Wpis z mikrobloga

Szukam 2-zylowego przewodu zasilajacego DC na allegro na metry i znajduje albo takie z wtyczką, albo kable głośnikowe. Czy 2-zylowy kabel glosnikowy to to samo? (w wiekszosci sa z rdzeniem aluminiowym, a wydawalo mi sie ze w DC przewody sa cale miedziane). Jak nie, to czego szukac - ma to jakies oznaczenie w stylu "omyp, "ydyp", etc?
#elektryka #diy #majsterkowanie
  • 14
@Angel_of_death: Oswietlenie LED, teraz max 5A, ale chcialbym tez wiedziec co kupowac jak bedzie wiecej, np 8-10A. Cos kojarze, ze przy DC pisali nawet o 16A, ale troche mnie takie prady niepokoja, skoro twarde kable do AC na 16A musza miec 2.5mm.
@grajlord: YDYp 2x2,5mm2 ?
http://allegro.pl/przewod-ydyp-2x2-5mm2-300-500v-1m-hurtownia-7761-i5477109311.html
Jak do oświetlenia led 12v, to nie potrzebujesz przewodu z izolacją na 300/500V, możesz brać "głośnikowy" o ile będzie tańszy.
Nie sugeruj się porównywaniami prądów z 230v - tam nawet te 16A może przenosić przewód 1.5mm^2 i cienszy, ale dlatego że/pod warunkiem:
- jest ukryty pod tynkiem, co go skutecznie chłodzi
- nie przeszkadza ci spadek napięcia kilku voltów na dłuższym przewodzie, bo czy masz 238v
OMY 2x1.5 mm^2 wystarczy na 10 A, na 16 może też ale tu już lepiej 2.5 kupić.


@Angel_of_death: nie wprowadzaj kolegi w błąd tak ogólnymi założeniami, bo co innego ten sam prąd przy napięciu 230v, a co innego przy 12v (gdzie nie możesz pozwolic sobie na takie spadki napięcia), no i wszystko też zależy od długości przewodu (bo od tego zależy spadek napięcia)
@hrumque: @hrumque: dzięki. Tylko OMY i YDY mają dodatkową powłokę, przez co czasami są za grube - przewód typu "przewód zasilacza, czerwono-czarny w pojedynczej izolacji" ma może jakąś branżową nazwę/oznaczenie?
@soadfan: tylko one są jednożyłowe, co nie trafia w moje poczucie estetyki xD Wydaje mi się, że TLGYP, to to samo w opcji dwóżyłowej. Trzeba tylko uważać, żeby nie trafić na Janusza który i tak wciska CCA zamiast miedzi.