Wpis z mikrobloga

Wielka Rafa Koralowa umiera. W 2016 wyblakło 2/3 północnego obszaru rafy w płytkich wodach

Tylko w zeszłym roku. Sprawa dotyczy 700-kilometrowego odcinka na północy WRK u wybrzeży Australii. Szczęśliwie większy, południowy, fragment WRK wyszedł z tegorocznej katastrofy bez większych uszkodzeń. Wymieranie było spowodowane wysokimi temperaturami wody związanymi z ociepleniem planety.
#nauka #ciekawostki #swiat #liganauki #gruparatowaniapoziomu #klimat #mikroreklama

Rys: Jak wygląda blaknięcie koralowców - tu na przykładzie rafy w Amerykańskim Samoa. Blaknięcie wiąże się z utratą symbiontów i śmiercią rafy z tego powodu.
Sierkovitz - Wielka Rafa Koralowa umiera. W 2016 wyblakło 2/3 północnego obszaru rafy...

źródło: comment_pVpyPVTDvCBf4exEfsvnNwYfsXThSULM.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@ImperiumCienia:
To, że coś może być naturalnym procesem nie znaczy, że mamy się z tego cieszyć. Jeżeli 80% gatunków wymrze to my jesteśmy w dupie. Przy obecnym tempie to bardzo realne. I natura nie ma z tym nic wspólnego - jest to nasza działalność.
  • Odpowiedz
@sezamus: Tu masz źródło - http://theconversation.com/how-much-coral-has-died-in-the-great-barrier-reefs-worst-bleaching-event-69494
To wstępne wyniki badań naukowców. Główną przyczyną jest temperatura wody.
@Bialy88

Jakiś czas temu było znalezisko że jedna rafa obumiera na potęgę, a inna rozrasta się jak szalona.

Nigdzie nie przyrasta jak szalona - po prostu w niektórych rejonach zniszczona rafa się odradza - trwa to dekady i jest możliwe tylko jeśli temperatury nie skoczą znowu. Jest coraz cieplej więc odradzanie się będzie coraz trudniejsze.
  • Odpowiedz
@boltzmann: Stara i wymarła w 66% akurat w jednym roku na obszarze 700 km? Oj nie. Blaknięcie nie jest związane z wiekiem. Przecież rafa jest żywa - w miejsce starych koralowców wyrastają nowe.
  • Odpowiedz
No. Koralowce są bardzo wrażliwe na temperatury. Oceany to bardzo stabilne ekosystemy - to co się teraz dzieje jest bardzo nietypowe. Tu jeszcze nałożyło się wyjątkowo silne El Nino. Ocieplenie planety o 2°C w porównaniu z XX w. to w zasadzie wyrok śmierci dla raf koralowych. Teraz jesteśmy na poziomie ok. 1°C...

https://www.sciencenews.org/article/coral-bleaching-event-longest-record
https://en.wikipedia.org/wiki/Coral_bleaching

Tu masz szacunki przy jakim ociepleniu dany ekosystem padnie: Jak widzisz - rafy są
Sierkovitz - No. Koralowce są bardzo wrażliwe na temperatury. Oceany to bardzo stabil...

źródło: comment_8r5KtNfjnB3vi8iGKmoBmA33MfaUtCXo.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Tak. Bo to był jeden wielki organizm. Poza tym - różnica temperatur np. w morzu egejskim, karaibskim, są większe ze względu na prądy, położenie geograficzne, niż te podane na oceanie. I jakoś rafa z tego powodu nie umiera.
  • Odpowiedz
@boltzmann: Glony w morzu czerwonym są po prostu przystosowane do cieplejszych warunków, bo temperatura tego akwenu jest wyższa i podnosiła się stopniowo na przestrzeni tysiącleci. Rafy na otwartym morzu są zupełnie inne niż te z morza Czerwonego. To różnice idące w setki gatunków ale co najważniejsze - różnice między tymi jakie symbionty utrzymują rafy przy życiu. Też bym chciał, żeby świat był prosty i czarno biały ale nie jest. Dodatkowo -
  • Odpowiedz