Wpis z mikrobloga

Po sieci krąży rysunek, który chyba przygotowywała sekcja gimnazjalna Centrum im. Adama Smitha. Ale lubię udzielać porad młodym ludziom, którzy błądzą, więc tłumaczę:
1. "Darmowy" zazwyczaj oznacza, że został sfinansowany z środków publicznych, czyli głównie z różnych rodzajów podatków. Jeżeli Centrum Adama Smitha chce nas pouczyć, że podatki powinniśmy płacić właśnie po to, aby każdy mógł korzystać np. z opieki zdrowotnej, to oczywiście trudno temu zaprzeczyć. Natomiast warto pamiętać, że płatne znaczy dostępne tylko dla wybranych.
2. Czyżby gimnazjaliści od Adama Smitha skłaniali się ku marksizmowi? Jeżeli nie wolno zawłaszczać owoców czyjejś pracy, to znaczy, że pracownicy mają pełne prawo do korzystania z owoców swojej pracy.
3. Dobrobyt powstaje między innymi w wyniku wysokiej jakości służby zdrowia, edukacji, opieki, rozwoju transportu, wdrażaniu nowych technologii, mieszkalnictwa, programów aktywizacji zawodowej. Nie ma dobrobytu bez inwestycji publicznych. Również autorzy tego obrazka chodzą do gimnazjów, stworzonych przez państwo. Dlatego zapewnia się dobrobyt między innymi w wyniku opodatkowania.
4. Bogaci są bogatymi tylko dlatego, że biedniejsi na nich pracują i kupują sprzedawane przez nich dobra. Koncentracja bogactwa w rękach nielicznych nie sprzyja rozwojowi kraju, a PKB nie jest nieskończony. W ramach eksperymentu myślowego proponuję, aby autorzy obrazka zastanowili się nad sytuacją milionerów na bezludnej wyspie. Wydaje się, że ten punkt tworzyła sekcja podstawówki Adama Smitha.
5. Lepiej nie wnikać w fantazje gimnazjalistów na temat gry wstępnej. Gry wstępnej nauczycie się dopiero za kilka lat, a do odkrycia, czym jest pełny stosunek, jeszcze daleka droga.

#neuropa #bekazprawakow #socjalizm #polityka
MrExpendable - Po sieci krąży rysunek, który chyba przygotowywała sekcja gimnazjalna ...

źródło: comment_zkfBMeCxDyWzDqXcMFhzKJJXOMoDP9Ur.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Chyba dalej mi od #neuropa, niż do tej pory sądziłem, bo odnoszę wrażenie, że to właśnie Twój post został stworzony przez sekcję gimnazjalną... ewentualnie patologię pokroju PiS... ale tag to #neuropa, więc skłaniam się ku pierwszej hipotezie...
  • Odpowiedz
Czyżby gimnazjaliści od Adama Smitha skłaniali się ku marksizmowi? Jeżeli nie wolno zawłaszczać owoców czyjejś pracy, to znaczy, że pracownicy mają pełne prawo do korzystania z owoców swojej pracy.


@MrExpendable: żartujesz, prawda? po pierwsze, Adam Smith był zwolennikiem laborystycznej teorii wartości
po drugie, odróżniaj zabieranie pieniędzy od dobrowolnych wymian
  • Odpowiedz
płatne znaczy dostępne tylko dla wybranych.


@MrExpendable: zaiste, przeraża mnie twoja definicja "wybranych", tak wysublimowany język a logika na poziomie marchewki.

Chyba że to zarzutka to dałem się złapać( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz