Wpis z mikrobloga

Postanowiłem w końcu zadbać o swoją karierę i zacząć się kształcić w kierunku, który mnie fascynuje - programowanie. Nie chcę zostać mistrzem kodu w miesiąc/dwa, lecz chcę nabyć solidną wiedzę, którą będę mógł utrwalać, aby potem móc znaleźć pracę w tym zawodzie. Lecz nie mam pojęcia od czego zacząć - od jakiego języka. Mireczki programiści, jak zaczynaliście swoje początki z programowaniem? Macie jakieś rady dla takiego laika jak ja?

W przeszłości kodowałem nieco w PHP, napisałem nawet amatorski i prosty cms, na którym oparłem swojego bloga. Oprócz tego stworzyłem ze trzy themy do WordPressa.

#programowanie #programista15k
  • 10
@Ainsley: Język musisz dobrać pod siebie, taki, który bedziesz rozumiał i bedzie łatwo realizować poznawane rzeczy z dziedziny programowania. W zasadzie http://kaczus.ppa.pl/art/poczatkujacyprogramista,23.html tu masz jak zacząc. Skoro już programowałeś, to musisz się zastanowić, czy tamten język był spoko czy nie, jeśli był, to poducz się go lepiej, realizuj jakieś własne projekty + ćwicz, np poznaj algorytmy, dobre zasady (w tym wzorce) itd.
użyj opcji szukaj, zamykam
a poważniej, naucz się programować w każdym języku, gdy potrafi się programować, po prostu, to przełączanie się pomiędzy językami nie stanowi problemu, nie ma co się przyzwyczajać do jednej platformy, języka
@Kaczus2B: Próbowałem paru innych języków, ale jakoś nie mogłem wytrwać - początki są niestety najtrudniejsze. Za każdym razem uczyłem się przez praktykę, Googlowałem, pytałem, sklejałem fragmenty, analizowałem, aż w końcu jakiś potworek wychodził.

@cevilo: Dzięki za radę. Szukam jedynie "tych odpowiednich" języków do nauki na początek. Nie byłem mistrzem PHP, bo uczyłem się, ponieważ chciałem po prostu zrobić własną stronę od zera, a nie jechać na WordPressie. Potrafiłem co nieco
@Ainsley: To zacznij jakikolwiek, ale porządnie - przeczytaj jak jest zbudowany, co do czego służy ect. Samo googlowanie jest przydatne pozniej, jak masz juz w głowie conieco poukładane, a nie jak przekopiowujesz gotowe rozwiązania.
@Ainsley: Wolę wyjść do ludzi i zacząć biegać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cumplu, tak serio - ja zaczynałem od jakiegoś gównianego vbscripta. Teraz zacząłem studiować informatyke i tutaj zaczynamy od C. Zaczynam dostrzegać w tym sens, takze ty tez mozesz zaczac od C.

Jest fajna ksiazka First Head: C (czy jakos tak), niedawno ja zaczalem ale poki co bardzo mi sie podoba
@damianbeat: Poczytałem nieco i dowiedziałem się, że C++ jest najlepszym wyborem jaki można dokonać na początku, ponieważ wszystkie inne języki są podobne do niego - w mniejszym lub większym stopniu. Wydaje mi się, że zacznę właśnie od C++.