Wpis z mikrobloga

Hej Mirki mam pytanie na temat uzębienia i jego chorób. Otóż czasami można spotkać osoby zupełnie normalne i zadbane (nie bezdomnych itp) u których widać że mają coś nie tak z zębami, wszystkimi, jakieś takie odbarwione, nieregularny kształt. Jest jakaś taka choroba czy co? Zawsze jak taką osobę poznam to się zastanawiam a głupio tak spytać "ej anon, a co masz z zębami że wyglądają jak u bezdomnego po metamfetaminie?". Wpisałem "choroby zębów" na google images żeby znaleźć zdjęcie poglądowe ale na pierwszy rzut oka nic podobnego nie znalazłem a dłużej szukać nie dałem rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#pytanie #pytaniezdupy #dentysta
  • 10
@4833478: dużo jest chorób wpływających na morfologiczny kształt zębów - większość z nich objawia się hipoplazją szkliwa mniejszego lub większego kalibru, co wpływa znacząco na kształt koron. Ewentualnie są to inne jednostki chorobowe takie jak dentinogenesis imperfecta, amelogenesis imperfecta, dysplazja zębiny. Czasem po prostu zwykłe starcie patologiczne powoduje skrócenie koron klinicznych i wygląd od razu się zmienia.
hipoplazją szkliwa


@miholp94: O właśnie, wpisałem w google i o coś tego typu mi chodzi. Dzięki za odpowiedź! Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Mam znajomą, której zęby w ten sposób wyglądają a ma zdjęcia sprzed paru lat gdzie miała całkiem normalne ładne zęby.
@4833478: choroby ogólnoustrojowe takie jak np. krzywica albo celiakia, wady serca, choroby wirusowe i bakteryjne wieku dziecięcego, powikłania ciążowe, ciężke postacie fluorozy, zabrzenia endokrynologiczne, niektóre leki (szczególnie tetracykliny), czasem są to czynniki miejscowe np. urazy w dzieciństwie, zabiegi chirurgiczne albo procesy zapalne wokół zawiązków zębów stałych, rozszczepy. Przyczyn jest multum :)
@miholp94: Aha, czyli zęby to takie zwierciadło stanu organizmu, jak paznokcie czy włosy? Ciekawa sprawa, dobrze, że zapytałem :) A swoją drogą to jest niesamowite jak takie widoczne oznaki złego stanu organizmu są podświadomie odbierane jako anty-atrakcyjne u przeciwnej płci.
@4833478: zęby jako takie nie :) czynnik musi zadziałać albo w życiu płodowym albo we wczesnym dzieciństwie, czyli w okresach formowania zawiązków i mineralizacji tkanek twardych. Natomiast jama ustna, szczególnie przyzębie, na które składają się dziąsła i cały aparat zawieszeniowy zębów, są jako-takim wyznacznikiem ogólnego zdrowia w naszym organizmie, szczególnie jeżeli chodzi o choroby zakaźne, endokrynologiczne, kardiologiczne i hematologiczne.
@4833478: Mnie naprawdę nic nie zdziwi, młodzi ludzie mają bardzo zaniedbane uzębienie. A prawda jest taka, że tak jak nie wiesz czy Twoja znajoma codziennie bierze prysznic, to tak samo nie wiesz czy myję zęby.
Jeszcze podejrzewam, że ma pewnie pozakładane wypełnienia na zębach przednich, które po prostu straciły swoje lata świetności i pojawiły się przebarwienia, ewentualnie pali papierosy albo może ma te zęby po leczeniu kanałowym i zmieniły kolor na