Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem #kotly #ogrzewanie

Jest tu ktoś, kto się specjalizuje w temacie i jest mi w stanie odpowiedzieć, jak właściwie powinien być ustawiony kocioł gazowy (c.o.)? Ma do ustawienia takie parametry, jak maksymalna moc, maksymalna temperatura wody, temperatura wody...

No i w sumie mam taki efekt - jak na regulatorze pokojowym ustawiam np. 20 st, to docelowo nagrzeje mieszkanie do 21. Jako, że regulator jest dzień/noc, to jak przełącza się z nocy na dzień, to grzeje ostro kocioł aż grzejniki gorące. A potem to się włączy i pochodzi, to wyłączy... No i moje pytanie - jak te ustawienia na to wszystko wpływają? Czy można ustawić tak, żeby działał dłużej ale utrzymywał niższą temperaturę? Czy może takie działanie jest niewskazane i lepiej właśnie krócej działać a wyższą temperaturą?

Jakby co, tu instrukcja: https://www.saunierduval.pl/strefa-kodowana-2016/materia-y-szkoleniowo-serwisowe/1-instrukcje-serwisowe-i-szkoleniowe/instrukcje-serwisowe-kot-w-i-podgrzewaczy/semia-memo-2007-734860.pdf
  • 10
@Dzyszla: Z tego co widzę w instrukcji regulatora może on pracować w zależności od temperatury zewnętrznej.
Wybierasz krzywą grzewczą odpowiednią do Twojej instalacji (na jaką temperaturę zasilania została zaprojektowana). Załóżmy, że masz grzejniki dobrane do temperatury zasilania 70 stopni. Jeżeli na zewnątrz będzie - 15 stopni to kocioł ustawi temperaturę zasilania na 70 st. Przy temperaturze zewnętrznej 0 st. kocioł ustawi temperaturę zasilania 50 st. Krótko pisząc kocioł będzie ustawiał różne
@norbw74: To wiem. Sam obniżam po prostu temperaturę zadaną, jak cieplej na zewnątrz - tak się ratuję.

Ale generalnie chodzi mi o wpływ ustawień mocy i temperatury na to, jak pracuje kocioł. Z jednej strony są informacje, że niekondensacyjny największą sprawność uzyskuje pracując z ok 50% mocy. Z drugiej, że należy minimalizować ilość załączeń, czyli - jak się domyślam - można to osiągnąć zmniejszając moc kotła. A temperatura - wydaje mi
@Dzyszla: Weź pod uwagę, że w kotle gazowym jest palnik modulowany. Automatyka kotła dobiera tak moc by jak najdłużej pracował i by jak najrzadziej się wyłączał (minimalizacja załączeń). To, że na kotle jest ustawiona maksymalna moc nie znaczy, że będzie on ciągle pracował na maksimum. Spokojnie można sobie podarować ten parametr, tym bardziej że podczas pierwszego uruchomienia powinien on być ustawiony przez serwisanta.

niekondensacyjny największą sprawność uzyskuje pracując z ok 50%
@norbw74: Ad sprawność - poniżej wykres (A, B - kondensacyjne, reszta niekondensacyjne). Wiem, że nie jest to duża różnica, ale jest.

Generalnie to automatyka ok, ale jednak przesadza przy przeskoku na wyższą temperaturę - wolałbym dłużej, a spokojniej.
No i zasadniczo mam wrażenie, że i tak zbyt często się włącza - elektrozawór gazow2y do tego potrafi czasem tak hałasować, że szkoda gadać (ten od modulacji; tak, jakby czasem wyskakiwał ze swoich
D.....a - @norbw74: Ad sprawność - poniżej wykres (A, B - kondensacyjne, reszta nieko...

źródło: comment_cutvEeqdXuTfIeUlgsEjYFaotIkaTAtq.jpg

Pobierz
Ad sprawność - poniżej wykres (


@Dzyszla: Większość kotłów ma modulacje od 25% do 100%. Z wykresu wynika, że różnica to mnie niż 2.5%.
Jak masz przewymiarowane grzejniki to spokojnie zaoszczędzisz na obniżeniu temperatury zasilania.

Czujki temperatury zewnętrznej są ale nie wiem czy będą pasowały do Twojego kotła. Jak nie to pozostaje Ci ręczna nastawa. Z tym też się da żyć :-)

Wszystkiego najlepszego w nowym roku.