Wpis z mikrobloga

@agaja: Gorzej, jak ktoś zrobi badania na jednym przypadku i mu coś wyjdzie ok, więc publikuje i cacy. Jak robiłem badania do magisterki, to powtarzałem je dla kilku przypadków i za każdym razem co innego wychodziło i dopiero wtedy problem, jakie wnioski wyciągnąć
  • Odpowiedz
@ColdTurkey: jak to jakie wnioski :D
Blad pomiaru wszedzie dobry :P

A na powaznie to ja tez i do magisterki i inzynierki duzo badan. Ech, fajnie bylo. Myslalam nad doktoratem, ale w koncu nie poszlam.

@barani_leb: no wlasnie o to mi chodzilo ;)
  • Odpowiedz
@barani_leb: Chociaż niestety dzisiejsza nauka w wielu przypadkach wygląda tak, że cokolwiek się publikuje, bo jest się rozliczanym z ilości publikacji. Tak jak "amerykańscy naukowcy" badają cokolwiek, bo akurat mają na to pieniądze
  • Odpowiedz
w mikroskopii fluorescencyjnej czesto uzywa sie laserow do wywolania fluorescencji w probce. W tej technice, ktora ja stosuje, najczesciej uzywa sie wlasnie wiazki o dlugosci 561 nm. Problem jest taki, ze musimy uzywac calkiem wysokoenergetycznej wiazki, ktora zabija bakterie po eksperymencie (problem powszechnie znany, ale naukowcy ignoruja ten problem z braku rozwiazania). My chcemy zbadac, czy da sie zminimalizowac ich smiertelnosc. :P


@barani_leb: @benzdriver:
damiancodalej - > w mikroskopii fluorescencyjnej czesto uzywa sie laserow do wywolani...

źródło: comment_A25CDEV3SCJ7xMyRYqFFoUDB5EmF7IeG.gif

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@ColdTurkey tez nie lubie srodowiska naukowego i atmosfery w niej. Duzo polityki tutaj i to w najgorszym wydaniu... Dlatego tez po doktoracie uciekam ze srodowiska naukowego gdzies do sektora prywatnego.
  • Odpowiedz
@agaja: nauka dla nauki jak to nazywacie to często tzw. badania podstawowe

autor wyjaśnił, że robi to po to, żeby nie zabijać bakterii w trakcie pomiaru, bo dzięki temu będzie mógł przeprowadzić podowne testy na tych samych komórkach (bakteriach)
  • Odpowiedz
@naciski: nie kazde badania podstawowe to nauka dla nauki.
Ja rozrozniam pojecia i nie musisz mi takich rzeczy tlumaczyc :)
Kilka lat w laboratorium spedzilam i wiem, o co Ci chodzi , natomiast wiem tez, ze rozne rzeczy sa badane i w roznych celach ;)
  • Odpowiedz
@barani_leb: To wiem, ale często pokazywane jest to chyba w podczerwieni i przy takiej ogniskowej to naturalnie wygląda jakby nic innego nie było oprócz samych bakterii, bo pożywka na szalce, krawędzie plamy na której żerują są poza kadrem.
  • Odpowiedz