Wpis z mikrobloga

Na forum militarium czytając temat "Zaczęło się w Polsce, II wojna światowa 70 lat później" gdzie dzień po dniu opisywane były zdarzenia z przed i w trakcie 2 wojny światowej (równo 70 lat wcześniej) trafiłem na taki post:

przez mac76 » 27 sie 2009, o 06:35

27 sierpnia 1939 (niedziela)
- Polska: przy budowie okopów i umocnień pracowało w Warszawie około 20 tysięcy ludzi;
- Polska: sprawozdanie MSWojsk o nastrojach w społeczeństwie: wojewoda wołyński (A. Hauke-Nowak) - „Do objawów dodatnich w pierwszym rzędzie zaliczyć należy 100% i punktualne stawiennictwo rezerwistów i to w nastroju ze wszech miar pozytywnym.[...] Zaobserwowałem osobiście bardzo patriotyczne zachowanie kobiet żegnających swych mężów i synów...”. Od siebie: Osobiście podchodziłem sceptycznie do tego typu sprawozdań uważając że są lukrowane, ale jakiś rok temu babcia ot tak wspominała swojego ojca (zmarł na Syberii, jakiś proces mu sowieci zorganizowali zimą albo 1939 albo 1940 roku) jak to kilka dni przed wojną oddawał wojsku swoje dwa jedyne konie, żona go prosiła by tego nie robił, on na to: „to dla ojczyzny”;
- Polska: GISZ wydał specjalny rozkaz nakazujący oddziałom Straży Granicznej zachowanie bezwzględnego spokoju i opanowania, nie przekraczania granicy państwowej, odpierania siłą ataków bojówek i oddziałów wojska niemieckiego tylko na terenie naszego kraju;
- Polska: w związku z mobilizacją alarmową dotychczasowe pododcinki „Nowy Sącz” i „Sanok” (rejon Armii "Karpaty") przemianowane zostały odpowiednio w 2. i 3. Brygadę Górską;
- Polska: mecz międzypaństwowy piłki nożnej w Warszawie. Polska pokonała Węgry 4:2!! Był moment, że Madziarzy prowadzili 0:2;

#polak #jakipolak

dobre tagi?