Wpis z mikrobloga

Pokażę na świeżym przykładzie dlaczego portal kresy.pl jest według mnie prorosyjski.
Dowodzi tego dążenie do skrupulatnego zamieszczania artykułów pokazujacych Ukraińców w negatywnym świetle a pomijanie takich samych zdarzeń gdy dotyczą Rosjan.
----------
Przykład - artykuł z 15 lutego ''Katowice: Ukrainiec zatrzymany po ujawnieniu amunicji w bagażu podręcznym na lotnisku w Pyrzowicach''
Znaleziono jeden nabój jak zeznaje Ukrainiec miał być prezentem. Ale ogólnie to prawda.

Ale przypadkiem tak się złożyło, że zaledwie dwa dni wcześniej (13 lutego) z jednym nabojem złapany został Rosjanin - mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego. Problemy na granicy. Przez jeden nabój
Kresy.pl tę sprawę przemilczały.
-----------
Podobnie jest z przemytem bursztynu - jak przemyca Ukrainiec jest artykuł. Ale wystarczy wejść na kalinigradzkie portale aby zobaczyć, że tam podobne sprawy pojawiają się co jakiś czas, a kresy niezbyt chetnie temat podejmują.
To już trwa od dawna - pare lat temu kiedy ktoś zamieścił na fb wpis o tym, że w autobusie Ukraińcy mieli nieodpowiednio zachowywać się w stosunku do Polaków to kresy.zamiesciły serię artykułów gdzie roztrząsali temat na podstawie tego wpisu (przewoźnik nie potwierdził, że incydent miał miejsce).
Gdy Rosjanie na terenie obwodu kalinngradzkiego zmasakrowali twarz Polakowi to kresy milczały pomimo, że na rosyjskim portalu był nawet filmik z zeznań Polaka. Zwracałem na to uwage i dopiero po okolo tygodniu zamiescili jeden zdawkowy artykuł ( bez dawania linków do zdjec i filmiku) gdy sprawa była już rozwiązana.
To kilka przykładów, ale to jest stała praktyka.
Zreszta niektórzy może pamiętaja moja prowokacje gdy podesłałem im wypowiedz rosyjskiego historyka zarzucajacego Polakom masakre dziesiatek tysiecy niemieckich kobiet i dzieci w 1939 co było powtórzeniem propagandy Goebbelsa ( pisze o tym niemiecka wiki). Pomimo, że podobnego gatunku zarzuty w kierunku Polski ze strony obywateli zachodnich państw zamieszczali zaledwie kilka dni wcześniej to tę wiadomość pominęli. Trudno uznać, że powód był inny niż rosyjska narodowość pomawiającego. Przecież wysłałem im dowód w postaci filmiku z jego przemówienia.

Oczywiście kresy.pl nie sa jedyne. To częsta linia na portalach nurtu narodowego.

#ruskapropaganda #neuropa #4konserwy #ukraina
  • 7
@szurszur: Nie tylko narodowcy, ale i korwiniści cierpią na nieznośną i niewytłumaczalną sympatię do Moskwy. Z drugiej strony trzeba uczciwie powiedzieć, że media "międzynarodowe", lewicowe lub jak kto woli, bardzo pobłażliwie pomijają ukraińskich narodowców jednocześnie bardzo potępiając lokalnych i często mają skrajnie cyniczny stosunek do Rosji. Mam na myśli zachowania jak choćby GW, które drukowało zarówno wywiady z Putinem, redaktor Michnik sam wizytował kluby wałdajskie i redakcje kremlowskich mediów rozpaczając o
jak i wywiad z Szuchewyczem i poniekąd rozmywając winy ukraińskich nacjonalistów.


@O5KAR: Ależ przecież w tym przypadku było odwrotnie. Wywiad był, ale jego autor wrecz kłócił sie z Szuchewyczem i krytycznie oceniał jego poglady. GW była atakowana przez srodowiska mocno proukrainskie za publikacje tego wywiadu.
Drukowanie wywiadu z Putinem - no tu to ja już całkiem nie widze problemu. Był wtedy prezydentem czy premierem kraju.
Zreszta ja też popierałem ocieplenie stosunków
@szurszur: Zdaje się był prezydentem, pamiętam tylko że to było przed wizytą na Westerplatte. Ja nie twierdzę, że to problem, albo że nie należało robić wywiadów choćby ze Stalinem, zarzucam tylko cynizm, koniunkturalizm i stronniczość. Pamiętam jak się ten stosunek do Rosji zmieniał też wśród europejskich "elit" i medialnej międzynarodówki.
@O5KAR: system nagród i kar - Rosja była w miarę grzeczna, więc był konsensus od Warszawy aż po Waszyngton odnośnie ocieplania stosunków z Rosją i utwierdzanie jej w prowadzonej polityce. Gruzja była sygnałem ostrzegawczym, a wojna na Ukrainie przechyliła czarę goryczy. Grzeczna Rosja i nagradzanie jej "ocieplaniem stosunków" zmieniła się na niegrzeczną z mocarstwowymi aspiracjami, więc zaczęto ją karać sankcjami itp.
Wywlekanie dzisiaj epizodu dobrych relacji z Rosją jest średnie. Sytuacja
@glosnik: Rozumiem tą opinię, tak działał poprzedni rząd, albo próbował i ja jestem krytyczny wobec tej polityki. Uważam ją za naiwną, jeszcze bardziej nierealną bo szkodliwą od tej Kaczyńskich wtedy i obecnie, której też wcale nie doceniam. Gruzja została kompletnie zignorowana i nawet jeśli Saakaszwili zaatakował Tskhinvali to wiadomo, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a konflikt trwał właściwie od upadku ZSSR, albo nawet carstwa. Pamiętam doskonale te żałosne śmiechy z prezydenta
@szurszur: Jest to tak grubymi nićmi szyte, że nawet bez czytania tego gównianego portaliku wiedziałem, że tak się dzieje. Wytarczały mi relacje osób dla mnie wiarygodnych. Ty po prostu kolejny raz to potwierdziłeś. Jest mi przy tym zupełnie obojętne czy robią to z wrodzonej zjadliwości i głupoty, czy za pieniądze. Nie brak jednak durni, którzy łykają prymitywną propagandę jak pelikany. Są zarówno po lewej stronie - np. niemiecka SPD, na czele