Wpis z mikrobloga

Chciałam się podzielić informacją, że moja koleżanka przebywa właśnie w Wiosce Św. Mikołaja w #laponia #finlandia
myślę, że to genialny pomysł na mały wypad w grudniu.

#rovaniemi to stolica Laponii, fińskiej prowincji. #ciekawostki
Zimowe temperatury wcale nie są w Rovaniemi aż tak niskie jak mogłoby się z pozoru wydawać. Ta rekordowa padła w 1999 roku i spadła do -47'C. Zazwyczaj jednak temperatura zimą utrzymuje się w okolicach -12'C (styczeń), zaś latem około +15'C (lipiec). Choć bynajmniej nie panuje tu arktyczny klimat, to miasto zasypane jest śniegiem statystycznie przez 175 dni w roku. I tutaj naprawdę porządnie sypie. Na nic się zdadzą łopaty z Castoramy. Finowie odśnieżają ulice na odległej północy ciężkim sprzętem, wyposażonym w szerokie, masywne szufle. Hałdy zepchniętego śniegu sięgają nawet 4 metrów wysokości. Choć służby drogowe pracują nienagannie, to i tak nie ma szans by nadążyć za śniegiem. Dlatego też ulice, autostrady i chodniki są wiecznie zasypane. Finowie jednak zdają się być przyzwyczajonymi do takich warunków i nikt tam nie narzeka, że ślisko.
Pobierz m.....s - Chciałam się podzielić informacją, że moja koleżanka przebywa właśnie w Wio...
źródło: comment_rkGP2auXA2gNZjm6WcEnaz0Ai208XrG6.jpg
  • 4