Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich mirków fanatyków gier planszowych, a szczególnie miłośników gry 7 Cudów Świata.
Ostatnimi czasy padło kilka pytań dotyczących dodatków do tej wspaniałej gry, więc postaram się wam przybliżyć je w pewnym stopniu.

DODATKI OFICJALNE
Liderzy - dodatek dodający do gry nową talię kart zawierającą w podstawowej wersji dodatku 36 kart Liderów, których większośc zbliżona jest działaniem do kart gildi. Przed rozpoczęciem gry losuje się 4*liczba graczy kart z tej tali, następnie dzieli na stosy po 4 karty. Każdy graczy wybiera jeden z nich i spośród tych kart Lidera czyli białą kartę kosztującą złoto po czym pozostałe karty przekazuje graczowi po swojej prawej, a z kart otrzymanych z lewej strony (3) wybiera kolejną, a pozostałe znów przekazuje graczowi po prawej i tak dopóki niebędzie miał przed sobą 4 zakrytych kart. Następnie przechodzi się do I Ery gdzie przed jej rozegraniem każdy z graczy będzie miał obowiązek zrekrutować lidera/sprzedać go za 3 sztuki złota/użyć go do budowy etapu cudu (rzadko). To samo robi się przed II i III erą. Niektóre karty posiadają nowe symbole i z pewnością w kilku pierwszych rozgrywkach instrukcja z ich wytlumaczeniem będzie często używana. Ogólnie dodatek ten dodaje znaczny powiew świeżości, gdyż pozwoli graczowi opracować nowe strategie związane np. z dodatkowym symbolem naukowym, tańszym kupowaniem kart niektórych kolorów czy otrzymaniem dodatkowej tarczy. Dodatkowo w zestawie znajdują się 4 nowe karty gildi, więc także spowoduje to lekką dywersyfikacje powtarzalności kart gildi w III erze oraz 2 nowe plansze cudów (ale o tym później).
Miasta - dodatek zawierający 27 czarnych (nowych) kart, 3 karty gildi oraz 6 nowych liderów (ta częśc tylko do gry razem z dodatkiem Liderzy). Do każdej ery dodajemy tyle kart ilu jest graczy co powoduje możliwość wybudowania 7, a nie 6 jak w podstawej wersji gry kart w erze. Karty te zawierają zarówno stare mechaniki (tarcze, punkty zwycięstwa) jak i nowe. Pierwsza z nich to żeton dyplomacji – pozwala on unikać konfliktów na koniec ery (nie walczymy z sąsiadami, lecz oni walczą ze sobą). Druga to możliwość skopiowania zielonej karty od sąsiada (maski). Trzecia natomiast to mechanika długów – nasze fundusze mogą być „na minusie”. Dodatkowo rozszerzenei to zwiększa maksymalną liczbę graczy do 8 oraz daje możliwosć gry drużynowej (nietestowałem). W dodatku znajdują się również 2 nowe plansze cudów ale o nich również za chwilę.
Babel - przyznam szczerze – nie grałem, więc nie podzielę się z wami opinią na temat tego dodatku.
WonderPack - zestaw 4 plansz cudów. Według mnie zapłacenie 50 zł, za 4 nowe planszy to słaby interes i nie polecam.

DODATKI PÓŁOFICJALNE
Lost Wonders - główny punkt tego posta. Dodaje on 25 (27 wedlug oficjalnej instrukcji, ale nie ma ich tyle) nowych plansz. Dodatek został stworzony przez fanów i „zaakceptowany” (w instrukcji znajdują się podziękowania za pomoc w opracowaniu dla oficjalnego wydawcy gry) przez Repos. Plansze do PnP wraz z instrukcją znajdują się na stronie Rebela: Plansze Instrukcja. Jednak ich forma nie jest zbyt przemyślana, gdyż wydrukowanie ich zajmie nam 50 stron A4. Jednak tutaj wchodzę ja cały na biało i wklejam link do plansz przystosowanych do wydruku na A3 (na jednej kartce A4 zmiesci się jedna plansza, natomiast na kartce A3 zmieszczą się takie plansze 3) – Google Drive. Plansze są posegregowane według dziwnego schematu – starałem się dopasowywać je mechanikami, ale niekoniecznie mi to wychodziło. Dodatkowo w folderze A3 są one powklejane 3 plansze na jedną stronę co znacznie ułatwi nam ich wydruk.

Plansze z przedrostkiem 01, 02 i 03_1 to plansze z podstawowej wersji gry
Plansze z przedrostkiem 03_2, 03_3, 04, 05, 06_2, 06_3, 07, 08_1, 08_3, 09_1, 09_2 to plansze z dodatku Lost Wonders które nie wymagają innych dodatków.
06_1 pochodzi z dodatku WonderPack, 08_2 z doadtku Miasta, a 09_3 też z dodatku WonderPack. One również nie wymagają żadnych dodatków.
Plansza 10_1 wymaga tokenów do wydrukowania (patrz ostatnia strona instrukcji). Dodatek Lost Wonder.
Plansza 10_2 z obu stron posiada to samo, jednak strona „B” jest w stylu średniowiecznym. Dodatek Lost Wonder.
Plansza 10_3 teoretycznie wymaga dodatku Miasta gdyż zawiera żeton dyplomacji, jednak można grać dodatku. Dodatek Lost Wonder
Plansze 11 wymagają dodatku Miasta i granie bez niego jest bezcelowe. Dodatkowo 11_1 jest z dodatku Miasta, 11_2 z Lost Wonder, a 11_3 z dodatku WonderPack.
Plansze 12 wymagają dodatku Liderzy, gdyż opierają się na mechanice liderów i granie bez tego dodatku to słaby pomysł. Dodatkowo 12_1 i 12_2 są z WonderPack, a 12_3 z Liderów
Plansze 13_1 i 13_2 są tylko do gry zespołowej. Dodatek Lost Wonder.
Plansza 13_3 jest bardzo dziwną planszą, która pozwala nam wybrać nową plansze i w mojej opini jest beznadziejna. Dodatek Lost Wonder.
Plansza 14_1 wymaga nieoficjalnego rozszerzenia Mity, ktorego również niemiałem okazji testować.
Plansze te są w wymiarach 250x110 mm – takim samym jak plansze oficjalne, do wydrukowania na kartkach A3. Osobiście drukowałęm tylko plansze 01-07 (wraz z podstawową wersją gry, kartami z niej blablabla). Plansze wsadziłem do koszulek. Chyba jest to jedyny sklep w PL który je sprzedaje. W opakowaniu które dostałem były 23 koszulki, a nie jak jest napisane 20, więc 2 zostały mi w rezerwie. Ogólnie złożyłem zapytanie do kilku kser (Kraków here) i najtańsza oferta jaką udało mi się znaleźć to 2,96 za kartkę A3 (na grubszym papierze), więc koszt druku jednej planszy wyniósł mnie niecałe 1zł + koszulka ~65 gr. Największym problemem jest obustronny wydruk – w moim przypadku niestety nie udało się zrobic tak, aby były one nadrukowane równo i częśc z plansz jest docięta 2-3 mm inaczej niż powinna (jednakże mieszczą się w koszulkach) – kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Dodatkowo dla fanów PnP zamieszczam linki z grą i dodatkami (w języku angielskim), jeżeli chcecie wydrukować dodatkowe np karty gildi czy cały dodatek:
Podstawka
Liderzy
Miasta

#7cudowswiata #7wonders #gryplanszowe #grybezpradu #diy #pnp #printandplay
  • 10
@dzoli do wersji sklepowej są Magnum Cooper 65x100 w 3 różnych kolorach (brązowy, niebieski i fioletowy) po 100 w opakowaniu, gdzie w podstawce użyjesz tylko połowy, a dodatkach ~60 brązowych i niebieskich oraz ~75 fioletowych
http://i-szop.pl/szukaj2/1/65x100 - tu masz wyszukiwarkę, poszukuj skad wyjdzie Cię najtaniej
na liderów niewidzialem koszulek z dedykowanym backiem
można kupić takie tak wyżej przezroczyste bądź podobne po 100 lub 50 sztuk
jak chcesz któryś dodatek drukować to powiem,
@cartsy sprawdza się do podstawowej wersji gry bez dodatków (2X przezroczyste po 80 to 160 koszulek, gdzie w podstawce jest 148-155 kart)
do kart DIY które ja robiłem, potrzebowałem kolorowych żeby rozróżniać ery od Siebie, bo nie mam drukowanych backow bo były nierówno nadrukowane i #cebula