Wpis z mikrobloga

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak krowie na miedzy bo nic z tego nie rozumiem?
Zakładam działalność gospodarczą i wystawiam fakturę z vatem, który to podatek vat mój pracodawca/klient sobie odlicza bo sam jest płatnikiem vat. Ja sam przy tym nie muszę być płatnikiem vat, fakturę wystawiam zawsze z vatem, ale sam nie muszę go płacić. Dobrze rozumiem? Kto wobec tego wtedy płaci ten vat kiedy ja nie jestem płatnikiem a pracodawca go sobie odlicza?
#podatki #ekonomia #cebuladeals
  • 22
@ffurbo: #!$%@? takigowanie tak na wstępie. A wyjaśniając jeśli nie jesteś płatnikiem VAT to wystawiasz fakturę bez VAT (np lekarze), odbiorca może wtedy odliczyć tylko dochodowy. Jeśli jesteś płatnikiem VAT to wystawiasz fakturę z odpowiednią stawką VAT, który odbiorca może sobie odliczyć. Proste jak budowa cepa.
1. Wystawiasz fakturę z VAT.
2. Ktoś Ci ja płaci (z VAT)
3. Na koniec miesiąca odrjmujesz od vatow które ktoś Ci zapłacił, z tymi, które Ty zapłaciłeś (np. Rachunek za telefon). Jeżeli np. Wystawiłeś fakturę za 1kpln + VAT, to ktoś zapłacił Ci 230zl vatu. Z drugiej strony zapłaciłeś 100zl + VAT za telefon (23zl).
230-23 = 207zl - tyle oddajesz skarbówce
@ffurbo: jeszcze raz, bo zapomniałem obtagowac..
1. Wystawiasz fakturę z VAT.
2. Ktoś Ci ja płaci (z VAT)
3. Na koniec miesiąca odrjmujesz od vatow które ktoś Ci zapłacił, z tymi, które Ty zapłaciłeś (np. Rachunek za telefon). Jeżeli np. Wystawiłeś fakturę za 1kpln + VAT, to ktoś zapłacił Ci 230zl vatu. Z drugiej strony zapłaciłeś 100zl + VAT za telefon (23zl).
230-23 = 207zl - tyle oddajesz skarbówce
ok, więc jak nie jestem płatnikiem vatu to wystawiam niższą fakturę, a klientowi/pracodawcy to obojętne bo vat i tak by sobie odliczył. Myślałem że zawsze muszę wystawić fakturę z vatem.
@ffurbo:
1) Chcesz wystawiać fakturę VAT musisz być VATowcem.
2) Wystawisz pracodawcy fakturę VAT więc on sobie odliczy ten VAT natomiast Tobie się naliczy więc powinieneś go odprowadzić do urzędu skarbowego. Właśnie tylko dlatego on może sobie odliczyć, bo po prostu zapłacił go komuś innemu i ten ktoś docelowo przelewa go na konto urzędu skarbowego.

W międzyczasie Ty sam możesz wprowadzić sobie od kogoś fakturę kosztową np. zrobisz zakupy na firmę
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie. Mam możliwość przejścia na samozatrudnienie i próbuję się trochę dokształcić. We wszystkich artykułach podkreślają że realnym kosztem pracodawcy/klienta jest kwota netto bez vat, więc wydawało mi się że wystawienie faktury vat jest obligatoryjne. Całą resztę z odliczaniem mniej więcej rozumiem, tylko ta jedna sprawa wydawała mi się bez sensu.