Wpis z mikrobloga

Nie siedziałem w serwisie z 2 lata, a znajomy mnie poprosił bym zajrzał do jego subwoofera. Przestał grać po którejś upojnej nocce. Myślę sobie...#!$%@? się i podkręcili tyle, ile się dało. Zasnęli i nad ranem subwoofer trup.
Wymieniłem bezpiecznik na początek, ale niestety okazało się, że dalej wypala. Nie uniknę rozbiórki. Nie mam doświadczenia praktycznego z audio, a jedynie tyle, ile poczytałem sobie na elektrodzie i Elektronice Praktycznej.
W środku wzmacniacz klasy D - zapowiada się ciekawie. Pierwsze podejrzenie padło na końcówkę mocy. Najbardziej #!$%@? był demontaż, gdyż wszystkie wtyczki zostały zaklejone zielone elastycznym klejem, niektóre silikonem, a inne czymś twardszym. Godzinka walki i płyta zdemontowana.
Wylutowałem końcówkę mocy, sprawdzam i sprawna...to lecimy cały tor zasilania od początku. Na mostku gretza zwarcie, więc trzeba wylutować i sprawdzić. Mostek sprawny :D
Badam miernikiem tranzystory zasilające - zwarcie między wszystkimi nóżkami. Tranzystory w obudowie TO-247AC, więc trochę zabawy miałem z wymontowaniem. Jako ciekawostkę podam, że końcówka mocy jest w stanie dostarczyć ok 50% więcej mocy niż tranzystory zasilające (według noty). Znalazłem inne tranzystory jako zamienniki(50% słabsze) i wlutowałem w celu przetestowania. Lepiej się upewnić, że głośnik zagra. Zacząłem składać cały wzmacniacz i sobie przypomniałem, że tak dobrze nie sprawdziłem całości. Okazuje się, że dren jednej z końcówek zwiera do masy i nie jest to wina tranzystora. Teraz czekam aż schłodzi się grot, bo muszę wymienić na większy...grubsze elementy idą do wylutowania.
A jak tam wasze niedzielne poranki ? :P
#elektronika #dziendobry
repro5 - Nie siedziałem w serwisie z 2 lata, a znajomy mnie poprosił bym zajrzał do j...

źródło: comment_koufyMQuvnyAI36DW38rfkBgeEZs2dKl.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@repro5: Niedziela jak niedziela, robota panie. Wlasnie zbieram sily, bo mam na 380 1Mohm, a na 220 0,5 Mohma, wiec trzeba znalesc ustrojstwa co to powoduja. Tylko jeszcze troche ma mirko :)
  • Odpowiedz
Wylutowałem końcówkę mocy, sprawdzam i sprawna...to lecimy cały tor zasilania od początku. Na mostku gretza zwarcie, więc trzeba wylutować i sprawdzić. Mostek sprawny :D


@repro5: O kw#$a, każdy element który chcesz sprawdzić to wylutowujesz? Ciekawy jestem jak się sprawadza wylutowaną końcówkę mocy :-)

PS. nie prościej zacząć od sprawdzenia napięć zasilających, sygnałów typu "mute" a potem podać sygnał audio i sprawdzić za którym blokiem (jakieś przedwzmacniacze, potencjometry, przełączniki wejść) ten sygnał
  • Odpowiedz
@repro5: ejej nie gra mi denon 880R.. :/ Najpierw jeden kanał trzeszczał co jakiś czas a potem wgl przestał grać, tzn. oba kanały. Wymieniłem wszystkie tranzystory AS970 bo to był głuchy strzał i nadal nie gra.. Jakiś pomysł? Dodam że po włączeniu, jak przestanie migać dioda zasilająca nie ma takie charakterystycznego pstryk. Może pomożesz, wolę tutaj napisać niż na elektro.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@zetisdead: Problem w tym, że była zwora i nie wiedziałem co zwiera. Końcówka mocy to zwykły tranzystor, więc nie wiem w czym problem, by sprawdzić :)
  • Odpowiedz
@repro5: Widzę, że jesteś dumny ze swojego projektu. Ale może wyjaśnisz z czego? Z tego, że wylutowałeś końcówkę mocy? Przerost formy nad treścią. Ale przed kolegami będziesz szpanował jakiego to ty (specjalnie z małej litery) jesteś majster, bo masz lutownicę. Może byś lepiej zaczął od sprawdzenia sygnałów zasilających, sygnałów typu mute, a potem podał sygnał audio i sprawdził za którym blokiem ten sygnał znika?
Ehhh panowie, mam nadzieję, że przejdzie ta
  • Odpowiedz
@ukinddingbro: Ja nie siedzę w audio i ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Mogę zalecić, byś sprawdził cały tor zasilania, bo to jest podstawa. Mając wszystkie linie zasilające na odpowiednim poziomie możesz przystąpić do dalszej analizy. Czy przed wymianą sprawdzałeś tranzystory?
Niżej umieściłem winowajcę przez którego dren jednej z końcówki mocy był zapodawany na obudowę - ZWARCIE na wyjściu. Jako testowe tranzystory zasilające wlutowałem 125W, zamiast 250W (bo takie znalazłem), a po włączeniu
repro5 - @ukinddingbro: Ja nie siedzę w audio i ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Mogę ...

źródło: comment_Txn3R4tZoSpxbwCpQV5DaQ3p0hrlThLG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz