Wpis z mikrobloga

To jak szybko rosną ceny sprzętu komputerowego to jakieś nieporozumienie. Złożyłem sobie zestaw na #morele z zamiarem kupienia go w niedalekiej przyszłości. Cena jednej kości pamięci RAM w ciągu kilku dni skoczyła o 20zł w górę. To jeszcze ok, nie ma tragedii. Ale cena karty graficznej z dnia na dzień poszła o 100zł w górę (òóˇ) WTF? Zamiast tanieć to drożeje. Podobnie z procesorami. i5 6600k kilka miesięcy temu kosztował podobno 900zł, teraz kosztuje prawie 1200 no #!$%@?... Podobny procesor (i5 4690k) 2 lata temu dało się kupić za mniej niż 900zł, a teraz kosztuje dokładnie tyle samo co 6600k, to są przecież jakieś jaja :D Chyba po prostu przeczekam ten "kryzys", zwłaszcza że nie mam ciśnienia na kupno nowego kompa już teraz.

#boldupy #gorzkiezale #pcmasterrace #sprzetkomputerowy #it
  • 19
@SignumPL: i co najlepsze przed świetami bylo taniej niż teraz, a niby wtedy ceny sa najwyzsze :D Sam miałem czekać, ale widocznie dobrze ze sie pospieszylem, taniej juz nie bedzie :P
@SignumPL: Nie jest to czasem objaw "świąteczny" i po prostu jeszcze nie obniżyli z dumnym przekreśleniem aktualnych cen i powrotem do tych z okresem przedświątecznym?
Na mój krzywy nos jeszcze miesiąc i ceny będziesz miał niższe, niż w czasie, kiedy sobie tą konfigurację tworzyłeś.
@Szturmowiec: Właśnie chyba nie do końca. Z ciekawości obczaiłem sobie wykres kursu dolara w połowie zeszłego roku kiedy było w miarę tanio (6600k kosztował około 1000zł). Dolar kosztował wtedy około 4,05zł więc niewiele taniej niż teraz. A jednak ceny sprzętu były sporo niższe.
@SignumPL:
#!$%@? nie? Chciałem kupić ram 2133MHz DDR3. Kosztuje więcej niż DDR4 który teoretycznie powinien być droższy XD
Patrzę na ceny i to jakieś nieporozumienie... Mój 2500k kosztował dosyć drogo jak na tamte czasy bo akurat ponad 800zł (cena najniższa była koło 700zł) a obecny 6600k kosztuje tyle ile mówisz. Okej, dolar skoczył o ponad 30 groszy, ale ceny skoczyły o wiele za dużo.
@SignumPL: zamawiałem części na początku października 2016 (USD ok. 3.90) dzisiaj za te same części zaplacilbym ok 400 zł więcej. RAM zdrożał z powodu tego że wzrósła wielkość popytu na urządzenia mobilne i producenci zmniejszyli produkcję RAMu do PC czego skutkiem jest wzrost ceny.
@Szturmowiec: Chyba coś w tym jest, bo taka tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu. Jakieś 5 lat temu kupowałem do swojego laptopa pamięć 4GB GoodRam 1333MHz za około 90zł. Dzisiaj identyczna kość kosztuje najtaniej ~120zł. Wniosek nasuwa się sam: kogoś zdrowo #!$%@?ło.
@SignumPL: odkopie abys wiedzial ze te procki po 900 to byly z gwarancja na 12 miesiecy, ktos zarabial na vat. Wiec to nie byla realna cena . A ogolnie to i tak wszystko podrozalo. Cofnij sie o rok i poczytaj komentarze o skylake jak to wykopki pisaly ze sie nie oplaca :) a dzis za to samo placa wiecej. Tutaj nie ma co czekac kupujesz i sie cieszysz.