Wpis z mikrobloga

Narodowe Mirki z #dmowskinadzis. Wszyscy nacjonaliści znają kilka pierwszych akapitów "Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.", że "należę do narodu Polskiego", że "Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.". Nawiązując do głębokiej krytyki narodu Polskiego przez Dmowskiego z poprzednich wpisów, chcę przedstawić mniej znany element tej koncepcji. Najczęściej pomijany jest kolejny krótki akapit wraz z wstępem do jego rozwinięcia na poziomie narodowym, który jest równie ważny i mówi o uniwersalizmie nacjonalizmu w rozumieniu narodowej demokracji. Bez tego akapitu wcześniejsze słowa mają pewien brak metapolityczny. Więc dzisiaj on, ten zapomniany akapit ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Naród nasz korzystał ciągle z doświadczenia, zasobów duchowych, z pracy wiekowej innych ludów, które go wyprzedziły w cywilizacji. W stosunku do tego, co wziął, dał dotychczas ludzkości, bardzo mało.

Czyż szlachetna duma narodowa nie nakazuje nam dążyć do wyniesienia swego narodu na tak wysoki szczebel cywilizacji i twórczości wszechstronnej, ażeby od nas brano w przyszłości tak, jak myśmy brali od innych i jak dziś bierzemy. I czyż to nie jest najlepiej pojęty obowiązek względem ludzkości?...

Roman Dmowski, Myśli nowoczesnego Polaka, 1903


#polityka #4konserwy #nacjonalizm #patriotyzm #dmowskinadzis #ruchnarodowy #kukiz
TenebrosuS - Narodowe Mirki z #dmowskinadzis. Wszyscy nacjonaliści znają kilka pierws...

źródło: comment_9MPmTbVR7yRsLM8c05IEowRhHiR4XjPM.jpg

Pobierz
  • 8
@fenr7r: Był, wtedy nastroje antyżydowskie były podobne do dzisiejszych antyuchodźczych. Niemcy doprowadzili to do absolutnego ekstremum, ale nie są reprezentatywni jeżeli chodzi o resztę Europy. Ale, moim zdaniem to za mało aby odrzucać wszystkie przemyślenia. Część nie odpowiadająca dzisiejszym czasom może być przefiltrowana.