to upośledzone bo aplikacje mogą działać sobie w tle bez pozwolenia i zjadać baterię?

2. Gdy iTunes jest wymagane? Niezbyt chcę je instalować do transferu plików, ale jak mus to mus.

3. Jak wygląda to z certyfikatami odnośnie kabli i innych ładowarek (np powerbanków)?

4. Czy Apple Pay działa w Polsce? W UK jest na każdym kroku, jednak nie wiem czy polskie banki to obsługują.

5. Jak wygląda sytuacja z formatami plików? Wiem że kiedyś nie obsługiwał FLAC i MP4/MKV (chociaż w MP4 nie chce mi się wierzyć, jest zbyt powszechne).

6. Czy są one domyślnie szyfrowane jak przykładowo Nexusy?

7. Co jeszcze należy wiedzieć przed kupnem? Raczej na 100% mój wybór padnie na SE 64GB.

#iphone #ios
  • 16
@Shinoa:
3. te bardziej badziewne kable mogą nie działać
5. co do muzyki to nie jestem pewien, ale z filmami nie powinno być problemów bo instalujesz takiego VLC i powinien odtworzyć wszystko
7. bawiłaś się nim? 4 cale Cię nie odstraszają?

Warto wiedzieć, że każda aplikacja ma swoje mojesce na dane tzn odtwarzacz VLC nie widzi plików filmów innych odtwarzaczy dlatego w iTunes przerzucasz dane dla konkretnych aplikacji, a nie jak
@Shinoa:

1. Możesz zarządzać czy aplikacja ma używać sieci komórkowej czy tylko Wi-Fi, odświeżaniem w tle, dostępem do lokalizacji, kontaktów itp.

2. Od kilku lat nie używam w ogóle iTunes. Prawie wszystko można zrobić OTA.

3. Nie zdarzyło mi się by kabel czy ladowarka nie działała, a używam wielu od oryginalnych po chińskie z aliexpress za 2 zł.

4. Z polskimi bankami nie działa, ale jeśli masz konto w zagranicznym banku,
@cewicz: Okej, dzięki. Muzyka Apple również odtworzy FLAC? Zawsze mogę skonwertować i nie jest to problem, ale warto wiedzieć by później nie było zaskoczenia.

OTA raczej nie dla mnie bo używam windowsa niestety, telefon kupię nowy z Apple Store. Używany telefon to troszkę jak używana bielizna :P
@Shinoa: 1. Jest od dawna w pewnym sensie.
2. Tak
3. Kable muszą posiadać certyfikaty co nie znaczy, że jest się skazanym na produkty Apple. Powerbankow to nie dotyczy bo liczy się tylko kabel.
4. Nie
5. Nie sprawdzałem
6. Szyfrowane jest po zablokowaniu kodem (jest znacznie lepsze rozwiązane niż w Androidzie)
7. Zależy czy nowy i o co pytasz
@sebool12: Ja mam przeciętne dłonie kobiety o wzroście ~168 (choć jestem nieco wyższa), iPhone SE wydaje się malutki jak się go weźmie w dłoń po używaniu 5,5 calowej patelni (której aby używać muszę trzymać w obu dłoniach), ale przyzwyczaja się w mgnieniu oka. Dla mnie 4,7 jest już za duże, 4,5 to maksimum używalne (pierwsza moto g przykładowo). 4 cale jest nieco małe, ale da się przyzwyczaić bez problemu :)

@
@Shinoa: brak możliwości wysyłania/odbierania plików przez bluetooth (bez JB), aby otwierać niektóre formaty plików potrzebujesz aplikacji do tego, lepiej dołożyć i kupić większą niż podstawowa wersję pojemnościową bo szybko brakuje w 16GB, aplikacje będące za darmo na Androidzie tutaj często są płatne
@ptasiek2: Szczerze to nigdy mi się nie zdarzyło używać Bluetooth, zawsze jak coś trzeba było komuś wysłać to upload na stronę z tymczasowym trzymaniem plików i wysłanie linka. Albo irda daaaawno temu :D

Z pamięcią wiem, 64GB to dla mnie minimum nawet na Androidzie. Aplikacje których używam są na iOS prawie wszystkie za darmo (17track, nagrywanie rozmów, Reddit, aviary, bandcamp, chrome/Firefox, telegram, Gmail, hangouts, keepass, manga rock, medisafe, wykop, vlc, Netflix,
1. Nie wiem jak dokładnie wygląda zarządzanie uprawnieniami aplikacji na Androidzie, ale na iOS wygląda to mniej więcej w ten sposób: https://i.imgur.com/pJr4yio.png (za przykład posłużył Instagram).

2. Nie, iTunes nie jest wymagany, chyba, że chcesz zgrać muzykę z komputera.

3. Rekomendowane są akcesoria z certyfikatem MFI (Made for iPhone), ale nie ma żadnych problemów z tym, by używać kabli bez certyfikatu.

4. Nie, póki co Apple Pay nie działa w Polsce.

6.
@wojujacylewak: najwyraźniej masz szczęście. Po aktualizacji do iOS 7 każdy nieoryginalny kabel dawał mi ten sam komunikat "Ten kabel lub akcesorium nie ma certyfikatu i może zawodzić podczas pracy z tym iPhonem"