Wpis z mikrobloga

To pytanie nie ma na celu obrażania kogokolwiek. Jestem jednak autentycznie zainteresowana (bo nie wiem), czy jakikolwiek myśliwy jest mi w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego dokarmiacie zwierzęta (m.in. dziki) zimą w lasach?

#myslistwo #mysliwi
  • 36
  • Odpowiedz
@Vilyen widzę masę bzdurnych odpowiedzi wiec wypadałoby napisać jak jest naprawdę. Myśliwi tworzą tak zwane pasy zaporowe w lasach. Na tych pasach wysypywana jest karma, jednak nie są to takie ilości żeby dzik siedział na pasie i żarł. Służy to tylko odciagnieciu zwierzyny od pól. Wataha dzików potrafi jednej nocy zniszczyć dość spory areał a wszyscy wyżej udzielający się zapominają o tym, że to myśliwi z własnej kieszeni wypłacają rolnikom odszkodowania, często
  • Odpowiedz
@FuriousViking dzięki za zawołanie

@Vilyen w skrócie - dokarmianie zwierzyny ma na celu zatrzymanie jej w lesie aby nie robiła szkód w uprawach ozimin. Nie są to takie ilości jak wymyślają ludzie - dokarmiamy z własnej kieszeni jednakże są to mniejsze koszta niż np. Płacenie odszkodowań dla rolników. W sumie to taki efekt domina bo im więcej szkód tym mniej zboża tym samym wiadomo ze ceny wyrobów zbożowych idą w górę. Latem
  • Odpowiedz
@Vilyen: żeby to zobrazować wystarczająco dobrze nie można ograniczać się wyłącznie do gospodarki łowieckiej. Weźmy pod uwagę także gospodarkę rolną. Rolnik po jesiennych żniwach orze ściernisko, bronuje, itd. po czym sieje oziminę. Rośliny ozime stanowią bazę żerową dla zwierzyny dziko żyjącej. Myśliwi tworzą poletka zaporowe albo zgryzowe w lasach, paśniki, itd. po to by zatrzymać zwierzynę w lesie (gdzie nie ma tyle jedzenia zimą, co na polu). Tym samym także ma
  • Odpowiedz
@dorotka-wu: @Vilyen: ciekawostka :

9 kwietnia 1961 roku, 15 najbardziej wpływowych przyrodników i ekologów (wśród nich prof. Walery Goetel z AGH) podpisało tzw. Manifest Morges. Był on podstawą do założenia jednej z najbardziej znanych organizacji: World Wildlife Found (WWF). Jej założyciele (o czym nie dowiemy się na oficjalnej stronie WWF) również byli myśliwymi, co więcej bez ich środków działalność organizacji nie była by możliwa. Dzisiaj WWF milczy w sprawie swojego
  • Odpowiedz