Wpis z mikrobloga

Od około 8 lat programuję. Jakieś 5 lata temu walcząc z postawieniem środowiska na Windowsie przerzuciłem się na linuxa. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że jestem też często grafikiem i potrzebowałem odpowiednich narzędzi, których na linuxie nie było. W końcu (3 lata temu) zmęczony pracą na VirtualBoxach itd zdecydowałem się na kupno Macbooka Pro. OS X jako system, który łączy w sobie zalety unixa (bash) i windowsa (aplikacje i prostota) wydawał się idealny.

Zdaję sobie sprawę z tego, że macbooki mają na wykopie wielu przeciwników. Nie dziwię się. Bardzo drogie komputery dające "relatywnie" nie wiele. Z tym, że dla tej wyspecjalizowanej grupy, do której należę to w zasadzie jedyny rozsądny wybór za sprawą systemu operacyjnego. Pracuje się na nich o niebo wygodniej. Nie wyobrażam sobie wrócić na windowsa/linuxa.

No właśnie. Nie wyobrażam, ale nie wiem czy się nie zdecyduję. Po ostatniej konferencji Apple, na której przedstawiono nowe MBP mam wrażenie, że Apple wcale nie jest świadome tego, kto korzysta z ich komputerów. Z maszyny, która okazywała się tak przydatna w specjalistycznych zastosowaniach (w końcu to mackbook PRO, PRO, co nie?) robią niewiadomo co.
- brak ESC - wiele keybindów pójdzie się #!$%@?ć, nie wiem co zrobią użytkownicy vima
- praktycznie żaden upgrade podzespołów od ostatniej wersji
- ciągle odblaskowa matryca
- zmniejszony czas pracy na baterii
- zwiększona cena

zamiast rozwijać komputer w istotnych kwestiach, tj. poprawiać jego wydajność (zarówno pod względem softwarowym, jak i hardwareowym) to skupiają się na jakiś #!$%@? wartych pierdołach i dodali mi SIRI i #!$%@? ledowy pasek.

#apple #macbook #buldupy #niepopularnaopinia, a może właśnie #popularnaopinia ? #webdev
  • 52
  • Odpowiedz
@kary_koniu: dodanie opcji wycinania plików (xd że tego nie ma)


pracowałeś na linuxie i serio chcesz wycinać i wklejać pliki zamiast zrobić mv? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do braku ESC to AFAIK dużo VIM-owców przebindowuje caps locka na ESC, ale i tak bk z typów :)
  • Odpowiedz
@kary_koniu: Ja się cieszę, wyleczyli mnie z chęci zakupu.

1) Zostań blackhatem hakującym Magic Touch Bar.
2) Przestawiasz ludziom kolejność klawiszy w ich Macbookach.
3) Przypadkowo wywołujesz zamieszki środowisk homoseksualistów i klientów Starbucksa.
4) Liberté Égalité Clavier d'ordinateur - burzysz ład społeczny świata.
5) Brak profitu.
  • Odpowiedz
@stokujo: Wiadomo, mv często używam, ale np. czasami chce przenieść ileś plików do innego folderu, czy np. muzykę na dysk zew. to nie będę się z mv #!$%@?ł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kary_koniu: Ja w twoim przypadku zrobiłbym dual-boot zamiast zmieniać system operacyjny. Na jednej partycji stawiasz Windowsa, na dwóch innych Linuxa i swap.
Z reguły jak programujesz to i tak nie potrzebujesz graficznych narzędzi.
  • Odpowiedz
@Antyradek:
No właśnie miałem tak przez moment i jednak się nie sprawdzało, bo bywały takie dni, że jak pracowałem nad stroną www to co chwile Photoshop/Ilustrator żeby coś poprawić i potem z powrotem do kodu.
  • Odpowiedz
@kary_koniu:
1) od zawsze mam podpięty zewnętrzny monitor, myszkę i klawiaturę, więc ten ledowy pasek w ogóle nie przeszkadza. Nie rozumiem jak można profesjonalnie pracować na klawiaturze laptopowej...
2) w Windows 10 wdrażają basha, będzie Ubuntu pod pokładem, wtedy będzie wreszcie konkurencja dla Maca w zastosowaniach takich jak webdev, będzie można sobie LAMP odpalić (mam nadzieję)
  • Odpowiedz
@matsd: Jak już to macOSa (dawniej osx). Próbowałem kiedyś na moim starym laptopie i chodził zbyt wolno, żeby dało się przeglądać internet, nie mówiąc o pracy. Z tego co się orientuje potrzebna jest odpowiednia konfiguracja sprzętowa, którą oferują np. hackintoshe. Będę musiał się zainteresować jak to działa. Tak czy siak macbook jest naprawdę dobrym komputerem. Ekran wysokiej jakości, wygodny touchpad, dobra bateria. Ja nie buldupie na komputer tylko na to, że
  • Odpowiedz
@kary_koniu: mam tak samo, chociaż ostatnio posiedziałem sobie na linuksie i muszę przyznać, że dobrze skonfigurowany pingwin miażdży Maca. Niestety mój pracodawca wymusza na mnie pracę na systemie od M$ lub Apple ze względu na ich infrastrukturę (VPN-y itd.). Zwlekałem z kupnem kompa do prezentacji nowego Macbooka Pro i teraz zastanawiam się czy nie zainwestować w starszą wersję. Przeraża mnie powiększony touchpad, ten z poprzedniej serii miał idealny rozmiar, teraz pewnie
  • Odpowiedz