Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki!
Przymierzam się do złożenia komputera i mam pewne dylematy co w niego włożyć.
Budżet wynosi około 3,5 tys. złotych. Pytanie moje jest co wybrać, gdyż mam możliwość zakupu używanego procka i5-4690k za 700 zł, więc za ok. 400 zł taniej niż nówka z sklepu, a jest to topowe i5 z poprzedniej generacji.
Zanim dowiedziałem się o tym procesorze przymierzałem się do takiego zestawu.
Natomiast oferta i5-4690k trochę mi namieszała, ponieważ mimo oszczędności zmuszony byłbym do zakupu płyty głównej z starszym socketem oraz chyba wolniejszego RAMu DDR3 zamiast DDR4. I teraz pytanie do Was, czy jest sens pakować się w starszą generację, a jeśli tak to jakie podzespoły wziąć tak by wyrobić się w 3,5k zł biorąc pod uwagę tą samą budę i HDD. Czy może da radę w tej cenie zamiast Radeona wziąć GTXa 1060 6GB? I jeśli to nie problem to poprosiłbym linki do koszyków na Morelach lub jakkolwiek inaczej schludnie przedstawionej listy produktów.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
#pc #pcmasterrace #pomockomputerowa #pc
  • 8
4690K to potwór. Porównywalny do 6600K, w niektórych grach/renderowaniu nawet szybszy o te 2-3% (na poziomie błędu pomiaru). Bralbym go. Aby w pełni uruchomić jego potencjał potrzebujesz plyty opartej na chipsecie Z97. Np tej

Niestety niska Złotówka przełożyła się na ceny gpu i najtańszy rozsądny gtx 1060 to wydatek 1,4k :(

Pisze z tel, tyle jestem w stanie na razie pomoc. Rozsądna konfigurację postaram się przesłać później.
@easy_idle: Właśnie myślałem nad GTXem 1060 G1 Gaming od Gigabyte'a, który właśnie kosztuje 1425 zł na Morelach. Ale z tysiąc sześćdziesiątką i skylakem nie mogłem się zmieścić w 3,5k zł. Boję się też, że te przyoszczędzone 400 zł wyjdzie na minus po dodaniu mobo z Z97 oraz mocniejszym zasilaczem. Poza tym czy na pewno nie lepiej zainwestować w słabszą jednostkę, ale z możliwością bezproblemowej wymiany na nowszy/mocniejszy model bez kupna nowej
@badoch: Spróbowałem coś samemu zrobić i skleciłem coś takiego.
Znajomy powiedział, że do tego procka lepiej kupić osobno wiatrak i polecił ten więc go dodałem. Ale czy to prawda, że ten dołączany do procesora może być niewystarczający nawet jeśli nie kręcę procka? No i wraz z procesorem całość będzie wynosić akurat równo 3,5k zł. Chociaż myślę, że można by o np. 100-200 zł budżet przekroczyć, ponieważ chyba wszystkiego na raz
@Januszek_z_Koluszek123: Nie wiem czemu jakoś Radeon mnie odstrasza ale się jeszcze zastanowię nad nim. No SSD na pewno brakuje, ale nie jest jakoś dla mnie must have jak na razie.
Poza tym undervolting nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania i wydajność? Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia jeśli o majstrowanie z GPU i CPU chodzi więc wolę nie pchać się na głęboką wodę.
@badoch: Różnica wydajności to max 5% ogółem, więc dużo to nie jest. Ostatnio oglądałem ciekawy film o tym. Nvidia ma "mindshare" i nawet w czasach gdy wypuszczali droższe i mniej wydajne karty ich % udział w rynku szybował w przeciwieństwie do AMD/ATI


Mój komp stoi 50cm ode mnie i ten stukot dysku doprowadza mnie do szewskiej pasji. Już nawet nie wspominam o szybkości bo wiadomix.