Wpis z mikrobloga

To może Hackathon i w kilka dni zrobimy coś ala openwykop?

Główny kod wykopu i mikrobloga to naprawdę prosta apka. Nowoczesna architektura aplikacji pisanej od zera spokojnie powinna dać radę uciągnąć 40 mln sesji wykopu w rozsądnej cenie hostingu.

Można to potraktować jako ciekawe wyzwanie inżynieryjne i wrzucić na githuba jako opensource.

Można też próbować pociągnąć dalej, założyć stowarzyszenie i mieć kontrolę nad platformą. Swoją drogą to byłby chyba pierwszy społeczny serwis społecznościowy :)

Jest tu sporo dobrych programistów, grafików, specjalistów od social media, społeczników, inwestorów - to może być ciekawe doświadczenie

#strimi #openwykop
  • 26
  • Odpowiedz
głównym wyzwaniem jest lekka, skalowalna architektura hostingu.

Amazon EC2 + docker + dokładanie serwerów brzegowych w ramach obciążenia

Dla mikrobloga pewnie nodejs / aplikacja nadająca na jakimś porcie po api i websocket po frontendzie....

Kilka
  • Odpowiedz
@FLAC: szczerze mówiąc właśnie zrozumiałem o co chodzi z tagi nie działają - tag w komentarzu nie wyświetla się w tagach....

Moim zdaniem da się to zrobić, patrząc na to ile osób kibicowało strimi i strims, ale trzeba najpierw jakoś dotrzeć do społecznosci a samym tagiem #strimi raczej to się nie uda :)

Jak masz (macie - niech wszyscy którzy mają ochotę pomogą) koncepcję jak to zrobić to
  • Odpowiedz
@misiagogo: Podstawowy problem z tagiem to nie wyświetlanie wszystkich wpisów w tagach (serio).
Znajdź jakiś stary, rzadko używany tag i go przewijaj. Czasami wpisy znikają po 2 miesiącach, a reszta w archiwum, gdzie też są luki.
  • Odpowiedz
rozumiałem o co chodzi z tagi nie działają - tag w komentarzu nie wyświetla się w tagach....


@misiagogo: Tak i nie jest to błędem. Kilka lat temu rzeczywiście można było tagować również komentarze. Rozwiązanie nie sprawdziło się ponieważ nie szło zapanować nad tym gdzie i jakie tagi wrzucają użytkownicy - przez co większość tagów była po prostu zaśmiecona treściami, które zupełnie do nich nie pasowały. Na prośbę użytkowników wyłączyliśmy możliwość
  • Odpowiedz
@a__s: Odnośnie tego celnego komentarza, a w szczególności

Osoba inteligentna nie robi takich serwisów agregacyjnych lub społecznościowych w tym momencie


Jasne, że moda się zmienia. Facebook też nie jest zbyt popularny w młodym pokoleniu i snapchat (i instagram) są tym co będzie zyskiwać na popularności - czyli "pokazanie chwili" a nie budowa
  • Odpowiedz
@Harry19911: Opcja ciekawa, i warta testów nawet jako AB... pytanie o technologię jest dość fundamentalne. Plusem nodejs + php jest znajomość języków i technologi przez większość backendowców.

Równie dobrze można zrobić cały backend w oparciu o elasticsearch (to oczywiście skrót, ale generalnie odpytywać es) który wewnętrznie obsługuje klastry i ciągnie większe kobyły niż wykop.

Opcji jest mnóstwo, i taka dyskusja z przykładami technologii (ja o phoenixframework nie słyszałem) dla samej
  • Odpowiedz
@misiagogo: to sie nie uda bez silnego przywództwa i pełnoetatowego zarządzania rozwojem projektu. Nie dawniej jak rok na mirko pojawił się pomysł na #redikop, skończyło się oczywiście już w fazie planowania bo nie potrafili podjąć decyzji co do technologii (każdy zainteresowany chciał pisać w tym w czym czuje się najlepiej). Nie wyobrażam sobie żeby ktoś poświecił 8h dziennie na ogarnianiu tego burdelu za darmo - przy roszczeniowej
  • Odpowiedz
ja o phoenixframework nie słyszałem


@misiagogo: zazwyczaj nikt nie słyszał jak o tym mówię ( ͡° ʖ̯ ͡°) polecam się zainteresować Elixirem. Naprawdę prosty język tylko że trzeba się przestawić z programowania obiektowego na funkcyjne. Później już z górki.

Taki Open Wykop mógłby równie dobrze być miejscem do nauki elixira/phoenixa
  • Odpowiedz
@suawus: to jest plus offlinowych hackatlonów, że można się zamknąć na weekend, podzielić na kilka grup i zrobić mvp. Wybrać najlepszą technologię itp. Oczywiście obciążenie jest problemem co można rozwiązać w jakiś sposób np. za pomocą loadimpact.com

Pytanie na ile to traktować poważnie a na ile jako dobrą zabawę.
  • Odpowiedz
no to pierwszych dwóch kandydatów do obsługi websocket od strony serwera mamy (phoenix, node), z wyraźnym wskazaniem jeśli chodzi o wydajność na jednego (phoenix).

Front? react, angular, vue, mikro apka w js?
  • Odpowiedz