Wpis z mikrobloga

Zapowiadany mój materiał we wrześniu - z relacja z wizyty na Litwie, czyli wszechobecna bieda,dziurawe drogi, zniszczone budynki, socrealizm w budownictwie, pozostałości po ZSRR, ceny benzyny, alkoholu, gospodarka, infrastruktura, kilka słów o polityce i jest też coś na temat polskiej szkoły, która została tam otwarta w miejscowości Mickuny. Ogólnie już od wielu lat nie przygotowywałem takich materiałów, także proszę wybaczyć moje niedociągnięcia i błędy. Materiał też nie był planowany i powstawał spontanicznie, gdyż nie sądziłem, że ten kraj mnie na tyle zdziwi by jeszcze dodatkowo tworzyć film z relacją z krótkiego pobytu na Litwie. W przyszłości, jeśli jeszcze będę miał okazję odwiedzić Litwę, to przygotuję się bardziej i powstanie bardziej przemyślany i dokładny materiał.
https://www.youtube.com/watch?v=81PR_JDeISs

#litwa #independentvideopress #polityka #wilno #lithuania
A.....o - Zapowiadany mój materiał we wrześniu - z relacja z wizyty na Litwie, czyli ...
  • 9
@Axelio: Ktoś tu chyba rzadko wychodzi z piwnicy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja tam nie raz widziałem w galeriach czy innych wielkich sklepach w Polsce stoiska ze swojską wędliną. Już nie mówiąc o różnych food-truckach, które de facto wpisują się w tę samą kategorię, a przeżywają duży boom w tym momencie.
@Axelio: Co do dróg: Jechałeś przez totalne zadupie. Tzn. Nowa Wilejka, okolice dworca i lotniska oraz część dwupasmowych ulic jest rzeczywiście w gównianym stanie, ale w reszcie miasta jest spoko. To samo tyczy się zabudowań. Nie cała Litwa i nie całe Wilno wygląda jak Nowa Wilejka, Naujininkai (nie znam odpowiednika w języku polskim) i Wilcza Łapa. Owszem Białystok wygląda znacznie nowocześniej, ale też niektóre dzielnice nie przypadły mi do gustu.
Co
@mariecziek:

Z reklamami to #!$%@?łeś do pieca. No ja #!$%@?. Policz ile masz reklam na trasie Wilno - granica, a później od granicy do Augustowa, a zwłaszcza w Augustowie. Miej trochę RiGCz.


Nieważne ile było, ale ogólnie że są na Litwie i w Polsce. I jak dla mnie to może być ich maksymalnie tak dużo, ile się da. Gospodarka i wolny rynek sam powinien się regulować, a nie przez ograniczenia państwowe.
@Axelio: To nie kwestia małego zaludnienia. W Polsce droga MUSI prowadzić przez wieś lub miasteczko. Za wsią Macharce jest mała wieś 5 domów może (może Serski Las nazywa się, nie pamiętam w tej chwili). Otóż droga prowadzi przez środek wsi, jest ograniczenie do 50 i zakręt prawie 90 stopni w centrum wsi, a gdyby droga szła prosto jak na Litwie, to zwyczajnie ominęłaby tą wieś w odległości kilkuset metrów i nie
@Axelio:

Polacy nie sa mniejszosciaj ak próbuje nam wmówić reżimowa telewizja"


Nie? To czym?

Wszyscy biegle posłgują sie jezykiem polskim.


Wszyscy? Jak to zostało sprawdzone? Widziałes jaką zruszczona polszczyzna przewaiaja niekiedy nawet funkcyjne osoby z tamtejszej polonii? To nie tylko akcent ale wtracanie po kilka wyrazów rosyjskich do zdania.
Widziałem Polaków z Litwy, którzy na codzień posługją się jeżykiem rosyjskim.
Raczej powinieneś użyć wyrazu "większość" bo inaczej wprowadzasz w bład.
@Axelio:

Nie jest to mniejszość, jak próbują nam wmówić reżimowe media. Mówi się, że ⅓ kraju to Polacy.

Wg ostatniego spisu powszechnego (2011) na Litwie mieszka 6,6% Polaków. Trochę daleko do 33%. Większość stanowią w niektórych rejonach. Największy odsetek wśród okręgów (jest ich 10) stanowią w okręgu wileńskim - 23%, w kolejnym, uciańskim okręgu, stanowią ledwie 4%. Spośród rejonów, zaledwie w 3 na 60 stanowią większość: wileńskim 52% (bez Wilna), solecznikowskim