Wpis z mikrobloga

mirki pomóż

czytam i czytam i nie moge tego ogarnąć. wytłumaczyłby mi ktoś na chłopski rozum po co jest to różniczkowe równanie poissona? do czego to jest? czemu dane równanie musi spełniać to coś?
coś wyczytałem o eliptycznych warunkach brzegowych, ale nadal nie wiem...
funkcja laplaca to szczególna funkcja poissona i gradient drugiego stopnia = 0, wiec funkcja ktora spelnia to rownanie jest ciągła i harmoniczna.... no ale co to jest ta funkcja poissona?

#matematyka #fizyka #pomocy #pytanie
Pobierz Brun0 - mirki pomóż

czytam i czytam i nie moge tego ogarnąć. wytłumaczyłby mi ktoś...
źródło: comment_1Qffex62GKiVwdJqUCFwl1SsRalEoDtO.jpg
  • 19
@Brun0: A po co są w ogóle jakiekolwiek równania? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żeby je rozwiązywać.
Po prostu istnieje klasa zjawisk, które opisuje taki właśnie typ równania, tzn. laplasjan jakiejś funkcji = coś. Przykładem może być równanie opisujące potencjał grawitacyjny: Δφ = 4πGρ, gdzie ρ to rozkład masy będącej źródłem pola grawitacyjnego. Analogicznie jest dla potencjału elektrostatycznego. Warunki brzegowe są po to, żeby z dużej klasy funkcji
@Clermont: a mógłbyś spojrzeć na 2 moje problemy z całkami powierzchniowymi? nie do końca wiem jak to sie liczy. (kiedyś wiedziałem :( teraz już nie) i problem polega na tym czy to jest dobrze zrobione. nawet nie wiem jak to wpisać do wolframa
@Brun0: To pierwsze jest chyba dobrze. W drugim, szczerze mówiąc, nie mogę się połapać w oznaczeniach. Pewnie to są jakieś standardowe oznaczenia, ale nigdy nie liczyłem momentów skręcających, więc trudno mi tak na szybko powiedzieć, co skąd się bierze. π należy się spodziewać, bo to w końcu elipsa.
@Clermont: sposób

chyba tak sie nie rozwiązuje całek powierzchniowych. nie wiem bo nigdy ich nie liczyłem. profesor sie zaśmiał i mówił że tak łatwo to tu nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) coś tam mówił że pomnożyć coś trzeba było. nie wiem co. nie wiem o co mu chodziło. ale na końcu powiedział że zadanie jest dobrze rozwiązane. także całkiem zgłupiałem
oglądnąłem sobie kilka dni temu jakis
Tych wzorów na całki powierzchniowe nie znam na pamięć, ale nie są one uberskomplikowane. Podstaw te dane i zobacz, co wychodzi. Aż tak mocno obliczenia się nie powinny komplikować, kiedy masz takie proste wyrażenia.