Wpis z mikrobloga

Co (a raczej kto) łączy Cycerona & znaki (symbole), na przykład e.g.,nb., etc.?

Tiron był przyjacielem i sekretarzem Cycerona. „Wyświadczyłeś mi niezliczone przysługi ‒ pisał kiedyś do niego Cycero ‒ w domu i poza nim, w Rzymie i za granicą, podczas moich studiów i pracy literackiej...”.

Urodził się w niewoli, był trzy lata młodszy od swojego pana, ale przeżył go znacznie, bo umarł ‒ według świętego Hieronima ‒ w wieku stu lat. Pierwszy zapisywał przebieg obrad senackich słowo w słowo i jego system stenograficzny, znany jako notae Tironianae, był używany w Kościele jeszcze w VI wieku. Niektóre wymyślone przez niego znaki i skróty - &, etc. (et cetera, i inne), nb. (notabene, nawiasem mówiąc), i.e. (id est, to jest), e.g. (exempli gratia, na przykład) przetrwały do dziś. Pozostawił po sobie również kilka traktatów dotyczących rozwoju języka łacińskiego.

Tiron był autorem wielotomowej biografii Cycerona, która niestety zaginęła wraz z upadkiem imperium rzymskiego (podobnie jak reszta jego twórczości). O dziele wspomina historyk z I w. n.e., Askoniusz Pedianus, w swoim komentarzu do mów sławnego oratora, zaś Plutarch cytuje go w dwóch miejscach.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #starozytnosc #starozytnyrzym #historia