Wpis z mikrobloga

@Mufekkin: Ale to opozycyjna partia lewicowa, a nie mniejszości kurdyjskiej. Wiem że to nie jest nic nowego w wykonaniu stronnictwa Erdogna. Wszystko w ostatnim czasie mocno się kumuluje. Zgony w trakcie opozycyjnych manifestacji parę lat temu, zabójstwa. Handel ropą z ISIS, niestabilność polityki zagranicznej - zestrzelenie Rosjan, później zbliżenie i odwrócenie się od NATO, ciągłe spory z Grekami. Wstęp do rozmów stowarzyszeniowych z UE, później krytyka Stambułu przez niemiecki rząd Frau
@kopalina: Jest to partia lewicowa, w której Turków jest naprawdę bardzo mało, a opiera się głównie na poparciu Kurdów i innych drobnych mniejszości. Mam znajomych Turków o lewicowych poglądach, którzy cieszyli się kiedy HDP dostało się do parlamentu ale głosowali i tak na inne partie. A wielu ostatnimi czasy burzy się, że to nie partia lewicowa tylko prezentuje Kurdyjski nacjonalizm
@Olbor: Kurdowie są obywatelami Turcji i powinni mieć podobne prawa co reszta obywateli. To już problem Erdogana i Turków, że nie chcą dać im szerszej autonomii. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę.
@kopalina: Tutaj masz rację, ale jeszcze raz nie zgodzę się z Tobą, że to tylko partia lewicowa nie Kurdyjska. Przykład Tureccy Alewici są bardzo lewicowi. I Ci, którzy uważają się z Turków głosują na CHP, czy partię Ataturka, a Ci, którzy uważają się za Kurdów wybierają HDP. Podział jest głównie narodowościowy. I tak jak mówię zgadzam się z Tobą, ale wiesz rozumiem też motywację Turków. Turcy po prostu boją się przyszłości
@Olbor: Możliwe że tak jest. Myślałem że w HDP nie ma dominującej nacji bo to oni raczej są bardziej liberalni na wzór eurolewicy.
Cóż może się stać tak, że Turcja będzie demograficzne bardziej kurdyjska, póki wcześniej nie podzielą kraju na część turecką oraz kurdyjską i każdy z osobna będzie gospodarzem we własnym kraju. Ja nie widzę sensowniejszego rozwiązania, ale trzeba schować ego, wykazać się zmysłem politycznym by tego dokonać, a wielu
@kopalina: Ja tłumaczę Turkom, że najlepszą dla nich opcją byłaby niepodległość Tureckiego Kurdystanu w mocno okrojonych granicach, co wyjdzie na dłuższą metę Turcji na plus. Ale nie słyszałem, żeby ktoś się o tym ciepło wypowiedział, zmieniali temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stosunek do Kurdów to nie jest żadna nowość wprowadzona przez Erdogana, przez lata był on pierwszym Tureckim przywódcą, który szedł z nimi na ustępstwa i dawał
@Olbor: Dziękuję za wpis, to wiele wyjaśnia. Kiedyś jedna, religijna Turczynka opowiadała mi że mieli jakieś święto (już nie pamiętam jakie), ale zaprzestano je obchodzić (prawdopodobnie pomysł Erdogana) bo kojarzyło się z Kurdami ;-)
@kopalina: Dziwne, nie kojarzę czegoś takiego :) Zresztą tak jak mówię, Erdogan niczego nie zakazał Kurdom co było zakazane wcześniej :) Byłem tam w szkolę ruchu Gulena, już zamkniętej po zamachu stanu, i np Newroz był tam normalnie obchodzony :) Ale to już przeszłość
@Olbor: Możliwe że chodzi właśnie o to. Chodziło głównie o to że był urzędowo wolny dzień czy jakieś święto państwowe, czy na luzaku obchodziły to całe rzesze ludzi (również Turcy). Nie pytałem o szczegóły :)
@kopalina: Myślę, że coś wymyśliła, Turcy jakoś nigdy z tego co wiem nie obchodzili tego święta, bo to domena ludów Irańskich, Ormian i ludów pod ich wpływem :) O ile domyślam się, że w Turcji na wschodzie dawniej to świętowali też Turcy to w reszcie kraju wątpię i możliwe, że ona coś pokręciła :)