Wpis z mikrobloga

3 930 - 3 = 3 927

Tytuł: The Three-Body Problem
Autor: Liu Cixin
Gatunek: Fantastyka naukowa
★★★★★★★

Tytuł: The Dark Forest
Autor: Liu Cixin
Gatunek: Fantastyka naukowa
★★★★★★

Tytuł: Death's End
Autor: Liu Cixin
Gatunek: Fantastyka naukowa
★★★★★★★★

Wang Miao, naukowiec zajmujący się nanomateriałami, zostaje wmieszany w śledztwo policji dotyczące dziwnych samobójstw w środowisku naukowym. Jak się okazuje wielu naukowców uważa, że fizyka, którą zajmowali się przez większość swojego życia okazała się być oszustwem, a nawet, że taka dziedzina wiedzy jest niemożliwa! W trakcie dochodzenia bohater odkrywa enigmatyczną grę komputerową pt. Trzy ciała, która zdaje się mieć dużo wspólnego z dziwnymi wypadkami. Drugi wątek książki dotyczy Ye Wenjie która jest świadkiem śmierci swojego ojca, naukowca, w czasie rewolucji kulturalnej w Chinach w latach sześćdziesiątych. Idąc w jego ślady zostaje astrofizykiem i mimo swojej przeszłości i antyrządowych poglądów dostaje szansę uczestniczenia w ściśle tajnym projekcie.
Pierwszą część czyta się trochę jak dobry thriller sf. Szczególnie podobały mi się fragmenty dziejące się w przeszłości i w grze. Autor dobrze potrafi zaciekawić czytelnika swoimi dziwnymi pomysłami. Szczególnie na początku, kiedy sporo jest jeszcze tajemnic. Jednak gdy wiele ich pod koniec pierwszego tomu autor ujawni, trochę mniej już ciągnie do czytania. Zwłaszcza, że bohaterowie nie są napisania jakoś wyjątkowo dobrze. Z tego powodu drugą część oceniam trochę gorzej. Na szczęście sytuacja jaka zostaje przedstawiona czytelnikowi w ostatnim tomie znowu potrafi wciągnąć. Swoją drogą, zastanawiam się czy autor czytał Nową kosmogonię Lema, bo nie zdziwiłbym się gdyby niektóre jego pomysły zainspirowane były tym opowiadaniem polskiego autora.
Nie wiedzieć czemu myślałem, że cykl ten należy do gatunku hard sf. Niestety tak nie jest. Choć autor ma sporo interesujących koncepcji, to jednak czasem nie waha się poświęcić ich zgodności z nauką dla lepszego efektu(np. możliwość komunikacji na odległość za pomocą splątania kwantowego). Niektóre z jego pomysłów dotyczą takich zjawisk, które wykraczają poza zasięg dzisiejszej nauki, więc choć nie można powiedzieć, że są niemożliwe to jednak wydają mi się nieprawdopodobne. Jest też jeden, bardzo ważny dla fabuły "fenomen", który aż prosi się o to by autor wyjaśnił jak mogło do niego dojść, ale on niestety tego nie robi(piszę dość enigmatycznie ponieważ nie chce spojlerować). Co prawda nie każdy te moje zarzuty musi uznać za wadę, ale dla mnie jest to minus tych książek. Jednak tych pomysłów autor miał na tyle dużo, że nie ma co za wiele narzekać(podobało mi się np. jego wyjaśnienie zagadki silentium universi). Są to ciekawe i nieszablonowe pozycje, dobre dla każdego miłośnika sf.

#bookmeter
Vivec - 3 930 - 3 = 3 927

Tytuł: The Three-Body Problem
Autor: Liu Cixin
Gatunek...

źródło: comment_ysKGcbbT84zX1uvAB1hFNDuIBFBRJMN1.jpg

Pobierz
  • 4
@Vivec: Bardzo lubię te książki. Dla mnie spokojnie 8-9/10, ale rozumiem czemu oceniłeś trochę niżej. Dla mnie "wordbuilding" i ciekawe pomysły(a tych jak wspomniałeś jest sporo) są znacznie bardziej istotne niż np. postacie, które są tutaj napisane trochę płasko. No ale ogółem to ta trylogia mocno trafiła w moje gusta.

Jeszcze dodam, że trochę śmiechłem gdy autor w trzeciej części sam "poklepał się po plecach" gdy napisał, że bajki Yun Tianminga
@Wiedmolol: mi też jakoś bardzo nie przeszkadzały płaskie postacie, jeśli autor pod względem konceptualnym potrafi to nadrobić to jestem w stanie mu wybaczyć, tu przeszkadzało mi to, że nastawiłem się na hard sf. Najbardziej też zawiodłem się na drugim tomie który wydał mi się trochę wtórny.