Wpis z mikrobloga

Jeśli chodzi o temat białych w Afryce to ja się naturalnie zgadzam z tym, że panuje tam rasizm wobec białych i powinno się coś z tym zrobić, ale przypomnę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Trzeba się zastanowić nad tym, co musieli odwalić tam biali koloniści, żeby doprowadzić czarnych do takiej furii. Najsłynniejszym przykładem tego jest Kongo Belgijskie.

Nie wiem czy będzie to dobre porównanie, ale weźmy np. takie Powstanie Warszawskie gdzie ludzie upokorzeni i nękani przez Niemców woleli zginąć i stracić stolicę, ale mieli przynajmniej swoją chwilę w której postawili się okupantowi. Teraz wyobraźcie sobie murzynów nękanych przez kilkadziesiąt-kilkaset lat. Traktują cię jak gówno, obcinają ręce za niewyrobioną normę, na każdym kroku dają ci znać o tym, że jesteś niżej i nagle otrzymujesz wolność i możliwość zemsty.

I nie chcę tutaj bronić murzynów, bo nic nie może usprawiedliwiać takiego mordu i nienawiści wobec białych, ale warto pamiętać o tym, że biali sami sobie tego piwa nawarzyli, a dokładniej ich przodkowie.

#przemyslenia #historia #afryka #rpa #takaprawda
  • 2
  • Odpowiedz