Wpis z mikrobloga

Czytałem opisy tortur stosowanych na Polakach przez bandy UPA, czytałem o mordach. Opisy były barwne, przerażające. Wczoraj byłem na filmie Wołyń i do teraz myślę o tym, co zobaczyłem na ekranie, czego nie widziałem wcześniej - przerażająca, przygnębiająca i straszna bezsilność mordowanych ludzi. Chyba nigdy nie wyszedłem z kina tak przybity. Sala była niemal pełna, a po filmie na korytarzu słychać było tylko kroki, każdy szedł w milczeniu. Film wybitny.
#wolyn #kino #film
  • 11
@czarny_i_zly: Prawda, bardzo mocny film. W scenie gdy


Miałem przed oczami babcie opowiadającą mi identyczną historie i jestem cały czas w szoku od tego momentu. Znałem wydarzenia z opowieści, przez co wszystko wydawało sie innym światem, gdzies daleko stąd, a teraz Smarzowski mi to zwizualizował. Tragedia
@ConorMG: W całym tym filmie jest tylko jeden bez wątpliwości dobry Ukrainiec. Jednoznacznie dobrą Polką jest jedynie główna bohaterka. Wszystkie postaci w tym filmie są neutralne, to siła tego filmu, nie kreuje historii, ten film opowiada historię z wykorzystaniem bohaterów.
@czarny_i_zly: dobrych Ukraincow bylo calkiem sporo, Ukrainiec co udaje, ze nie widzi tej dziewczynki, pozniej przychodzi i ja ratuje, Ukrainiec i Polka co ratuja bohaterke, pozniej zabija swojego brata w jej obronie, pozniej zli Polacy ich zabijaja w brutalny sposob
ten z kiepskich co Zydow ratowal, chyba tez Ukraincem byl
natezenie dobroci z ich strony jest dosc duze, wiem ze byly takie przypadki, ale jednak Smarzowski troche tego napchal
@ConorMG: Zwróć uwagę na słowo 'bez wątpliwości'. Ukrainiec, który nie widział dziewczynki wcześniej był na przemowach komunistów, potem nazistów, potem w cerkwi z siekierami. Mąż siostry głownej bohaterki to rzeczywiście drugi jednoznacznie dobry Ukrainiec w tym filmie.
Smarzowski nie tworzy laurek, nie stawia kapliczek w tym filmie, to jest najbardziej porażające, realne. Niemcy najpierw rozbierają Żydów do naga, potem mordują serią z karabinów, wrzucają do zbiorowej mogiły, a potem martwią się
@czarny_i_zly: jednak chyba przyznasz, ze Smarzowski troche przychylnym okiem pokazal Ukraincow, moze bojac sie, ze zostanie posadzony o psucie relacji polsko-ukrainskich lub starajac sie pokazac dwie strony na rowni
jeszcze dodam do tej sceny co zabijano Polke/Ukrainca i ich dziecko
wedlug historyka z debaty na onet.pl takie wydarzenia nie mialy miejsca, zeby kogos zabijano tylko za zwiazek z Ukraincem
@ConorMG: "Przychylnym okiem" pokazał Ukraińców? Świat nie jest monochromatyczny, życie to nie gra RPG, gdzie ludzie są jednoznacznie dobrzy lub źli. Nie znam debady na onecie, nie znam historyka, trudno mi się do tego odnieść.
@czarny_i_zly: patrzac na to okiem historycznym, jednak staral sie tez pokazac Ukraincow z tej ludzkiej strony, co raczej zdarzalo sie bardzo rzadko, a w filmie wyjatkowo czesto
polecam obejrzec debate na onecie, jeden gosc nie uwaza Wolynia za ludobojstwo, a Ukrainka wypomina tylko jakies zbrodnie Polakow, chyba nie docenili tego co ja uznalem za "przycylne oko"
@ConorMG: Obejrzałem. Pierwsze na co zwróciłem uwagę, to jak ułożona i cywilizowana była ta debata. Nie spotyka się takich dyskuzji w rozmowach politycznych, świadczy to właściwie o poziomie polityki. Każdy miał czas na wypowiedź, bez przerywania, bez przekrzykiwania.
Piotr Zaręba cytuje historyka, który stwierdził, że nie spotkał się z mordowaniem przez Polaków ukraińskich lub mieszanych rodzin, ale stwierdza również, że nie wyklucza tego, bo poczucie krzywdy było bardzo duże.
Ukrainka twierdzi,