Wpis z mikrobloga

Mireczki, w przerwie w oglądaniu śmiesznych obrazków zmuszony jestem do zakupienia nowego serwera NAS.
Myślę o QNAP TS-451+-2G + 2x2TB WD RED w RAID 1. Dwie pozostałe kieszenie na późniejsza rozbudowę.
Czego mi potrzeba?
1. Szyfrowania danych AES256.
2. Dobrej jakości za rozsądną cenę (chodzi też m. in. o dostarczane oprogramowanie)
3. RAID 1
4. Możliwości podłączenia kamery IP i zbierania streamu.
5. Oczywiście przechowywania kopii zapasowych plików z maszyn Windows (auto + kopia przyrostowa)
6. DLNA/inny streaming na Smart TV.
7. Nice-to-have: automatyczne kopiowanie wybranych zasobów do innego QNAPa po WAN.

Czy mój wybór jest sensowny czy polecilibyście coś innego? Jeżeli to samo osiągnę tańszym sprzętem bez widocznej starty na wydajności - ekstra.

PS. Jak już będę miał dwa interfejsy to wykorzystam LACP.

#serwery #nas #qnap #informatyka
  • 6
@hnt: Jak lubisz zabawę i chcesz mieć praktycznie nieograniczone możliwości to instaluj Freenasa. Masz tam też pełną wirtualizację z bhyve który działa naprawdę nieźle.
@MiaNielo: Dlaczego lipa?
@lukasz-wisniewski: jesteś może w stanie polecić jakiś konkretny produkt? Co według Ciebie przemawia za Synology?
@carlo497: wiesz co, bardzo lubię takie zabawy, bo zawsze się człowiek czegoś ciekawego nauczy, a i skroi sobie usługę na miarę, ale niestety czasu wolnego już tyle nie ma, więc jeżeli nie jestem zmuszony, to wolę sięgać po gotowe rozwiązania.
@hnt: No to i tak masz to wszystko w standardzie. Nie wiem tylko jak chcesz zbierać stream, ale wszystkie systemy udostępniania danych oraz serwer ftp jest na starcie. Zawsze możesz ściągnąć iso i zobaczyć jak ten system wygląda na virtualboxie.
@hnt: w firmie operuję 5 QNAPami, niektóre ponad 10 lat, jedyne co pada to dyski, więc tutaj nie oszczędzaj - koniecznie sprawdź na liście zgodnośći. Osobiście mam prywatnego i też nigdy mnie nie zawiódł. Jeśli nie chcesz nie wiadomo co mieszać w nim, i mieć pewne stabilne urządzenie, to tutaj się sprawdzi, a co do pytań:
1. Nie testowałem.
2. No to jest na pewno dobra jakość.
3. Mam tak osobiście