Wpis z mikrobloga

Tak wyglądała szwajcarska polityka migracyjna na przestrzeni ostatniego roku

Parlament próbował uporać się z falą masowej imigracji wprowadzając w życie inicjatywę „Inländervorrang light”, dającą pierwszeństwo obywatelom Konfederacji. Obustronne porozumienie okazuje się jednak niestabilne, a kolejny plebiscyt jest nieunikniony.

Co wydarzyło się w 2016 roku

- 1 marca Rada Narodu postuluje o wycofanie wniosku o przyłączenie Szwajcarii do Unii Europejskiej. W ślad za nią podąża Rada Kantonów.

- 4 marca Rada Związkowa zatwierdza projekt ustawy ograniczającej napływ imigrantów na wypadek, gdyby inicjatywa hamująca falę masowej imigracji nie uzyskała poparcia.

- 16 czerwca Parlament decyduje się na ratyfikację protokołu do Umowy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi a Konfederacją Szwajcarską w sprawie swobodnego przepływu osób, dotyczącego przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej z kilkoma zastrzeżeniami. Szwajcaria żąda porozumienia z UE w sprawie migracji, które byłoby zgodne z prawem państwa. Celu finalnie nie osiągnięto, a Konfederacja zdecydowała się zmienić nieco własne prawo.

- 16 lipca w mongolskiej stolicy Ułan Bator dochodzi do spotkania prezydenta Szwajcarii Johanna Schneider-Ammanna z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, podczas którego staje się jasne, że pochłonięta Brexitem UE nie zgodzi się na żadne ustępstwa.

- Pod koniec lata Komisja Rady Narodu uchwala inicjatywę „Inländervorrang light“ stanowiącą autonomiczną interpretację inicjatywy migracyjnej z obowiązkiem zgłaszania wolnych miejsc pracy.

- Tymczasem sytuacja w Parlamencie pozostaje napięta niemal do samych świąt Bożego Narodzenia. Partia SVP mówi o zdradzie Konstytucji Federalnej. CVP wstrzymuje się od głosu po tym, jak FDP, SP, GPS, GLP i BDP jednogłośnie odrzuciły jej projekt klauzuli zabezpieczającej.

Tak rysuje się przyszłość:

- Po ratyfikacji protokołu dotyczącego Chorwacji, Szwajcaria będzie miała prawo od 1 stycznia do pełnego udziału w programie naukowym „Horizon 2020”.

- Przez pierwsze półrocze Parlament zajmie się przygotowywaniem kontrpropozycji dla inicjatywy RASA, która umożliwiłaby bardziej elastyczną wykładnię prawa o imigracji. Plebiscytu należy spodziewać się pod koniec 2017 roku.

- Zmiana postawy Brukseli w sprawie imigracji przed jesienią 2018 jest raczej mało prawdopodobna. Do tego czasu Unia Europejska chce zakończyć negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Całkiem możliwe, że nie obędzie się bez niespodzianek i opóźnień.

#polityka #szwajcaria #imigranci
jobprofi - Tak wyglądała szwajcarska polityka migracyjna na przestrzeni ostatniego ro...

źródło: comment_8uwfUcJ7aCltZt31F2wcgOWVA4b07CTE.jpg

Pobierz
  • 5
@jobprofi: Możecie jeszcze dorzucić, że wczoraj zgłoszono kolejne referendum. Plebiscyt ma dotyczyć właśnie tej wersji light, którą przyjął parlament. Socjalista Nenad Stojanovic ma czas do 07.04.2017 na zebranie 50000 podpisów. Jeśli mu się to uda, to Szwajcarzy zadecydują, czy przyjąć tę ustawę w formie proponowanej przez parlament.
Do tego kleszcze SVP/UDC zapowiedziało chęć rozpisania plebiscytu na temat wolnego przepływu osób.
dającą pierwszeństwo obywatelom Konfederacji.


@jobprofi: zmieńcie obywateli na rezydentów, bo obywatel kojarzy się z kimś kto ma paszport danego kraju, a tu chodzi o pierwszeństwo dla wszystkich już mieszkających w Szwajcarii, łącznie z obcokrajowcami posiadającymi pozwolenia. Tzw preferencja rodzima, a nie preferencja nacjonalna