Wpis z mikrobloga

Od kilku tygodni myślę intensywnie nad nowym sposobem ogrzewania mojej piwnicy z przyległościami i wpadłem na szalony pomysł... Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia z ogrzewaniem domu owsem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jestem ciekaw jak to się sprawdza w praktyce, jakie mogą być minusy... I co jeśli chodzi o ekologię? Czyściej niż węglem, czy wszystko zależy od kotła?

#budujzwykopem
#remontujzwykopem
  • 14
@robertx: no co ja mam Ci powiedzieć hmmmm pali się dobrze więcej tego idzie swoje nagrzeje popiołu mało trzeba mieć strażaka w podajniku i nie wszystkie przystosowane do palenia owsem. ja mam podajnik tłokowy paliłem eko miał pellet owies pestki i pellet i owies najczyściej.
@tomd5: sam tak palisz? Jaki dokładnie masz piec?

@jakub512: Przeliczając na wartość energetyczną to bardziej się opłaca Ekogroszek. Ale ekogroszku sam nie wyprodukuję, a owsa 10-15 ton jestem w stanie sam ogarnąć, gdzie tona mnie wyjdzie max 200 zł. A to już gra warta świeczki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ile starczy owsa to owsem, reszta ekogroszkiem i koszt ogrzewania mnie wyjdzie 4-5k na sezon ( ͡
@jakub512: Bunkier, schron atomowy, dom stawiany przez dziadka... jak zwał tak zwał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mury zewnętrzne półmetrowe, trzy cegły, w środku zbrojenia. Ocieplenia żadnego... 125 m2 4 kondygnacje łącznie z poddaszem. Trzymaliśmy przez ostatnie dwa miesiące piec na 45 stopni, w większe mrozy, rzaadko - 60. Rachunek nam przyszedł prawie 4 000. Stąd decyzja o przejściu na bardziej ekonomiczne ogrzewanie ( ͡° ͜ʖ
@robertx: A nie myślałeś o dociepleniu domu? Pozbyciu się mostków termicznych, uszczelnieniu okien, sprawdzeniu przewodów kominowych czy przypadkiem nie ucieka nimi zbyt dużo ciepła? Ja mieszkam w domu 80m^2 z lat 60-tych i wychodzi mi 2.5 tony miału węglowego na sezon. Oczywiście nie pali się całą dobę, bo tylko wtedy gdy ktoś jest w domu. Tzn weekendy cały czas piec nie jest wygaszany a w tygodniu pali się od 15 do
@jakub512: Myślałem myślałem, ocieplać będziemy w to lato, najpóźniej następne. Niestety, przy takim metrażu to są koszta takie, że ja pierdziu... No ale coś za coś...
Jak Ty masz taki fajny domek 80m2 i z jakimś tam ociepleniem, palisz miałem itd, to nie myślałeś o buforze ciepła? Ja rodzicom będę taki wstawiał niedługo - koszt koło 1000 zł, a oszczędzasz mocno na paliwie - palisz w piecu raz na 3-4 dni
@robertx: ja mam piec Sas Eco 23 KW ale dziś bym go nie kupił. Piec który bym kupił jest zamontowany u mojego znajomego i zazdroszczę mu go bardzo to Biawar Pellux 200 ale czy pójdzie owies to nie wiem. Zapraszam cię tutaj http://forum.info-ogrzewanie.pl załóż temat i szukaj gościa z nickiem Sambor on ma taki piec i jest hydraulikiem
@robertx: A muszę poczytać ; ) Choć może być problem z akceptacją tych innowacji przez resztę rodziny, ale może spróbuję. Przy okazji podsunąłeś mi pomysł w jaki sposób mogę magazynować energię z kolektorów, które chcę wkrótce wykonać.
@jakub512: Jak kolektory to tylko bufor :-) Poszukaj beczki, dla Ciebie to jakieś 1000l, wykonanej z czarnej stali - parę minut roboty ze spawarką w ręku i masz bufor pierwsza klasa. Izolujesz sam, materiały jakieś grosze Cię wyjdą, poczytaj o tym bo warto. Żebym ja miał mniejszy metraż to nawet minuty bym się nie zastanawiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)