Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #biznes #januszebiznesu #oszukujo

Pewnie wielu z was słyszało o oszustach, którzy podszywają się pod CEIDG albo inne urzędy i wysyłają zwykłą pocztą listy, żeby im płacić pieniądze za umieszczenie w spisie. Opisywano takie sprawy w internecie już kilkakrotnie, podaję kilka przykładów:

http://mojafirma.infor.pl/mala-firma/ceidg/309847,Oszusci-pobieraja-oplaty-za-wpis-do-CEIDG.html
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/916003,lawina-wyludzen-na-ceidg-prokuratura-ministerstwo.html
https://www.mojedopiewo.com/node/12293
a nawet tag na wykopie #ceodg

W zeszłym tygodniu założyłem działalność. Nie zdążyłem jeszcze podpisać umowy ani z księgową, ani z bankiem, ani z nikim innym. Minąłjeden dzień roboczy, a ja otrzymałem pocztą takie samo pismo jak Mirek z tego wpisu. Moje pytanie brzmi: jak ten "biznesmen" namierzył moje dane? Mi to wygląda na to, że wypływają one bezpośrednio z administracji lub oszusz jest podpięty pod bazę przedsiębiorców na specjalnych zasadach. Czy to nie podchodzi pod paragraf?
  • 11
Na bank dane ciągną z tej stronki tylko mają jakiś patent na sortowanie tego po datach a tak na szybko poczytałem o tym i do 2014r taka opcja była na samej stronie ceidg.
@bogol: Istnieje API dostępowe do tych danych, po załatwieniu jakiejś papierkologii można z niego korzystać. Zakładając kompetencję urzędników i nieudzielanie dostępu #januszebiznesu :
- numer nip ma pewną budowę:
- 3 pierwsze cyfry to kod US
- 10 to cyfra kontrolna.
- Jeśli pozostałe 6 cyfr nadawanych jest po kolei, to scrackowanie tej wyszukiwarki nie jest trudne.
Captacha nie jest zbyt wyrachowane, myślę, że dałbym radę je obejść. Jeśli tylko numery
@bogol:

Nie podchodzi pod paragraf ponieważ dostęp do danych ujawnionych w CEIDG jest publiczny.

A jak to w praktyce wygląda? Kiedyś, na początku istnienia CEIDG ich wyszukiwarka miała możliwość wyfiltrowania firm założonych w określonym przedziale czasu i wyplucia zbiorczych wyników. Zostało to usunięty, aby ukrucić właśnie spamowanie ofertami. NIemniej jednak na rynku istnieją podmioty które codziennie siorbią całą bazę CEIDG i w ten sposób mają zbudowaną bazę wraz z datami założenia
@matips: Dzięki za info. Ciekawe, że dostęp do API istnieje i zwykły śmiertelnik może legalnie się do niego dogrzebać :| Teoria z NIPem spoko, problem polega na tym, że NIP mam od 8 lat, jedynie REGON jest świeży. Grzebałbym tam, pewnie też da się relatywnie łatwo scrackować.

@kot-z-cheshire: masz może bardziej szczegółowe info, w jaki sposób te podmioty siorbią bazę CEIDG? Co trzeba zrobić, żeby też móc to pobierać? (