Wpis z mikrobloga

Od około 8 lat programuję. Jakieś 5 lata temu walcząc z postawieniem środowiska na Windowsie przerzuciłem się na linuxa. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że jestem też często grafikiem i potrzebowałem odpowiednich narzędzi, których na linuxie nie było. W końcu (3 lata temu) zmęczony pracą na VirtualBoxach itd zdecydowałem się na kupno Macbooka Pro. OS X jako system, który łączy w sobie zalety unixa (bash) i windowsa (aplikacje i prostota) wydawał się idealny.

Zdaję sobie sprawę z tego, że macbooki mają na wykopie wielu przeciwników. Nie dziwię się. Bardzo drogie komputery dające "relatywnie" nie wiele. Z tym, że dla tej wyspecjalizowanej grupy, do której należę to w zasadzie jedyny rozsądny wybór za sprawą systemu operacyjnego. Pracuje się na nich o niebo wygodniej. Nie wyobrażam sobie wrócić na windowsa/linuxa.

No właśnie. Nie wyobrażam, ale nie wiem czy się nie zdecyduję. Po ostatniej konferencji Apple, na której przedstawiono nowe MBP mam wrażenie, że Apple wcale nie jest świadome tego, kto korzysta z ich komputerów. Z maszyny, która okazywała się tak przydatna w specjalistycznych zastosowaniach (w końcu to mackbook PRO, PRO, co nie?) robią niewiadomo co.
- brak ESC - wiele keybindów pójdzie się #!$%@?ć, nie wiem co zrobią użytkownicy vima
- praktycznie żaden upgrade podzespołów od ostatniej wersji
- ciągle odblaskowa matryca
- zmniejszony czas pracy na baterii
- zwiększona cena

zamiast rozwijać komputer w istotnych kwestiach, tj. poprawiać jego wydajność (zarówno pod względem softwarowym, jak i hardwareowym) to skupiają się na jakiś #!$%@? wartych pierdołach i dodali mi SIRI i #!$%@? ledowy pasek.

#apple #macbook #buldupy #niepopularnaopinia, a może właśnie #popularnaopinia ? #webdev
  • 52
  • Odpowiedz
@wczoraj
Ja chce (wiem, to tylko moje zdanie) maszyny, która poprawi moją jakość pracy, albo przynajmniej jej nie #!$%@?. A nie że kupuję nowy komputer za w #!$%@? hajsu i muszę potem sobie JAKOŚ RADZIĆ bo mi guziki #!$%@?
  • Odpowiedz
@kary_koniu: a ja chce tego samego i ufam że producent oprogramowania użyje tego toolbara w odpowiedni sposób bo zna swoich użytkowników i sam zamierzam to dobrze wykorzystać. Jeżeli nie lubisz nowości to możesz zostać ze wcześniejszym sprzętem. Nie ma kompa który jak jest idealnie pod Ciebie skonfigurowany jeszcze przed wyjęciem z pudełka.
  • Odpowiedz
@wczoraj: No luz, ja nie twierdzę, że każdy musi chcieć tego samego i mieć identyczne zdanie jak ja. To tylko mój własny ból dupy i założę się, że część osób go podziela.

Chodzi mi o to, że po ogłoszeniu tych nowości nasuwa mi się komentarz: OK, MOGĘ Z TYM ŻYĆ, ale jak tak definiuje się rozwój i upgrade to coś jest nie halo (wciąż to tylko moja opinia)
  • Odpowiedz
@kary_koniu: No ale zaproponuj lepszy kierunek dostosowywania sprzętu do użytkownika, zgadzam się ze mogli podrasować cyferki w procesorze a nikt się nie będzie tez kłócił z tym ze brakuje matowej matrycy.
  • Odpowiedz
@wczoraj:
No właśnie
Hardware:
- matowa matryca
- podrasowanie cyferek (RAM, CPU)
- dodanie touchbara (bo sam pomysł mi się podoba) obok F-keys, a nie zamiast
Software:
- poprawienie Findera, który jest tragiczny
- dodanie opcji wycinania plików (xd że tego nie ma)
- łatwiejsza edycja ścieżki
- zwiększenie możliwości personalizacji menu bara (często ikonki się chowają pod menu aplikacji, jak ich dużo)
  • Odpowiedz
@kary_koniu: Ale ja troche nie rozumiem, moze dlatego, ze nigdy nie mialem nic od Apple.
Czy jak Apple wypuszcza nowy sprzet to stary przestaje dzialac?
Czy przestaja produkowac "stare" wersje?

Bo z tego co rozumiem, moze blednie, to teraz masz super sprzet dla Twoich potrzeb, wiec uzywaj go dopoki nie zdechnie. A gdy zdechnie to kup taki sam? Problem solved. Ja rozumiem, ze mozna miec buldupy o to, ze progres jest
  • Odpowiedz
@kary_koniu: Ta, mam to samo. Też korzystam z MacOS, bo łączy zalety linuksa i windowsa. Z roku na rok MacOS coraz bardziej działa mi na nerwy i chyba wróciłbym do linuksa, ale nie wierzę, że na MBA będzie to sensownie działać (tzn bateria, hibernacja itd.)

Brak escape to chyba najmniejszy problem, przecież to jest koszmarnie niewygodne, każdy już dawno przemapował sobie tap on capslock -> escape ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
dodanie opcji wycinania plików (xd że tego nie ma)


@kary_koniu: Jest, kopiujesz a po otworzeniu menu kontekstowego przytrzymujesz option i 'wklej' zamienia się w 'przenieś'
Ew. wciskasz cmd+opt+v.
  • Odpowiedz
@FuLame

Czy przestaja produkowac "stare" wersje?


Dokładnie tak. Przestają. Jak mój zdechnie to już nie kupię drugiego takiego (chyba że jakieś używane, no ale to wiadomo).
  • Odpowiedz
Bardzo drogie komputery dające "relatywnie" nie wiele


@kary_koniu: Jak niewiele? Są pod każdym względem lepsze od każdego innego lapka. Najlepsza bateria, ekran, mocny cpu, aluminiowa obudowa, wymiary/waga, klawiatura, system (m.in terminal). Mówię o wersji z 2015, bo tego nowego nie znam i nie, nie posiadam macbooka, mówię tylko to co widzę i taka jest prawda. No i jeszcze zajebisty touchpad dzieki któremu myszka jest zbędna....
  • Odpowiedz
@afe1: to widocznie firma jest ujowa. Oni chcą pobić rekord w grubości laptopów? Wyższej klawiatury nie dało się zmieścić? A ten touchpad to też chyba jakaś porażka. Czemu tam jest tyle przycisków?
  • Odpowiedz