Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Rząd podał statystyki odnośnie osób korzystających z pomocy społecznej. W październiku osiągnięto rekord bo 1.639.525 domostw korzystało z jakiejś formy zapomogi, a 2.145.930 osób otrzymuje zasiłek. 837.742 domostw składa się z osób w wieku ponad 65 lat, z czego 759.809 osób mieszka samotnie.
Liczba osób korzystających z pomocy rośnie co roku. Liczba samotnych matek korzystających z pomocy społecznej wynosi 99.316.

2. Ministerstwo zdrowia planuje zezwolić na palenie papierosów w małych barach, klubach czy restauracjach jako wyjątki od całkowitego zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Jest to odpowiedź na Stowarzyszenie Restauratorów, którzy walczą by Ministerstwo nie zakazywało totalnie palenia tytoniu w miejscach gdzie podawane jest jedzenie.
Ministerstwo zaproponuje parlamentowi dwa rozwiązania, aby zezwolić na palenie jeśli bar czy nocny klub ma pomieszczenie nie większe niż 30 m2, zamontowany sprawny wentylator oraz informację przy wejściu, że jest to lokal dla palących. Drugim wyjątkiem mają być małe restauracje serwujące alkohol.
Absolutny zakaz palenia ma obowiązywać w każdej restauracji jeśli klientami mogą być dzieci czy całe rodziny. Rząd ma głosować nad projektem ustawy w przyszłym tygodniu.

3. Urząd miasta w Tokio przeprowadził trening na wypadek trzęsienia ziemi w dzielnicy Shibuya. Udział wzięło ponad 4 tysiące osób w tym obcokrajowcy. Na dużych wyświetlaczach, które normalnie pokazują reklamy były wyświetlane informacje w kilku językach odnośnie bezpiecznych stref, gdzie się udać oraz jak zachować. Po raz pierwszy także użyto specjalnej aplikacji na smartfony, która tłumaczyła polecenia ratowników.
oczywiście takie ćwiczenia są jak najbardziej przydatne ale jak zwykle, gdy zamieszani są w to obcokrajowcy to dochodzi do jakichś absurdów. Tym razem każdy obcokrajowiec miał na sobie odpowiednie oznaczenie oraz opis w jakim języku mówi, bo przecież każdy nosi takie koszulki w plecaku ze sobą. Wśród ratowników czy osób odpowiedzialnych za koordynowanie akcji, według uczestników szkolenia podobno tylko kilka osób mówiło w jakikolwiek sposób po angielsku czy chińsku.

4. W Sapporo na Hokkaido odbywa się Międzynarodowy Festiwal Śniegu. Polska ekipa już po raz 5 wzięła udział w konkursie w śnieżnych rzeźbach. W tym roku zajęli 4 miejsce z pracą pod tytułem Pressure (z jap. 重圧) , rzeźbiarzem był Tomasz Koclega.
Największą popularnością cieszyła się rzeźba przedstawiająca Donalda Trumpa jako PPAP z Pen-Pineapple-Apple-Pen, oraz oryginalna rzeźba Piko Taro jako PPAP. Dodatkową atrakcją były rzeźby ze świata Star Wars, które były podświetlane nocą.

5. Japanese Society for Rights of Authors, Composers and Publishers (JASRAC) odpowiednik polskiego Zaiksu zamierza pobierać opłaty licencyjne od szkół muzycznych, gdzie odbywa się nauka gry na pianinie, gitarze czy innych instrumentach. Największa sieć szkół muzycznych Yamaha Music Foundation zamierza protestować i obecnie konsultuje się z prawnikami. Wprowadzenie tych opłat ma obowiązywać od stycznia 2018 roku.
Przedstawiciel szkół Yamaha powiedział, że już od 2006 roku JASRAC zaczął pobierać opłaty od szkół uczących śpiewu, a wprowadzenie takich opłat podniesie tylko koszt nauki gry na instrumencie i tym samym obniżeniu liczby uczniów. JASRAC proponuje by szkoły muzyczne płaciły 2.5% of rocznych zarobków lub pojedynczo za każdy wykorzystany utwór.
JASRAC w roku fiskalnym 2015 zebrał prawie 111.6 miliarda jenów (ok 4 miliardów złotych) nie tylko ze szkół ale także audycji radiowych, telewizyjnych, klubów karaoke czy rozmaitych imprez np. ślubów czy koncertów.

6. Od zeszłej Niedzieli ponad 2 miliony osób zachorowało na grypę. Jest to wzrost o ponad 400 tys. w porównaniu do zeszłego tygodnia podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej chorych jest w prefekturach Miyazaki, Fukuoka oraz Aichi.

7. TEPCO podało, że odnotowano rekordowy poziom promieniowania wewnątrz uszkodzonego reaktora numer 2 w uszkodzonej elektrowni Fukushima i wynosi ono 530 sievertów na godzinę. Gdyby człowiek został wystawiony nawet na chwilę na takie promieniowanie zmarłby na chorobę popromienną w bardzo krótkim czasie. Najwyższe do tej pory zanotowane promieniowanie wynosiło 73 sieverty na godzinę. Kamera z czujnikami dostała się pod uszkodzony reaktor, dzięki temu wykryto otwór o wielkości około 1m2 poniżej zbiornika ciśnieniowego reaktora. Najprawdopodobniej powstał on w wyniku wypłynięcia stopionego rdzenia ze zbiornika.
Rekordowe promieniowanie zmierzono wewnątrz zbiornika zabezpieczającego, około 2 metrów od podstawy reaktora i zbiornika ciśnieniowego (nie w samym reaktorze, gdzie zakłada się promieniowanie znacznie wyższe). TEPCO planuje wprowadzić zdalnie kontrolowanego robota by dokładnie sprawdzić co się dzieje w zbiorniku zabezpieczającym oraz sprawdzić gdzie prowadzi nowo odkryty otwór i co w nim jest. Obecnie budowany robot jest w stanie wytrzymać promieniowanie do 1000 sievertów, czyli zakładając poprzednie odczyty (73 Sv/h) mógłby pracować przez ponad 10 godzin, ale najnowsze wskazania pozwalają robotowi tylko na 2 godziny pracy.
Analiza zdjęć pokazała czarną masę na kratownicy poniżej zbiornika ciśnieniowego, która zapewne jest stopionym paliwem. Brakuje też dużej części kratownicy. Jeśli ta czarna masa zostanie potwierdzona jako odpadki paliwa, będzie to pierwszy raz od tragedii gdy udałoby się zlokalizować stopione pozostałości paliwa. TEPCO przewiduje, że znaczna część stopionego reaktora i paliwa znajduje się w zbiorniku zabezpieczającym ale faktyczne położenie pozostaje nieznane i obecnie nie jest możliwe zbadanie dna zbiornika ze względu na bardzo wysokie promieniowanie. Nie wiadomo także co się stało ze stopionymi rdzeniami i paliwem w reaktorach numer 1 oraz 3.
Tak naprawdę nie wiemy czy to co podaje TEPCO jest prawdą, wiadomo jest że kłamali na samym początku oraz później. Obecnie TEPCO kontroluje w 100% wiadomości o elektrowniach , gdyż w 2014 roku wprowadzono na szybko nowe prawo odnośnie tajemnicy państwowej i walce z terroryzmem, pod ochronę wzięto także przemysł nuklearny. Przez to, żaden dziennikarz nie może już prowadzić dziennikarskiego śledztwa, zbierać informacji czy mieć informatorów, bo wszystkim grozi długoletnie więzienie.
Wielu ekspertów też zakłada, że stopiony reaktor z paliwem przetopił się przez zbiornik zabezpieczający i dostał się bezpośrednio do gleby a woda deszczowa przepływając pod elektrownią zostaje natychmiastowo napromieniowana i trafia do oceanu. Rząd prowadzi szereg kampanii promujących produkty z prefektury Fukushima, w niektórych sklepach spożywczych odbywają się specjalne targi żywności.

BONUS:
Niedawno odbył się Tokyo Auto Salon 2017 - czyli drugie co do wielkości targi motoryzacyjne w Japonii. Ekipa Akihabara News jak zwykle odwiedziła stoiska. Oczywiście poza samochodami, oponami czy rozmaitymi dodatkami największą popularnością cieszyły się hostessy.

Ceny paliwa ostatnio wzrosły i średnio wynoszą
PB 95 123 yen (4.42 zł)
PB 98 133 yen (4.78 zł)
ON 98 yen (3.52 zł)

#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Rząd podał statystyki odnośnie ...
  • 44
  • Odpowiedz
@ama-japan: co do punktu siódmego:
chociaż Ty nie dałeś się ponieść emocjom tak jak wielu dziennikarzy i nie napisałeś że poziom promieniowania rośnie, duży plus za to ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale to też nie do końca jest tak z tymi 73Sv/h kontra 530Sv/h. Po prostu pierwszy raz udało się dostać tak blisko rdzenia i dlatego zmierzono rekordowe 530Sv/h.

Wiesz może czy ten cały JASRAC działa
  • Odpowiedz
Ministerstwo zdrowia planuje zezwolić na palenie papierosów w małych barach (...) Absolutny zakaz palenia ma obowiązywać w każdej restauracji jeśli klientami mogą być dzieci czy całe rodziny.

@ama-japan: w sumie ciekawy kompromis. osobiście nie palę, ale takie podejście jakoś specjalnie chyba nie szkodzi niepalącym

Tym razem każdy obcokrajowiec miał na sobie odpowiednie oznaczenie oraz opis w jakim języku mówi

@ama-japan: gdzie dostanę koszulki/kurtki/plecaki/płaszcze z napisem ポーランド人? (
  • Odpowiedz
5. Japanese Society for Rights of Authors, Composers and Publishers (JASRAC) odpowiednik polskiego Zaiksu zamierza pobierać opłaty licencyjne od szkół muzycznych, gdzie odbywa się nauka gry na pianinie, gitarze czy innych instrumentach. Największa sieć szkół muzycznych Yamaha Music Foundation zamierza protestować i obecnie konsultuje się z prawnikami. Wprowadzenie tych opłat ma obowiązywać od stycznia 2018 roku.


@ama-japan: Kogoś tam chyba totalnie #!$%@?ło.
  • Odpowiedz
@ama-japan: Akurat również miałem okazję być na tych targach. Zupełnie odmienne doświadczenia od moto show w Polsce czy Niemczech, bo o ile u nas więcej jest oficjalnych stanowisk ze zwykłymi samochodami a te po tuningu zajmują raczej jedną mniejszą halę, tak w Japonii wszystkie hale wypełniały samochody po modach.
Szkoda że nie załapałem się na pokaz RX Vision na stanowisku Mazdy :( ..

@wujek_piotr: Byłem na targach i
  • Odpowiedz
  • 2
@chicken_strips wcześniej był robot z drugiej strony i faktycznie nie w tym miejscu. To nie jest tak, że nagle się zmieniło.. Masz rację. Jak wjadą do środka to może być kilka tysięcy Sv jeśli są jakieś liczniki, które to zmierzą.

No nie do końca. Ten przekazuję artystom i faktycznie oni z tego żyją.
  • Odpowiedz
  • 1
@zolwixx no to jak zwykle zapraszam, razem się wybierzemy.

Ppap robi karierę dalej.. To mądry koleś.. Lubię go.. Tak wygląda normalnie.. Chyba jest gejem.
  • Odpowiedz