Wpis z mikrobloga

Codziennie ktoś pyta gdzie kupić telefon tzw. typowego chińczyka.... najczęściej pytania padają o #xiaomi więc dorzucę kilka słów od siebie a przy okazji będę miał pod ręką linka, żeby wklejać zainteresoanym te moje wypociny + komentarze :)

1. Najlepiej żeby gwarancja była PL :)
Trzeba sobie zadać pytanie jakie są warunki tej gwarancji i kto jest tym gwarantem.
Czy kupujecie od osoby prywatnej czy też od firmy. Jak od firmy to czy ona wkrótce zniknie ew. zmieni nazwę bo w sieci pojawi sie wiele negatywnych opinii (komentujący mogą podawać przykłady takich sklepów, które udają autoryzowanego dystrybutora hehe).
Często #januszebiznesu sami naprawiają telefony. Przeważnie kończy to się na przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych, czasem wgranie nowszego systemu co w przypadku wielu modeli jest równie proste jak wczytanie filmu do odtwarzacza i zajmuje dosłownie 5 kliknięć i łącznie trwa 5minut.
Ci co mają trochę szerszą wiedzę, wymienią Wam jakieś bebechy. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie skąd pozyskują części i jaka jest szansa, że będą to oryginalne i nowe. Działa to na zasadzie serwisu w ASO gdzie przeważnie jest dobrze... ale jest drogo więc raczej będzie to akcja spod hasła: CCC - CenaCzyniCuda.
Zakładając, że będziecie mieli dużego farta jeśli wasz gwarant, nie zacznie wam wmawiać, że wada powstała z waszej winy. To nie jest istotne, że nigdy nie siedzieliście z telefonem w saunie, wystarczy otworzyć taki telefon... "napluć" do niego i zrobić zdjęcie, że są widoczne ślady, że to jednak z waszej winy telefon jest teraz popsuty :) - wykop zna sporo takich historii serwisowych.
Jeśli waszym pośrednikiem jest ktoś spoza tej listy ze zdjęcia na dole to jeśli nie pomoże w naprawie wymiana oprogramowania a wiedza sprzedawcy będzie znikoma na temat posiadanego w ofercie telefonu jak również jakimś cudem nie zrzuci winy za usterkę na klienta... telefon odeśle do domu czyt. Azja :)
Oczywiście w świetle posiadanej gwarancji (której przeważnie nigdy nikt nie widzi lub nie interpretuje tak jak sprzedawca) - może to potrwać tyle ile będzie potrzeba :)
Oczywiście możecie kupić telefon u oficjalnego pośrednika xiaomi (lista poniżej), ale jak życie pokazuje... negatywnych opinii o niektórych serwisach/sklepach jest na tyle dużo, że można skleić całkiem sporą książkę.
Często lepszym rozwiązaniem przy chęci naprawy telefonu, jest oddanie go do sklepu/firmy tam gdzie go zakupiliśmy i powołanie sie na zapisy zawarte w ustawie. Mamy wtedy szanse na usunięcie usterki przez okres 24mc a nie jak to często mówią zapisy gwarancyjne.... 6-12mc.

Niestety, ale trzeba wspomnieć również, że większość usterek jakie występują w telefonach to zdecydowanie z winy użytkownika... zalania, upadki (rozbicia ekranu, uszkodzenia tzw. dotyku), uszkodzenia gniazda ładowania itd.

Nie ma co dramatyzować, statystyki zadowolenia mają to do siebie, że przecież ktoś jest zadowolony z serwisu i takimi osobami możecie być własnie Wy! :)

2) OK, chcę kupić telefon z Chin... ale co z gwarancją?
Aliexpress - kupię tam, sprzedawca ma przecież super feedback, szybko odpisuje, dobrze gada, konto ma od dawna... - telefon psuje się... a majfrend łapie amnezję, nie rozumie po angielsku a jak odpisuje to jakby dopiero was poznał i ... jakoś tak z opóźnieniami :) OK. Nie jest tak zawsze, sam odzyskiwałem całkiem spore kwoty w skutek założonego sporu. Raz nawet zaryzykowałem odesłanie do Niemiec (tam mieli swoj jakis magazyn) i zwrócono mi 100% + koszt przesyłki. Nigdy, ale to nigdy nie wierzcie, że Chińczyk odda Wam kase na PayPala. Taki przelew może przez 6mc cofnąć i potrafią to zrobić nawet po kilku miesiącach jak zapomniecie o sprawie i nagle znika wam z konta kilkanascie, kilkadziesiąt $. Tak... niektorzy czasem mają prześwity szczerości, wyrozumiałości, sumienności... tego nie przewidzicie. Nie ma co się jednak bać wysyłać telefon na realizację posiadanej gwarancji i nie jest to jakiś kosmiczny koszt, obecnie kilka złotych więcej niż do sąsiedniego miasta.
Dopłacić do specjalnej gwarancji aliexpress?
Zanim to zrobicie, zapytajcie sprzedawcę i aliexpress jak to działa. Wygląda to tak:
Piszesz do sprzedawcy.... odsyła do aliexpress
Piszesz do aliexpress... odsyła do sprzedawcy
Piszesz do sprzedawcy.... odsyła do aliexpress
Piszesz do aliexpress... odsyła do sprzedawcy
- i teraz zastanówcie się gdzie go odesłać i kto za to poręczy? :)

Banggood - Macie sporą szansę, że dostaniecie telefon z tzw. syfMIUI lub jeśli to nie jest xiaomi to coś analogicznego. Gwarancja jest 12mc.
Gearbest - 12mc z opcja otrzymania telefonu z systemem jak wyżej i co baaaaardzo ważne, gwarancja leci do kosza, jeśli odważycie sie zmienić ten system. Nie możecie wgrać nawet oryginalnego systemu jaki jest dostepny na stronie producenta. Nie i kropka!
Geekbuying - najważniejsza wada... płyta główna i ekran nie podlegają gwarancji... to co podlega? :D
Plus zakupów na banggood, gearbest, geekbuying: płatność PayPal - jak paczka zaginie ew. sklep sprawia problemy to PP chroni nas przez 6mc
ibuygou - często polecany sklep z racji możliwości realizowania napraw we Wrocławi. Niestety nie wszystkich i ciężko przewidziec jaka będzie decyzja serwisu gdzie mamy odesłać telefon. Dla wielu duży plus: 24mc gwarancji. Duży minus... często ceny są .... bardzo wysokie. Czasem rzucają jakieś kupony, ale ostatnio szału nie ma.

Puenta
Ilu macie znajomych co reklamują telefony z wada fabryczną i jest ona uznawana?
Ile ostatnich waszych telefonów wymagało naprawy z powodu wady fabrycznej i została ona uznana ?
Jeśli z waszych rachunków wychodzi, że jest to co 3ci telefon co trzecia znajoma wam osoba tzn. że macie mega pecha ew. wasi znajomi mają pecha :]
Dla wielu z was, zakup telefonu droższego o ok. 30% jest czymś niezbędnym ponieważ gdzieś z tyłu głowy macie w podświadomości zaszyte słowo: usterka, gwarancja... będzie nowy telefon, ale zanim to zrobicie zastanówcie się czy warto.

Nie odradzam ani nie polecam zakupów w żadnym z wymienionych miejsc w PL czy też Chin lub zwykłych prywatnych pośredników (również z mirko, który często szybciej i sprawniej pomoże wam w krytycznej sytuacji niż nie jeden januszbiznesu z alledrogo).
Ten wpis ma charakter wyłącznie informacyjny. Chciałbym, żeby każdy robiąc zakupy był świadom tego co robi, za co dopłaca a co traci.

Jeśli coś pomieszałem, czegoś zabrakło... piszcie.

Pobierz widmo82 - Codziennie ktoś pyta gdzie kupić telefon tzw. typowego chińczyka.... najczę...
źródło: comment_wb6ZDOfqnqboVX0mZ9Qdg5rWbNK7aTyJ.jpg
  • 38
@widmo82: warto dodać nt. systemów że odblokowanie bootloadera nie wiąże się z utratą gwarancji jeżeli chodzi o banggooda i ibuygou. Ponadto banggood często oferuje w ramach gwarancji albo odsyłke do nich lub częściowy zwrot na poczet utraty gwarancji i naprawy we własnym zakresie
"syfMIUI"? ja k poznać, że masz "syfMIUI"?


@art212: na poczatek sprawdz czy działają Ci aktualizacje (mozesz mieć najnowsz wersje i moze nie byc nowszych do pobrania). Jak wersja zawiera zbyt wiele cyferek oddzielonych kropkami... bardziej wyczerpująco odpisze ktoś zdecydowanie bardziej ogarnięty a sa tacy np. @3erpl :P
@Re-volt: gratuluję, jaki bank? Bo mi T-mobile nie uznał reklamacji, stwierdzając: sprzedawca nie potwierdził, że dostał zwrócony przedmiot - mimo, że dostali potwierdzenie z poczty polskiej.
A to nie jest tak, że chargeback zostanie uznany, jeśli sprzedawca nie chce wywiązać się z umowy? Tylko jak naliczyć chargeback jesli umowiles sie ze sklepem, że jak padnie płyta główna to... nie nalezy ci się naprawa.
A może te bzdury to sa o sensie
@Re-volt: to zdradz tajemnice jak napisac reklamacje na uszkodzona płyte główną w sytuacji kiedy bank prosi o historie emaili ze sprzedawcą a w nich jest wytłuszczona infomracja, ze gwarancja nie obejmuje uszkodzonej płyty głównej.
@Andczej: W T-mobile 13mc od dnia transakcji. W innym banku raczej jest inaczej.
@widmo82: Właśnie taki wybór był przede mną ostatnio. Zamówiłem telefon z morele.net, bo mam z nimi dobre doświadczenie. Zanim zdążyli wysłać przemyślałem sprawę ze dwa razy i doszedłem do wniosku, że wolę sprowadzić z chin za połowę ceny nowszy model, nawet jeżeli nie będzie gwarancji... właściwie to jak coś jebnie, to mam szansę kupić inny model za drugą połowę która mi zostanie.