Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika & #esp8266 pomóżcie w takiej sprawie: zakupiłem właśnie konwerter USB/RS232, model bte13-009, akurat ten model, bo był w sklepie, gdzie robiłem inne zakupy. Miał przełącznik 5/3.3, był na sensownym układzie, wydawał się ok. Po fakcie jednak zauważyłem, że w necie są instrukcje przerabiania tego konwertera, ponieważ jakoby ma on istotna wadę: przełącznik 5/3.3 dotyczy tylko wyjścia Vcc, logika RS232 jest cały czas 5V. Ręce mnie opadli. Toć nawet tam, gdzie ten moduł jest sprzedawany często pojawia się informacja, że znakomity do komunikacji z m.in. ESP8266.
Ponadto, dostępne w necie instrukcje przeróbek (bo przeciez przerobiłbym i nawet nie pytał) dotyczą chyba odrobinę innej wersji, u mnie PCB wygląda trochę inaczej. Logika faktycznie jest 5V cały czas, zmierzyłem.

To jak to w końcu jest z tym konwerterem? Jest znakomity, czy podłączywszy do niego swojego ESP tym samym go uceglę z powodu za wysokiego poziomu napięć?
  • 5
@WasylWasaty: ok, dzięki za tipa i oczywiście nie jest wielkim wydatkiem kupić kolejny konwerter, tym razem przez kogoś polecony, ale wkurza mnie sam fakt.
A czy mógłbyś w wolnej chwili (Ty albo ktoś) sprawdzić w swoim konwerterze, ot tak po wetknięciu go w port USB, jakie napięcie jest na wyjściu TX? Bo swoją drogą to dziwne, ten twój konwerter przecież nie ma żadnego przełącznika poziomów. tylko dwa wyjścia zasilania i mam
@Jarek_P: Fakt brak jest jakichkolwiek przełączników poziomów logicznych. Ale tak jak mówię nie programowałem zwykłego czystego esp tylko esp w sonoffie. Dzisiaj jak wrócę do domu (bardzo późno) to może uda mi się coś zmierzyć :) Ale nie jestem pewien czy mój multimetr ma opcje zapisywania najwyższego odczytu.

EDIT:
Dla przykładu wziąłem zdjęcie od #botland myślę że to wiele wyjaśnia czemu mój esp mógł przetrwać :D
@Lm_Niebieski: @WasylWasaty: na użytek googla i ewentualnych naśladowców dodam, że logikę 5V ESP może i toleruje, ale wyjścia zasilania z maksymalną wydajnością 160mA już nie. Flashowanie poszło, ale gdy wifi chciało wystartować, napięcie kucnęło do 1,75V i ESP niestety odmówił współpracy. Cóż, trzeba nowy konwerter zamówić...