Wpis z mikrobloga

Co z gotowych rozwiązań #nas polecacie? Korzystałem kiedyś z #synology i było spoko, ale może jest coś lepsze w stosunku cena/jakość? Najlepiej coś na dwa dyski do RAID-u, z opcją szyfrowania danych, vpn i gigabitowym portem ethernet. No i, żeby był cichy i bezawaryjny. Chcę wrzucić go gdzieś na szafę i zapomnieć. Od czasu do czasu zaktualizuję firmwaer, więc lepiej, żeby był pełen support aktualizacji. Może jakiś #zyxel, #qnap. Ma być wykorzystywany do zastosowań domowych jako magazyn plików i może serwer multimedialny.
#pytaniedoeksperta #pytanie
  • 11
@stricte: płyta ITX z wbudowanym procesorem i pasywnym chłodzeniem, najlepiej zasilana laptopowym zasilaczem, Asrock na przykład takie ma z celeronem Q1900, na tym FreeNAS albo jakiś linux w zależności od potrzeb
@LashaTumbai: internety twierdzą, że w przypadku FreeNAS dobrze mieć ECC, a u Asrocka nie widzę takiej opcji w przypadku płyt ze zintegrowanym CPU... Płyty z ECC to już niestety nie ta półka cenowa. Zaciekawił mnie ten temat, bo sam stoję przed zakupem czegoś nowego (mój stary Synology krztusi się szczególnie gdy trzeba wygenerować trochę miniatur).