Wpis z mikrobloga

Mam wadę wzroku -3.00 i dobrane odpowiednie soczewki.
Czy jak chcę dłużej przebywać przy ekranie monitora, czy można osłabić moc soczewek okularami np. +1.50, by nie męczyć oczu, które tak blisko się znajdują ekranu?

Do tej pory miałem tak, że miałem okulary -3.00, i do komputera zakupiłem okulary słabsze -1.50, bo w nich i tak z tej niskiej odległości nadal dobrze widziałem.

.. nie zapominając oczywiście o akomodacji oka. Nosząc na codzień zbyt słabych okularów jest złym rozwiązaniem, bo jak tu akomodację ćwiczyć.

#okulary #wzrok #soczewki #pytaniedoeksperta
  • 14
  • Odpowiedz
@rukh: Słabsze okulary do pracy z bliżą i odległościami pośrednimi - pewnie. "Osłabianie" mocy soczewek okularami - to średnie rozwiązanie, głównie z uwagi na dobór takiej mocy.
  • Odpowiedz
@solusek: Coraz więcej osób w wieku szkolnym ma krótkowzroczność. Spowodowane częstym przebywaniem przed książkami, telefonami, komputerami.
Dlatego, że siedząc długo blisko przedmiotów na który skierowany jest wzrok, soczewka oczna się zgrubia. A pozostawiając ją na dłuższy czas w tym stanie oko się męczy i po jakimś czasie trudniej jest dla niej powrót w pierwotny stan, przez co człowiek może stać się krótkowzroczny.
Dlatego dobrze jest mieć okulary Plusy do komputerów, nawet
rukh - @solusek: Coraz więcej osób w wieku szkolnym ma krótkowzroczność. Spowodowane ...

źródło: comment_9PGsciP0OxsRpkfElDmZ7yjJPv0F9V4t.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@rukh: Skąd taka teoria?

Owszem zgadzam się, że praca przy komputerze męczy wzrok, ale wystarczy robić przerwy i stosować krople nawilżające.
  • Odpowiedz
@rukh: Zbyt długie skupianie się na bliskich odległościach rzeczywiście jest jedną z przyczyn krótkowzroczności ale jeśli chodzi o Ciebie to po prostu korekcja do dali i do bliży jest inna i praca z komputerem w mocach niższych niż te noszone na codzień będzie bardziej komfortowa. Są również soczewki okularowe, "rozluźniające" akomodację - posiadają one dodatek (od 0,25 do 1,00 dioptrii, w zależności od wersji) i też są bardzo pomocne.
  • Odpowiedz
@solusek: Noszę okulary od 12 lat, od ostatnich lat podstawówki.
Zacząłem nosić -1.00, bo często nie dowidziałem do ściany, gdzie był wyświetlany obraz projektora.
Przez dwa lata wzrok mi się pogorszył do -2.00, dopiero wtedy dobrałem nowe okulary.
Kolejny raz wzrok mi się pogorszył i zacząłem siedzieć w pierwszych ławkach. Przez wiele lat z tym nic nie robiłem, i wzrok taki pozostał, na -3.00.
Wiedziałem, że gdy kupię okulary -3.00, wzrok
  • Odpowiedz
@rukh: Musisz pamiętać, że rozwój "wady wzroku" definiują również kwestie genetyczne i indywidualne predyspozycje nie tylko kwestie środowiska pracy itp. Tak - jak pisałem wcześniej kiedy pracujesz przy komputerze w soczewkach okularowych oko wytężone jest akomodowaniem do bliskiej odległości. Najlepszym rozwiązaniem jest para okularów do pracy przy komputerze i osobna do stałego noszenia.
  • Odpowiedz
@GloomySunday: no to rozumiem. Zwą się soczewkami okularowymi "rozluźniającymi" akomodację, czyli takie słabe od 0.25 do 1.00 dioptrii, oczywiście dla osób normalnie widzących.
Tylko że ja do tej pory stosowałem słabsze okulary różnicy aż 1.50 dioptrii.
Czyli to by znaczyło, że moje soczewki oczne (naturalne) pozostawiałem w stanie rozpłaszczonym - rozciągniętym, czyli tym odwrotnym stanie naprężenia - co by mogło ponownie być złe dla oka? ( chyba że je troszkę ćwiczę
  • Odpowiedz
@GloomySunday: no i kwestie genetyczne...
tak, to oczywiście też, ale głównie dzisiejsze przyzwyczajenia patrzenia z bliska..

Skoro będę nosił soczewki -3 dp przez cały dzień, na uczelni na kierunku Informatyka, jednak pasowałoby odciążyć wzrok, to właśnie pomyślałem o okularach tak jakby osłabiających moc soczewek, stąd pytanie początkowe czy tak można.
  • Odpowiedz
@rukh: Zaczęłam nosić okulary jak miałam jakieś 3 lata, mam wadę wzroku 4 razy większą niż, ale to mało istotne. Mam wrażenie, że to o czym Ty mówisz to są jakieś zaściankowe metody o których słyszałam kilka lat temu (soczewki relaksacyjne). Nie lepiej dbać o to, żeby robić przerwy? Zapytaj swojego okulistę co o tym sądzi, ale powiem Ci szczerze, że praca w takich szkłach to może być naprawdę spora ingerencja.
  • Odpowiedz
@solusek: szkła szkłami, mi chodzi o zwykłe słabe okulary antyrefleksyjne osłabiającego tylko lekko moc soczewek kontaktowych, żeby tylko tymczasowo odciążyć pracujące wtedy mięśnie oka przy pracy przed komputerem.
Jakiś to sens chyba ma.
  • Odpowiedz