Wpis z mikrobloga

#aborcja #czarnyprotest

Mysle, ze wszystkim kobietom, ktore boja sie ciazy w wyniku gwaltu, urodzenia chorego dziecka, trudnej sytuacji materialnej, depresji poporodowej, rozczerowania rodzicielstwem i innych "trudnych przypadków" powinno sie profilaktycznie podwiazac jajowody. Problem niechcianych dzieci rozwiaze sie raz na zawsze bez mordowania niewinnych w swietle prawa. #polityka
  • 41
czy Ty właśnie zasugerowałeś, że kobieta, która w ogóle boi się gwałtu powinna mieć podwiązane jajowody?

To jest taka sama logika jak "skoro boisz się #!$%@? od seby na gdańskiej orunii, to prewencyjnie zabij się".


@tyrald: to jest tak samo logiczne jak aborcja dziecka poczetego w wyniku gwałtu. Obiektywnie patrząc na to z moralnego punktu widzenia człowiek nie odpowiada za winy swoich rodziców.
@CrtZ: Zmiana terminologii i pokrętna semantyka pomagają w walce z sumieniem?

z moralnego punktu widzenia to jest bardzo proste. Przyjmujemy powszechnie znany dogmat moralny, że życie jest najważniejszą wartością. Jaki może być obiektywny powód, żeby to życie w świetle prawa przerwać? Jedyny taki powód to zagrożenie innego życia co przewiduje proponowana ustawa. Każda inna przyczyna ma moralnie mniejszą wartość niż życie.
@mistrz_tekkena: to Ty zmieniasz terminologię nazywając płody dziećmi. Dla mnie życie rozwiniętego osobnika, ktory ma samoświadomość, odczuwa ból, w ogóle odczuwa czego nie mozna powiedziec o płodach, jest warte o wiele więcej niz zlepek komórek ktorym de facto jest płód.

Twoje przekonania moralne sie z tym nie zgadzają i ja to szanuję, ale nie zmuszaj nikogo do wiary w Twoje przekonania, bo obiektywnych dowodów na takie stwierdzenia brak. Większym okrucieństwem jest
Obiektywnie patrząc na to z moralnego punktu widzenia człowiek nie odpowiada za winy swoich rodziców.


@mistrz_tekkena: no, nie odpowiada.
Kwestia człowieczeństwa zarodka/płodu jest trudna i filozofować można długo i prawdopodobnie nie dojdziemy do czegoś więcej. Mam przeczucie, że każdy dokonuje w tym temacie wyboru emocjonalnego, bo podsumowanie istniejących argumentów nie jest przekonujące dla jednych i drugich.

Jedyny taki powód to zagrożenie innego życia co przewiduje proponowana ustawa.


Najczęściej mówi się o
ktory ma samoświadomość, odczuwa ból, w ogóle odczuwa czego nie mozna powiedziec o płodach, jest warte o wiele więcej niz zlepek komórek ktorym de facto jest płód.


@CrtZ: przypominam, że są choroby w przypadku których nie odczuwa się bólu, a noworodek przez kilka pierwszych tygodni życia nie potrafi przejśc żadnego testu, który udowadniałby, że jest samoświadomy. Ich też można mordować? Zycie to chyba cos wiecej niz samoswiadomosc i mozliwosc odcuzwania bolu??
Owszem, można być cynikiem i powiedzieć: po co przerywać ciążę, skoro takie dziecko i tak umrze? Mi, osobiście, trudno się nie brzydzić takim podejściem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@tyrald: mi osobiście trudno się nie brzydzić podejściem w którym decydujemy na podstawie własnych subiektywnych odczuć o innym życiu, czy warto, żeby przyszło na świat czy nie.