Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań do fanów wrzucania lewego kierunku przed wjazdem na rondo:

1. Rondo to zwyczajne skrzyżowanie tyle, że o ruchu okrężnym, prawda? Nie dotyczą go jakieś inne, niespotykane sposoby pokonywania, prawda? To wskażcie mi jakieś zwykłe (czyt. nie o ruchu okrężnym - tak jakby rondo było jakieś niezwykłe) skrzyżowanie gdzie w trakcie jego pokonywania wrzuca się najpierw lewy, a później prawy kierunkowskazy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szach - mat rondowskie świry.

Lecimy dalej.

2. Rondo posiada dwa pasy i nie ma wyznaczonych kierunków, jedziesz tym po prawej stronie (możesz na takim rondzie jeździć w kółko prawym pasem do usranej...), wrzucasz kierunek w lewo bo skręcasz w lewo (czego nie nakazuje PoRD) czy nie, by nie wprowadzać w błąd innych kierowców co do chęci zmiany pasa ruchu na rondzie (co nakazuje PoRD)?

3. Dobra, skoro jesteście rozgrzani, jaki kierunek wrzucacie gdy rondo nie jest symetryczne i ma więcej niż 4 zjazdy?

I na koniec, czemu na wykopie pod tagiem #prawo jazdy mieszacie z błotem, każdego kto otwarcie napisze, że nie wrzuca lewego, mimo iż żaden przepis tego nie wymaga, a jest to po prostu widzimisię niektórych osób? (Pytanie zwłaszcza do @Peszmerd, który tyle co zdał CE więc po wpisasz można sądzić, że jest ekspertem)

Apel - ludzie jedźcie jak chcecie przez te ronda, migajcie w lewo, w prawo, wystawiajcie rękę ale nie spuszczajcie się nad tym w necie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#prawojazdy #motoryzacja
  • 36
  • Odpowiedz
  • 0
@BardzoNormalny jedziesz tym po prawej stronie (możesz na takim rondzie jeździć w kółko prawym pasem do usranej...) - no #!$%@? nie umiesz w rondo i #!$%@?. Wiesz po co masz pasy na rondzie? Nie sądzę.
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: wrzucanie kierunkowskazu wjazdowego w lewo na rondzie jest bez sensu, zgadzam się. Ktoś widzi jakiś istotny powód? Za to bardzo ważny dla płynności ruchu jest zjazdowy.
  • Odpowiedz
Rondo to zwyczajne skrzyżowanie tyle, że o ruchu okrężnym, prawda? Nie dotyczą go jakieś inne, niespotykane sposoby pokonywania, prawda?


@BardzoNormalny: sam się orzesz, na zwykłym skrzyżowaniu wrzucasz kierunek w który skręcasz przed wjazdem na skrzyżowanie. To tak odnośnie punktu 1.

Nikt normalny nie jeździ w koło po zewnętrznym pasie, to ad. 2

3 - pierwszy prawy, drugi nic, trzeci i kolejny - lewo. To informacja dla oczekujących na wjazd.

Ja nikogo
  • Odpowiedz
@peszmerd: przed obecnym zajęciem (a jestem policjantem - dlatego właśnie bawi mnie ten temat na Wykopie) jeździłem nie tak zwinnym zestawem, ot standard - ciągnik z naczepą. Nigdy nie było problemem odczytanie zamiaru innego kierowcy na rondzie.
  • Odpowiedz
  • 0
@BardzoNormalny oglądałeś to? Ci policjanci to debile i jeden zaprzecza drugiemu. Poza tym jeżeli on twierdzi, że może #!$%@?ć autobek rondo prawym pasem to na #!$%@? jest lewy pas ja się pytam? Niestety jak widzę w Polsce jak w lesie, rondo to nadal czarna magia i wolna amerykanka.
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: dziś mi na egzaminie dziadek z mojej prawej na rondzie wjechał w lewo, pod prąd. Cudem nie było kreszu, bo ziomuś przed nim zdążył wyhamować. Idioci/niedzielni kierowcy zdarzają się wszędzie.

@BardzoNormalny: ja nie mam problemów z odczytaniem zamiarów. Widzę lewy - czekam. Nie widzę lewego - nie przecina mojego zjazdu - moge się albo włączyć szybciej (bo wiem, że zjedzie zanim włączy prawy) lub skupić się na obserwacji innego
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: @peszmerd:

Wyrok WSA w Gliwicach:

w świetle obowiązujących przepisów Prawa o ruchu drogowym wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Jak przy tym zaznaczono nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).


Wyrok Wojewódzkiego
  • Odpowiedz
  • 0
@BardzoNormalny nie żartuj sobie. Mnie uczono już wiele lat temu który pas zająć w którym momencie i jest to zasada stosowana na całym świecie. Jeżeli według ciebie możesz zawrócić na rondzie dwupasmowym objezdzajac rondo prawym pasem i jest to w porządku, to nie mam więcej pytań. Robisz #!$%@?ę z logiki i nie rozumiesz jak powinno działać rondo dwu i więcej pasmowe.
  • Odpowiedz
@GordonLameman:

SA/Gl 888/16

(...) Inaczej mówiąc uznał, że podczas wjeżdżania na skrzyżowanie okrężne (rondo) kierujący winien włączyć lewy kierunkowskaz, a podczas zjeżdżania z niego kierunkowskaz prawy. Zdaniem organu administracji nie znajduje to potwierdzenia przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 poz. 1137 ze zm.). Nie definiuje ona bowiem pojęcia skrzyżowania o ruchu okrężnym (ronda).


1) tego w PoRD nie ma, jest za
  • Odpowiedz
@Jubei: dobra, widzę, że Ci nie przetłumaczę. Odpal Youtube czy jakieś stronki o nauce jazdy i się doucz bo to przeraża. Jeżeli przed wjazdem na rondo nie ma znaków określających, którym pasem jechać w którym kierunku to bez problemu możesz jechać prawym w koło. Kierowca jadący lewym pasem chcąc zjechać musi ustąpić temu na pasie prawym i koniec kropka. Tak stanowią przepisy.
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Jubei: ok, to powiedz mi, zabronił byś jazdy w koło prawym pasem? To teraz odpowiedz mi na pytanie, co gdy wyspa nie jest idealnym okręgiem, a pojazd którym jedziesz jest za duży i nie złamie się pod danym kątem? Jechałbyś lewym tylnymi kołami po wyspie? Inny manewr w Twojej rzeczywistości byłby zabroniony. Przepisy nie są do bani tylko kierowcy, którzy nie ogarniają podstaw.
  • Odpowiedz
  • 0
@BardzoNormalny widzę, że kończą ci się argumenty. No cóż... Co do rozmiaru pojazdu, to chyba logiczne iż są wyjątki od reguły. Jeżeli jakimś cudem na tyci rondzie o nieregularnym kształcie pojawi się długi skład, to każdy normalny kierowca przepuści taki pojazd i osobiście bym oczekiwał, że kierujący ciężarówką jasno określi swoje zamiary używając kierunkowskazów.
  • Odpowiedz