Wpis z mikrobloga

Do sceptyków i ludzi, którzy mają awersje do ryzyka.
Ostatnio obliczałem ryzyko związane z bitcoinem w poprzednim roku i wyszło mi, że z 95% pewnością nie osiągniemy większej straty niż 3,3%. Czyli mamy 95% szans, że inwestując milion złotych nie stracimy więcej niż 33 tysiące jednego dnia. To chyba nie tak źle.
Dla porównania akcje Tesli czyli spółki z duża kapitalizacją notowanej na amerykańśkiej giełdzie, gdzie rynek uważany jest za 'bezpieczny' przy takim samym stopniu pewności były obarczone 3,8% stratą.
O zwrotach w inwestycje w bitcoina mówić nie muszę, bo mało kto pomnożył tak bardzo majątek inwstując w akcje na nasdaqu.
Mimo, że bitcoin uważany jest za bardzo nieprzewidywalne aktywo to jednak wyglada na to, ze w poprzednim roku byl on bezpieczniejszy niż akcje Tesli:
Dla porownania wrzucam rozkłady zwrotów z inwestycji w TSLA i BTC. Im 'węższy' wykres tym mniejsze wahania.

Żeby nie było, że jestem jakimś fanboyem bitcoina. Kase ulokowaną mam zarówno w Tesle jak i Bitcoiny.
#gielda #inwestowanie #inwestycje #bitcoin #datascience
invtraveler - Do sceptyków i ludzi, którzy mają awersje do ryzyka.
Ostatnio obliczał...

źródło: comment_nbkMnCMNHQxhVnukZiKSIeUm5zk7aekO.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
@invtraveler: ja jestem fanboyem bitcoina i mam wszystko w bitcoinie i nigdy nie odważyłbym się zaiwestować w akcje przy tej sytuacji geopolitycznej. Jesteś ryzykantem, podziwiam Cię. Dodam, że o zyskach nie będę mówił aby nie zawstydzać fanboyów kontrolowanych przez osoby trzecie akcji.
  • Odpowiedz
@Ignorantum: No ja to traktuje jako inwestycje to nie gram. Z reszta jak chcesz to w Tesle tez możesz inwestować używając dźwigni poprzez CFD czy jakieś synthetic stocks.
@zawszespoko: biore rozkład procentowych zwrotów dziennych przez rok i obliczam kwantyl 0.05
  • Odpowiedz
Mimo, że bitcoin uważany jest za bardzo nieprzewidywalne aktywo


@pawlo74: @invtraveler: Bardziej chodzi o to, że brak jest fundamentów pod które wykonywane są ruchy, większość to czysta spekulacja, a to trudniej przewidzieć.
Przy akcjach mamy raporty finansowe, inwestycje, zmiany warunków biznesowych badane przez wyniki konkurencji i dane makroekonomiczne, wyceny surowców używanych do produkcji itd.
Nawet przy klasycznych walutach danych jest nieporównywalnie więcej ale może czegoś nie wiem?
  • Odpowiedz
@oczkers: trudno mi wypowiadać się na temat tego czy ilość danych i pośredników w dostarczaniu tych danych, którym do tego trzeba ufać, że są rzetelni jest dobra czy zła. Według mnie zła.
Co mnie przeraża to to, że ktoś kontroluje mnie, mije aktywo i może w każdej chwili wyłączyć mi dostęp do tego myszę mu płacić za pośredniczenie w każdej transakcji.
Przeraża mnie również to, że ciągle gdzieś jest jakaś wojna,
  • Odpowiedz
@pawlo74: Może nie rozumiem, nie jestem miliarederem, nie mam jakoś dużego wpływu na rynki kapitałowe. Wiem tylko, co sobie sam policzyłem, że akcje, które przeciętny inwestor uważa, za bezpieczniejsze od bitcoina takie do końca nie są.
  • Odpowiedz
@invtraveler: w kontekście czynników zewnętrznych, które mogą w każdej chwili wpłynąć na cenę albo nawet krach jak np. w 2008 roku są niezwykle niebezpiczną inwestycją a bitcoin w każdym przypadku zagrożenia czy kryzysu przybiera na wartości. Podziwiam odwagę, mój brat podczas załamania w 2008 roku na akcjach stracil tyle, że udał się po poradę do psychologa bo nie mógł sobie z tym poradzić (a teraz wypiera się tego). Jak Turcja zestrzeliła
  • Odpowiedz
Przeraża mnie również to, że ciągle gdzieś jest jakaś wojna

W bitcoinie jestem panem samego siebie

bitcoin w każdym przypadku zagrożenia czy kryzysu przybiera na wartości.


@pawlo74: Po włamaniu do bitfinex cena bitcoina spadła, o ile dobrze pamiętam, coś ponad 20% więc jak dla mnie wcale nie jesteś zależny tylko od siebie i żadna wojna Ci nie straszna, zagrożenia są po prostu trochę inne ale ostatecznie o cenie decyduje sentyment wszystkich
  • Odpowiedz
Z tego co pamiętam w portfelu twórcy bitcoina od początku istnienia leży niemała sumka, skąd pewność że to nigdy się nie ruszy i co się wtedy stanie z kursem?


@oczkers: z LTC. Bez prównania mniejszy marketcap. Ktoś kiedyś zrzucił ponad milion ltc kurs uderzył o dno i momentalnie odbił czyniąc wielu ludzi bogaczami. Myślę o tych co mieli oferty poustawiane bardzo nisko. Ten szit dalej istnieje i ma się dobrze.

Co
  • Odpowiedz
@pawlo74:

nie ma najmniejszych szans ale to temat rzeka, wolny rynek już wybrał.


Wolny rynek jest wolny i może wybrać jeszcze raz, tak jak robił niejednokrotnie w historii świata więc opieranie się na 8 (?) letniej historii kryptowalut jest wątpliwe ale to tylko moje zdanie.

Ktoś kiedyś zrzucił ponad milion ltc kurs uderzył o dno i momentalnie odbił czyniąc wielu ludzi bogaczami.


Nie sądzisz, że sytuacja może być trochę inna kiedy
  • Odpowiedz
@oczkers: to było wystarczająco, żeby na największej chińskiej giełdzie Okcoin kurs dobił poniżej 1 CNY. Po tym zdarzeniu poszedłem w BTC va bank, wszystko mam w BTC i to była najtrafniejsza decyzja w moim życiu, która zwielokrotniła mój majątek i zmieniła moje życie. Tyle. Zapraszam do spędzenia więcej czasu na tagu aby zrozumieć ten rynek lepiej.
  • Odpowiedz
@oczkers: " Po tym zdarzeniu poszedłem w BTC va bank, wszystko mam w BTC i to była najtrafniejsza decyzja w moim życiu, która zwielokrotniła mój majątek i zmieniła moje życie."

Po tym zdaniu chyba już starczy Ci dyskusji( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mraauuu: Podobnie można powiedzieć o dowolnych flash crashu :-).
Przyrównanie dumpu 6 tysięcy ltc do portfela z milionem btc trzymanym przez największy autorytet całej koncepcji jest kompletnie niewspółmierne, tu nie chodzi o tymczasowe wyczyszczenie arkusza tylko zmianę świadomości i poglądu inwestorów. Wniosek z tego tylko taki, że rynek jest jeszcze zbyt płytki na taki zrzut ^^.

Żeby było jasne, doceniam ogromną zaletę bitcoina jaką jest decentralizacja ale daleki jestem od takiego
  • Odpowiedz
biore rozkład procentowych zwrotów dziennych przez rok i obliczam kwantyl 0.05


@invtraveler: Twoich zwrotów ? Jeśli tak to zapomniałeś o jednej bardzo ważnej rzeczy: Twoich umiejętnościach "zabawy" BTC, bo one mają znaczący wpływa na stopy zwrotu. Mogą być bardzo wysokie, albo bardzo nędzne.
  • Odpowiedz