Wpis z mikrobloga

Da się jakoś centralnie zarządzać hasłami użytkowników na jednym serwerze, bez stawiania kontrolera domeny?
Na jednym serwerze jest baza danych, na innym repo, na innym poczta, na innym samba.
Z tego co widzę, to chyba tylko LDAP, ale on bez kontrolera nie podziała za bardzo? Wolałbym uniknąć stawiania kontrolera na sambie dla 15-30 stacji roboczych, chyba, że to jedyne wyjście?
#linux #serwery #serwerownia #it
  • 9
@m00n: no ale LDAP jest tylko protokołem, czyli wymaga kontrolera domeny? Użytkownicy w bazie brzmią ciekawie, może w tę stronę powinienem pójść...
Wolałbym uniknąć stawiania kontrolera na sambie dla 15-30 stacji roboczych, chyba, że to jedyne wyjście?


@RRybak: dlaczego? to super rozwiazanie
mozesz tez uzyc Open Directory albo OpenLDAP
@CurIy: bo mamy biura na kilku piętrach. Jeśli stracę połączenie z kontrolerem (np. siądzie internet), to użytkownicy stracą możliwość logowania się np. do bazy danych. W najgorszym wypadku musiałbym postawić kontroler + zapasowy na każdym piętrze. Temat jest dla mnie zupełnie obcy, mało rozumiem i nie wiem na ile powinienem się bać :/

Z LDAP zrozumiałem tylko tyle, że wymaga kontrolera domeny na Sambie, ale po OpenLDAP już widzę, że chyba
@CurIy: Nie, DC byłby w LAN. Problemem jest brak DNS w LAN, czyli to co ludzie mają dostępne z zewnątrz (po domenie) przestaje działać razem z internetem "w środku". Mam obecnie możliwość zakupu nowego serwera i rozpieprzenie tego w drobny mak i postawienie na nowo. Chcę to zrobić jak należy, bo obecna konfiguracja woła o pomstę do nieba i mam już dość łatania..
Materiał zaraz obejrzę.