Wpis z mikrobloga

Aleksandr Iwanowicz Marinesko - czlowiek, ktory podczas jednego rejsu patrolowego na Baltyku, pozbawil zycia okolo 14000 ludzi. 11 stycznia 1945 roku jego lodz podwodna S-13 storpedowala z wynurzenia transportowiec niemiecki MS Wilhelm Gustloff. Statek ewakuowal uchodzcow niemieckich z Prus Wschodnich. Zginelo do 9000 cywili i zolnierzy (w tym kilkaset dzieci). Zdarzenie mialo miejsce w poblizu Leby, a Gustloff do tej pory spoczywa na okolo 46 metrach, uznany za niemiecki cmentarz wojenny. 10 lutego, podczas powrotu z misji do bazy, S-13 Marineski storpedowala w poblizu tzw. Lawicy Slupskiej, transportowiec MS Steuben, zginelo do 4500 niemieckich zolnierzy (w tym ponad polowa tej liczby, to ranni).
Sam Marinesko (pol Ukrainiec, pol Rumun) uznawany byl za alkoholika (kilkukrotnie wydalany karnie z bazy za picie na jej terenie) i dziwkarza. Zmarl w 1963 roku w wieku 50 lat. Zrodla podaja rozne przyczyny - niektore, ze zapil sie na smierc, inne ze zmarl na raka trzustki. #ciekawostki #historia #marynarkawojenna
profumo - Aleksandr Iwanowicz Marinesko - czlowiek, ktory podczas jednego rejsu patro...

źródło: comment_YKGb7Dqvc9FXhfn4Qz3GPKOMVjEKKDE5.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BionicA: czlowieku to byla wojna. Rosjanie u siebie poniesli ogromne straty rowniez w ludnosci wycilnej. myslisz ze ktos sie przejmwoal dwoma kreskami? Niemcy zresazta sobie na to solidnie zasluzyli....

Inna sprawa ze zaqwsze smieszy sytuacja w ktorej ktos jest poczatkowo strona silniejsza i tego naduzywa a pozniej ale jak to przeciez tak nie mzona jak ofiara podnosi leb....
  • Odpowiedz
@proba1: Tak, to było za Stalingrad itp. Ja to wiem. Tylko Ze Marinesco doskonale wiedział do kogo wali. Dlatego napisałem to co napisałem. Nie w obronie niemiaszków.
  • Odpowiedz